Współpraca Polsko-Amerykańska w Dziedzinie Lotnictwa od 1917 roku - wystawa medaliersko-falerystyczna ze zbiorów Mirosława Borowskiego

19 kwietnia (piątek) 2024 r., godz. 18.00
Łaźnia RKŚTiG, ul. Traugutta 31/33
Wystawa czynna do 10 maja 2024
 
Wystawa przybliży nam nie tylko historię walk o niepodległość Polski oraz udział amerykańskich pilotów w bitwach podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, ale również opowie o wspólnych wysiłkach na niwie sportowej w okresie międzywojennym. Nie zabraknie także prezentacji losów polskich i amerykańskich pilotów podczas II wojny światowej, włączając w to nieocenioną pomoc dla walczącej Warszawy.
Po przyjęciu Polski do NATO, współpraca lotnicza między naszymi krajami rozkwitła, co zostanie obrazowo przedstawione na kolejnych planszach ekspozycji. Ponadto, będziemy mogli zobaczyć liczne eksponaty, takie jak amerykańskie odznaczenia wojskowe z różnych okresów, współczesne oznaki i odznaki noszone przez żołnierzy amerykańskich, czy symbole związane z integracją Polski z NATO.
Nie lada atrakcją będzie również fabularyzowany dokument, przedstawiający historię awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca "Lady from Hell" w Radomiu. Losy amerykańskich pilotów splatają się z lokalną historią, dodając jeszcze większego uroku tej niezwykłej ekspozycji.
Serdecznie zapraszamy Państwa na tę fascynującą podróż przez przeszłość i teraźniejszość, która ukaże nam siłę i znaczenie współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie lotnictwa.
 
Mirosław Borowski, urodzony w 1946 roku, emerytowany żołnierz zawodowy (w latach 1962 -1989 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana). Zaangażowany społecznik, pasjonat historii, kolekcjoner, przewodnik. społeczny opiekun zabytków, strażnik przyrody, propagator historii i tradycji narodowej. Wysoce zasłużony dla kultury i nauki. Współorganizator i propagator idei Polskiego Czerwonego Krzyża oraz ruchu honorowych dawców krwi. 

Wróć