Paweł Sky „POSTERS / PLAKATY” – wystawa plakatu autorskiego + spotkanie z artystą

21 luty 2025 r. (piątek), godz. 18.00
Łaźnia RKŚTiG, ul. Żeromskiego 56
wystawa czynna do 14 marca 2025 r.

Wystawa prezentuje dorobek jednego z niezależnych i offowych twórców polskiej grafiki – Pawła Sky’a. Artysta, działający poza nurtami akademickimi, mainstreamem czy ramami konkursowymi, stworzył ponad 2000 plakatów, które łączą sztukę z wyrazistym przekazem społecznym, kulturowym czy nawet filozoficznym. Wystawa, obejmująca trzy sekcje tematyczne, umożliwia poznanie 25 prac, które w pełni oddają różnorodność i unikalny styl artysty. To podróż przez świat miejskich inspiracji, społecznych refleksji i eksperymentów graficznych.

Miejskie Inspiracje
Warszawa jest nie tylko tłem, lecz także bohaterką wielu plakatów Pawła Sky’a. W tej sekcji przedstawionych jest osiem prac, z których większość pochodzi z kultowego cyklu „WARsaw”. Ukazują one miasto jako dynamiczne, żywe środowisko, w którym codzienność staje się punktem wyjścia do artystycznego dialogu.

Społeczne Refleksje
Dziewięć plakatów w tej części pokazuje zaangażowanie artysty w najważniejsze współczesne wyzwania, takie jak ekologia, prawa człowieka czy emocjonalne problemy współczesności. Wyróżniają się te z cyklu „eMOcJE”, które eksplorują różnorodne aspekty ludzkich przeżyć i relacji.

Kultura i Eksperyment
Ostatnia sekcja to przestrzeń dla odważnych poszukiwań formalnych i artystycznych eksperymentów. Wśród ośmiu plakatów znajdują się prace ukazujące unikalne podejście do typografii, gry słownej i abstrakcyjnych form. Sekcja ta podkreśla odwagę artysty w przekraczaniu granic tradycyjnej grafiki użytkowej.

„POSTERS / PLAKATY” to próba podsumowania 30-tu lat twórczości Pawła Sky’a – artysty, który przez dekady udowadniał, że plakat jest nie tylko nośnikiem informacji, lecz także wyrazistą formą artystyczną, zdolną do poruszania serc i umysłów.

Podczas wernisażu będzie również dostępny katalog „POSTERS / PLAKATY”, który został wydany w 2024 roku, z okazji 30-lecia pracy twóczej Pawła Sky'a -> https://oficynazwiazekotwarty.pl/produkt/plakaty-pawel-sky/

kuratorka wystawy: Agnieszka Sieradzka-Miernik

- - -

Paweł Sky od 1994 roku zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej. Za swoje projekty nagrodzony m.in. Silver TaMga, Obsesją Papieru czy Złotym Smokiem. Na co dzień projektuje dla instytucji kulturalnych, współpracuje z redakcjami prasowymi, wydawnictwami i agencjami reklamowymi.
Plakaty autorskie zaczął tworzyć w 2010 roku. Dotychczas powstało około 150 autorskich plakatów, przede wszystkim w dwóch cyklach WARsaw i eMOcJE. Do tej pory zaprezentował je podczas kilkunastu wystaw i performance'ów. Pierwsza indywidualna wystawa jego plakatów miała miejsce w 2013 roku.
Od początku lat 90. XX wieku związany z kulturą niezależną. Zorganizował dotychczas prawie 200 koncertów (m.in. UFOlotki, Zielony Festival, Warsaw ImproMusic Fest). W latach 1996–1998 tour manager zespołu Dezerter. Kurator i producent Sceny Teatralnej (2004–2010), sceny Alter Space (2008–2010), a także koordynator Strefy NGO (2006–2010) na Open’er Festival w Gdyni. W 2007 roku powołał do życia kolektyw improwizatorów tN collective (terenNowy). W 2015 roku był menedżerem zespołu Kinsky, wspomagając go w działaniach po reaktywacji.

Więcej informacji -> www.pawelsky.pl

 

* * * * *

Donkiszot polskiego plakatu

„W plakacie cenię osobisty styl autora. Paweł to ma i świetnie się w tym odnalazł. Znajduje oryginalne tematy, na które inni nie zwracają uwagi. Imponuje mi podejściem do sztuki, którą stara się propagować wśród jak najszerszej grupy odbiorców.”

Piotr Reichel - zajmuje się plakatem od kilkudziesięciu lat, prowadzi Galerię Polskiego Plakatu przy ul. Piwnej w Warszawie

* * * * *

Mocna, uniwersalna wypowiedź

„Prace Pawła to mocna i uniwersalna wypowiedź na temat stanu naszej cywilizacji, […] co sprawia, że obok poruszenia, gniewu, niezgody czuję żywą obecność człowieka, który widzi i myśli podobnie.”

Santa Marta Olszewska - autorka tekstów, poetka, performerka

* * * * *

Kontynuator najpiękniejszych tradycji

„Plakaty Pawła poruszają tematy ważne, nie owijają w bawełnę, walą po Witkacowskiej »gębie« – czyniąc to wszystko z poetycką finezją.”

Piotr Bussold - animator kultury i wydarzeń ulotnych, dyrektor artystyczny festiwalu teatralnego Innowica, Stowarzyszenie Punkt Qultury

* * * * *

„Plakat nie ma szans na wiecznotrwałość pomników.”

Piotr Rymarczyk - socjolog, pisarz, działacz społeczny

* * * * *

WYSTAWY INDYWIDUALNE
2013: „WARsaw”, Galeria W-Z, Warszawa
2014: „Posters for Bródno – plakaty z lat 2000–2014”, Dom Kultury i Kino Świt, Warszawa
2015: „WARsaw II”, Autorskie Bistro & Café, Warszawa
2016: „plaKATy”, Galeria Plakatu Polskiego Włodka Orła i Darka Zgutki, Biblioteka Uniwersytecka, Warszawa
2016: „Poster Park”, pozioma wystawa plakatów, park Bródnowski, Warszawa
2016: „plaKATy 2”, Miejski Dom Kultury, Koło
2018: „Plakaty na klatce”, Weneckie Biennale na Bródnie, Warszawa
2018: „eMOcJE”, OFFSIDE, Warszawa
2019: „eMOcJE 2”, Przychodnia Skłot, Warszawa
2022: „HUMAN ERROR”, (nowy) OFFSIDE, Warszawa
2023: „Noworoczna prezentacja plakatów Pawła Sky’a”, Galeria Polskiego Plakatu, Warszawa
2023: „Praska facjata syreniego grodu”, Antykwariat Zakładka, Warszawa
2024: „Plakat na poziomie (512 m n.p.m.)”, 30-lecie pracy twórczej, oficjalna premiera katalogu „POSTERS / PLAKATY”, XVII Spotkania Teatralne InNowica, Nowica

WYDAWNICTWA (druki)
2014: „Posters for Bródno”, plakato-katalog towarzyszący wystawie, format A2, wydawnictwo własne • 2015: „BRD 100”, plakat z okazji 100-lecia przyłączenia Bródna do Warszawy, format A2, wydawnictwo własne • 2018: „Plakaty na klatce”, wkładka do gazety „Mieszkaniec Targówka” towarzysząca wystawie, format 280 x 380 mm • 2018: „eMOcJE 2 – miejski katalog uliczny”, wydawnictwo towarzyszące wystawie, format 280 x 345 mm, wydawnictwo własne • 2024: „POSTERS / PLAKATY”, katalog z okazji 30-lecia pracy twórczej, format 150 x 200 mm, Oficyna Związek Otwarty

AKCJE
1994–1996: „UFOlotki” • 2003–2019: „Kino na B(l)oku”, (nie)periodyczna akcja w przestrzeni blokowiska, osiedle Bródno, Warszawa • 2016 : „Kino na kamienicy”, festyn sąsiedzki, Targówek Fabryczny, Warszawa • 2017–2019: „Blok Kartka – sąsiad sąsiadowi sąsiadem”, akcja społecznie użyteczna, dzielnica Targówek, Warszawa • 2018: „UWAGA! To jest SZTUKA PROTESTU! – nieSzanowany i nieUprzejmy OBYWATEL”, 17-26.02, osiedle Bródno, Warszawa i media społecznościowe, #RatujmyParkBródnowski • 2018: „Plakat nie ma szans na wiecznotrwałość pomników”, performance w ramach wystawy „eMOcJe”, OFFSIDE, Warszawa • 2019: „[NATURALNE] IZOTOPOWANIE PRZESTRZENI”, performance osobisty, Czarne Błota • 2019: „UFOlotki z bloków – underground culture from Bródno 1994–1996”, wystawa wirtualna + koncert, Otwarta Ząbkowska, Warszawa • 2019: „Plakat nie ma szans na wiecznotrwałość pomników”, performance w ramach wystawy „eMOcJE 2”, Przychodnia Skłot, Warszawa • 2022: „Ładnie już było”, performance podczas otwarcia wystawy „HUMAN ERROR”, (nowy) OFFSIDE, Warszawa, (wspólnie z Santą Martą) • 2022: „Ładnie już było”, performance podczas zamknięcia wystawy „HUMAN ERROR”, (nowy) OFFSIDE, Warszawa, (wspólnie
z Jolantą Kossakowską)

WYSTAWY ZBIOROWE
2011: „15. Salon Polskiego Plakatu”, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Warszawa
2020: „COVID vs. Ludzie”, wirtualny wernisaż, Uniwersytet SWPS, Wrocław
2020: Wagarowicze Polskiej Szkoły Plakatu (duet WPSP) „wzMOCnienie przekazu”, wystawa plakatów Marka Maciejczyka i Pawła Sky’a, Caffe Miasto, Warszawa
2021: „Master Class vs Young Blood” w ramach 17. edycji Festiwalu Jazz w Ruinach, Gliwice

Wróć