FRAGMENTY, MOMENTY, WSPOMNIENIA - Wystawa kolaży Agaty Borowskiej

5 kwietnia (piątek) 2024 r., godz. 18.00
Wystawa czynna do 30 kwietnia 2024 r.
Łaźnia RKŚTiG, ul. Żeromskiego 56

Agata Borowska – urodzona w Radomiu, mieszka i tworzy w Warszawie. Absolwentka studiów podyplomowych łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Tworzenie dzieł malarskich i rysunkowych (2022/2023). Malarstwa, rysunku oraz kolażu uczyła się również w warszawskim Centrum Artystycznym Sztukarnia, w latach 2021-2023. Studiuje historię sztuki nowoczesnej w Instytucie Sztuki Państwowej Akademii Nauk, w Warszawie. Aktualnie tworzy głównie w technice kolażu. Finalistka międzynarodowych konkursów: YICCA Prize 23/24 i Women United Art Prize 2023 w kategorii kolaż & tkanina.

Kolaże Agaty Borowskiej to pełne życia - wspomnienia. To coś na miarę kalejdoskopu ludzkich doświadczeń. Wysmakowane w formie i przemyślane w kompozycji zachwycają różnorodnością. Niby rozsypane, a jednak skrupulatnie ułożone. Wyczuwam w nich niezwykłą dwoistość natury. Jak sama mówi: wiele w nich z lat dzieciństwa: tego co  przeżyte i tego co zapatrzone. Nie spotkałam dotychczas artystki, która tak swobodnie posługiwałaby się tą techniką.
Agata Borowska prowokuje nas do refleksji. Eksperymentując z formą równocześnie „pisze” różne scenariusze. Opowiada swoje historie. Poszerza granice i adoptuje technikę kolażu do współczesnych kontekstów artystycznych. Tworzy złożone narracje, ale co niezwykle cieszy i zaskakuje nie są to jedynie społeczne komentarze.

dr Aleksandra Ignasiak malarka, performerka,
prowadzi Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej,
na Wydziale Sztuk Pięknych w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wróć