CZŁOWIEK – NATURA – MASZYNA. Obrazy Beaty Bigaj

10 lutego 2024 r. (sobota), godz. 15.00
Łaźnia RKŚTiG, ul. Traugutta 31/33
Wystawa czynna do 8 marca 2024 r.

Na wystawie prezentowane będą obrazy z kilku serii malarskich oraz rysunkowych i graficznych BB związanych z najnowszymi projektami artystycznymi.
Znajdą się tu także prace z wcześniejszych lat, które spajają się z głównymi koncepcjami wystawy. Najważniejszym motywem ekspozycji jest człowiek. Towarzyszą mu dwa ważne wątki: natury i maszyny.

Beata Bigaj – absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Przewody naukowe realizowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie  Jej zainteresowania dotyczą wiedzy o sztuce i kultury artystycznej. Posiada dorobek twórczy w zakresie malarstwa i grafiki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Focus-Europa. Współtworzyła Stowarzyszenie Artystów Kontrapost. Stypendystka fundacji The Elizabeth Greenshields Foundation (1994r.). Laureatka Stypendium MKiDN „Młoda Polska” w 2008 r. Stypendystka MKiDN w 2017 r. Jest Laureatką Grand Prix Konfrontacji Najmłodszych Artystów Krakowskich i Bratysławskich, Myślenice (1998)oraz nagrody „D’Ann i Gus’a Mazocca”,Kraków (1996). Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych, w galeriach oraz u prywatnych kolekcjonerów.
Jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, w którym pełni funkcję Dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa oraz Kierownika Katedry Kultury Artystycznej.
Miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, w tym m.in.:w ‘Lithuanian University of Health Science’ w Kownie (Litwa); w GaleriiB1 w Berlinie (Niemcy); w Galerii w Münchberg (Niemcy); w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w Galerii Nautilus w Krakowie; w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie;w Muzeum i Dworach Karwacjanów w Gorlicach; w Otwartej Pracowni w Krakowie; w BWA Piła; w Miejskiej Galeria Sztuki w Częstochowie; w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie; w Galerii Sanockiej BWA;w Galerii ZPAP Lufcik w Warszawie.
Brała udział w licznych ekspozycjach zbiorowych, w tym m.in. z szerszą prezentacją obrazów w: Galerii Bax Kunst, Sneek (Holandia); Frissiras Museum w Atenach (Grecja); Chicago’s Art Bar Gallery (USA); Zamku Plassenburg w Kulmbach (Niemcy);Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta
w Gorzowie Wielkopolskim. Jej obrazy pokazywano w ramach wystaw zbiorowych, m.in. w: Galleri SoHo w Maladze (Hiszpania); Zamku Wenzelburg, Lauf an der Pegnitz (Niemcy); Rafael Mihaylov Gallery w Veliko Tarnovo (Bułgaria); Galerii Taller Gravura w Maladze (Hiszpania);
Galerii Arka w Wilnie (Litwa); Museum and Kunst & Arte Sant’Agostino w Genui (Włochy); Centro Dantesco dei Frati Minori Conventuali w Rawennie (Włochy); Instytucie Polskim w Sztokholmie (Szwecja); Zajezdni Sztuki, Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie; Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerii ASP we Wrocławiu.W pracy naukowej skupia się na problemach warsztatu artystycznego i doświadczeniach procesu twórczego,interesuje ją sztuka figuratywna, a także przemiany artystyczne początków XX wieku i twórczość ekspresjonistyczna.

Wróć