Radomskie Spotkania z Komiksem i Mangą

5 czerwca (poniedziałek) 2023; godz. 15.00-20.00
Łaźnia ul. Żeromskiego 56
Wstęp wolny

Nowe radomskie Stowarzyszenie Komiksowa Liga organizuje pierwsze z planowanych cyklicznych spotkań na temat komiksu i mangi. Ze strony Łaźni – Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii, kuratorem przedsięwzięcia jest Michał Budzisz, jeden z członków założycieli Komiksowej Ligi, plastyk o wielu talentach, znany w Radomiu również jako miłośnik rysowania.

Scenariusz spotkania wypełnią: prezentacje, wykłady, zwiedzanie stoisk, spotkania z twórcami, mini-wystawa, konkurs. Są to wydarzenia popularyzujące komiks jako formę sztuki. Jest to także wydarzenie unikatowe i nowatorskie w skali naszego miasta.

Partnerami spotkania są sklepy Yatta.pl i Komiksariat.

Wśród zaproszonych artystów znajdują się Przemysław Ochnia, Hubert Ronek, Paweł Gierczak i Karol Łukasiewicz. W trakcie spotkania będzie można zdobyć wyrys, autograf czy wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez firmę Yatta.pl. Dostępne będą stoiska z komiksami i mangą. Więcej informacji

blogokomiksach.blogspot.com i lubiekomiksy.pl"

Fragmenty z Wikipedii, wyjaśniające założenia tytułu imprezy:

Komiks – sekwencyjna historia obrazkowa, często z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub w formie osobnych zeszytów, która wykształciła się jako odrębna forma wydawnicza na przełomie XIX i XX wieku z gazetowej grafiki satyrycznej.

Manga – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks. Manga wyewoluowała z połączenia drzeworytu ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania z zachodnimi technikami, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Manga jest drukowana głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron. Popularne mangi są adaptowane na filmy animowane i seriale anime.

Wróć