O Łaźni

 

Klub Środowisk Twórczych „Łaźnia”

 

Radomski Klub Środowisk Twórczych 
i Galeria jest jednostką organizacyjną Gminy Miasta Radomia. Działa w dwóch budynkach. Główna siedziba „Łaźni” znajduje się przy ul. Żeromskiego 56. Zabytkowy, niezwykle interesujący pod względem architektury budynek dawnej rogatki, a później łaźni miejskiej, mieści klub środowisk twórczych. Skupiamy tutaj swoje działania wokół spotkań środowisk twórczych zarówno z dziedziny sztuk plastycznych, muzycznych, jak i teatralnych czy literackich.

 

Galeria Sztuki

 

Drugi budynek „Łaźni” mieści się przy ul. Traugutta 31/33. W założeniu działalność tego miejsca skupia się na wystawiennictwie oraz programie edukacyjnym stanowiącym integralną część powstałej Galerii Sztuki.

 

American Corner

 

W budynku przy ul. Traugutta 31/33 w 2011 roku zainaugurowaliśmy działalność American Corner Radom. Jest to placówka o profilu bibliotecznym, która ma na celu promowanie kultury amerykańskiej i języka angielskiego poprzez bezpłatny dostęp do Internetu, amerykańskich baz danych, współpracę z Ambasadą USA w Warszawie, a także organizowanie wydarzeń kulturalnych typu: wystawy, spotkania z dyplomatami, pokazy filmowe, programy edukacyjne dla różnych grup odbiorców, itd.

 

Czym się zajmujemy?

 

Wystawiennictwo

Zajmujemy się wystawiennictwem z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby oraz fotografii. Prezentowaliśmy twórczość m.in: Jacka Waltosia, Jacka Gaja, Macieja Bieniasza, Bernarda Gotfryda, Marcina Stosika, Andrzeja Bujnowskiego, Mirosława Sikorskiego, Jacka Gaja ….

Organizujemy:

• cykl wystaw: „Mistrz i uczniowie”

• prezentacje sztuki w ramach współpracy międzynarodowej

• ekspozycje jubileuszowe twórców radomskich i z Radomiem związanych

• wystawy wynikające ze współpracy z uczelniami artystycznymi i środowiskami twórczymi: Krakowa, Poznania, Warszawy... Corocznie wydajemy przynajmniej jeden album towarzyszący wystawie.

 

Muzyka

Muzyka towarzyszy wielu spotkaniom, które organizujemy w „Łaźni”. Zarówno może stanowić oprawę spotkań tematycznych, jak i autonomiczną formułę koncertową. W ciągu roku staramy się zorganizować przynajmniej kilka koncertów. Dobierając twórców z dziedziny jazzu, bluesa, lub muzyki klasycznej nie zamykamy się na inne kierunki muzyczne. „Łaźnia” jest organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję, jednej z najstarszych, odbywających się nieprzerwanie od 1994 r., radomskich imprez kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim i uznanej renomie. Od 11 lat w październiku organizujemy Radomski Festiwal Jazzowy. Do tej pory gościli u nas m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Lee Konitz i Joachim Mencel Group, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Karen Edwards, Jorgos Skolias, Krzysztof Ścierański...

 

Współpraca międzynarodowa

Organizujemy spotkania, koncerty i wystawy we współpracy z:

• Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej • Rosyjskim Ośrodkiem Kultury i Nauki – RONiK

• Centrum Kultury Białorusi

• Ambasadą Iranu

 

Działania na płaszczyźnie projektowania ubioru oraz sztuki stylizacji i wizażu

Współpracując z Wydziałem Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Politechniki Radomskiej, nawiązując do tradycji edukacyjnych naszego miasta, zainaugurowaliśmy Ogólnopolski Konkurs dla Projektantów Radom Fashion Show, kończący się Galą Finałową na wybiegu, przy letniej scenie plenerowej w centrum Radomia.

 

Inne formy dzialalności

• Program edukacji kulturalnej

• Wykłady artystów i spotkania z ciekawymi ludźmi

• Mobilne wystawy edukacyjne

• Publikacje o sztuce

• Filmy i intermedia - „poOFAFA” - pofestiwalowy pokaz filmów

• Spotkania kabaretowe

• Współpraca przy imprezach miejskich

 

Ogólnie

Działalność naszej instytucji opieramy na promowaniu "dobrej kultury" oraz wysokiej jakości świadczonych usług. Staramy się dobierać prezentowanych twórców w taki sposób, by zakorzeniać wśród odbiorców to, co najistotniejsze – wartości duchowe i emocjonalne. Otwieramy się na środowiska artystyczne z innych rejonów Polski, tak by zarazem stwarzać możliwości zaistnienia dla twórców radomskich i zaznaczenia ich osiągnięć na tle kultury kraju.

Jako jednostka działająca w sektorze miejskiej kultury, zgodnie z obowiązującą od grudnia 2009 r. strategią promocji Marki Radom, opartą na haśle „siła w precyzji”, w sposób istotny i przemyślany włączamy się w szeroko pojmowany marketing miasta. Obszar kultury jest bowiem ważnym potencjałem kreowania wizerunku Radomia tak w oparciu o kluczowe i imprezy, jak i poprzez wyraźny charakter programowy instytucji.