Iwa Kruczkowska-Król „Obrazy innej codzienności”

24 listopada (piątek) 2023 r. godz. 17.00;
ul. Traugutta 31/33
wystawa czynna do 5 stycznia 2024 r.

Wystawa składa się z dwóch ekspozycji.
Pierwsza z nich przedstawia obrazy, które są scenami rodzajowymi, opowiadają historię ludzi spotkanych podczas podróży, ludzi którzy właśnie żyją w odmiennej rzeczywistości, która jest dla mnie ciekawa i fascynująca jak ich kultura, sztuka i  obyczaje. To właśnie możliwość dotknięcia tej odmieności sprawia, że podróże są tak fascynujące, dają nam one możliwość spojrzenia na wszystko ze świeżością dziecka, które uczy się, patrzy, poznaje. Mam nadzieję, że także ta świeżość uczy nas tolerancji. Ponieważ właśnie jej poświęcona jest druga cześć wystawy oparta o portrety. Te wizerunki czerpią wiele z fotografii podróżników i opowiadają one o moim zachwycie nad różnorodnością etniczną Afryki.
Kładę tu duży nacisk na słowo różnorodność, która różnicuje grupy etniczne pod względem kultury, nie jakości. Różnorodność jest dla mnie czymś wyjątkowo ciekawym co sprawia,że świat nie jest nudny.

Iwa Kruczkowska-Król

Iwa Kruczkowska-Król - absolwentka Krakowskiej ASP, dyplom w 2004 r. z malarstwa sztalugowego w pracowni Prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u Prof. Lilli Kulki. Dyplom ze specjalności scenografia pod kierunkiem Prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w 2004 r. W latach 2011- 2012 studia podyplomowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od tego samego roku jest pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
W latach 2004-2020 uczestniczyła jako scenograf i kostiumograf w produkcji spektakli teatralnych, filmów fabularnych, etiud, teledysków, reklam oraz filmów edukacyjnych i videoartów. Zorganizowała ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestniczyła  w ponad 270 wystawach  zbiorowych w kraju i za granicą często będąc kuratorem tych wystaw.
Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana podczas konkursów malarskich i honorowana stypendiami twórczymi Miasta Krakowa oraz Marszałka Województwa Śląskiego.
Brała udział w wielu sympozjach, pobytach rezydencjalnych oraz wystawach w Japonii, USA, Korei Południowej, Francji, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Holandii, Belgii, Indiach, Rumunii, Gruzji, Szwajcarii, Albanii, Turcji, Jordanii, Kolumbii. Uczestniczyła także w projektach Mail Art. w Hiszpani , Puerto Rico, Meksyku, Austrii, Argentynie, Serbii, Brazylii, Chile, Finlandii, oraz w  projektach online w Australii, Nepalu, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Hong Kongu, Indonezji, Egipcie, Boliwii i Nigerii, Peru.

Wróć