1. Sofia Bilyk

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Harmony” składa się z siedmiu sylwetek damskich i jednej sylwetki męskiej inspirowanych przyrodą i architekturą Bali, a także psychologią podświadomości i duchowością. Istotną inspiracją kolekcji jest poszukiwanie własnej tożsamości, akceptacja samego siebie, połączenie się ze samym sobą oraz odnalezienie poczucia harmonii wewnętrznej na podstawie epoki romantyzmu, kiedy ważnym aspektem było życie wewnętrzne człowieka – duchowość, uczucia, emocje, intuicja, a również indywidualność. Kolekcja bazuje się na autorskich printach, podstawą do stworzenia których służyło barwienie tkanin, a także na przeciwstawieniu grubych i delikatnych materiałów, ręcznym malowaniu, oraz technikach manipulacji tkanin takich jak drapowanie, marszczenie, pikowanie. Różnorodność kolorów, wzorów, faktur i krojów odzwierciedla bogactwo i piękno otaczającej nas natury. Przestrzenne kształty geometryczne niektórych sylwetek nawiązują do balijskiej architektury, a autorskie marszczenia ręcznie robione inspirowane są polami ryżowymi. Kolekcja reprezentuje współczesne poszukiwania form innowacyjnych na drodze kwestionowania sił grawitacji i iluzji materii zawieszonej między żywiołami natury. Projekty cechuje ponadczasowość. Oprócz aspektów artystycznych uwzględnione są także niezbędne praktyczne aspekty ubioru takie jak: wygoda, wykończenie, łatwość zapięcia, kieszenie oraz zabezpieczenie przed ocieraniem skóry. Kolekcję dopełnia ręcznie robiona biżuteria.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Jestem absolwentką Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Moje projekty charakteryzują się połączeniem różnych kolorów i wzorów. Oprócz aspektów artystycznych stawiam na ponadczasowość, funkcjonalność, wygodę, elegancję oraz wykorzystuję różne techniki manipulacji tkanin. Swoje projekty prezentowałam między innymi podczas Cracow Fashion Week 2021-2023, Paris Fashion Week 2023, Wrocław Fashion Week 2023 oraz podczas pokazu w Rzeszowie w ramach interdyscyplinarnego seminarium naukowego „Moda i trendy 2022". Mój autorski projekt brał udział w wystawie No Waste w ramach Cracow Fashion Week 2022 na Targach Vintage w Muzeum Armii Krajowej. Moje projekty zostały opublikowane w kilkunastu zagranicznych magazynach, takich jak SELIN, GMARO, GOJI, MALVIE, Scorpio Jin, VOUS, VIGOUR, StyleCruze, Edith Magazine i innych.

2. Ewa Chojnacka

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„Nocne motyle"- 5 projektów inspirowanych ćmami, które mimo tego, że powszechnie nie budzą skojarzeń z pięknem,to są interesującymi istotami, a wśród wielu ich gatunków występują także te o pięknych kolorach i wzorach na skrzydłach czy tułowiu (np. ćma księżycowa lub klonowa). Ubrania zostały zaprojektowanych tak, aby każda górna część sylwetek pasowała do każdej dolnej części, co daje wiele możliwości stylizacji. Z 4 spódnic, 1 sukienki i 5 części górnych można stworzyć kilkanaście sylwetek. Kolekcja wyróżnia się charakterystycznymi rękawami i liniami nawiązującymi do skrzydeł ćmy, do jej stworzenia powstały autorskie konstrukcje. Do kolekcji zostały także wykonane dodatki: opaski wyszywane kamieniami, długie rękawiczki zdobione haftami i kwiatami oraz nakrycia głowy.
M.O.T.H.- Mother of True Humanity- angielska nazwa kolekcji, będąca grą słów. Moth – ang. ćma. M.O.T.H.- Mother of True Humanity- Matka prawdziwego człowieczeństwa czyli Matka Natura. W zgłoszeniu wysyłam zdjęcia na manekinie, w formie kolaży. Kolekcja została dopiero odszyta, nie posiadam jeszcze zdjęć studyjnych.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie oraz kierunku "Biotechnologia" na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dyplomowa kolekcja "You talk too much" zdobyła kilka nagród i wyróżnień i prezentowana była podczas krakowskiego Fashion Week w 2017 oraz na licznych pokazach; Warsaw Fashion Street, Cracow Fashion Square, Virus Fashion Litwa, Mercedes-Benz Fashion Week Central Europe (Budapeszt), Admiralty Needle w Rosji (Petersburg), Fashion Anatomy Kraków.
"Lubię tworzyć sylwetki posągowe, nieco teatralne, mocno wybiegowe. Bardzo rzadko stosuję wzory w swoich projektach, bardziej interesują mnie różne struktury tkanin, łączenie błysku z matem, używanie plis w nieoczywisty sposób. Moje sylwetki są zdecydowanie zabudowane, nie pokazują za dużo ciała, raczej tworzą nową przestrzeń dookoła niego."

3. Aleksandra Dąbrowa

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Oblius Animarum jest kolekcją inspirowaną katolickim wychowaniem projektantki oraz fascynacją życiem pozagrobowym. Kolekcja wykonana jest zgodnie ze sztuką francuskiego Haute Couture. Przywołując elementy liturgicznych strojów, symboliki spowiedzi i obrazów niebiańskich, kolekcja nawiązuje do tradycji europejskiej elegancji i kunsztu krawieckiego. Paleta kolorów symbolizuje niebo i piekło, a srebrne hafty wykonane ręcznie oznaczają dobre uczynki, które prowadzą do zbawienia. Patchwork z materiałów z recyklingu reprezentuje różnorodność fragmentów z jakich składa się nasze ziemskie życie. Ta kolekcja oddaje osobistą podróż projektantki i zaprasza do kontemplacji związku między wiarą, śmiertelnością a tożsamością.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Urodzona i wychowana w Polsce, od dziecka fascynowałam się światem mody. W wieku 12 lat nauczyła się szyć, a jej pierwszymi modelkami były lalki. Inspirując się słowami swojej ulubionej projektantki: "Najlepsza i jedyna szkoła to pracownia, hałaśliwa, ludzka, żywa i twórcza. By zacząć w Paryżu jako arpette, dziewczyna, która zbiera szpilki z podłogi", rozpoczęła praktyki w pracowni mody Artis Opus. Po ukończeniu szkoły średniej, postanowiła spełnić swoje marzenia i wyjechała do Nowego Jorku, gdzie doskonaliła język angielski, jednocześnie pracując dla modystki Jennifer Ouellette. Po roku przerwy nadszedł czas na powrót do szkoły. W 2020 roku rozpoczęła naukę na uczelni Esmod w Paryżu, specjalizując się w dziale Haute Couture. Jej celem jest pogłębienie wiedzy w tej dziedzinie oraz otwarcie własnej marki modowej.

4. Dorota Gąsiorowska - Skrzypek

Tytuł i krótki opis kolekcji:
AFFECTER - kolekcja inspirowana światłem, cieniem i zmieniającym się kolorem horyzontu nieba w zależności od pory dnia, roku. Charakterystycznymi cechami kolekcji są cieniowane falbany tkaniny oraz proste geometryczne formy podkreślone dodatkowym wzorem czarno-białych pasków . Sylwetki posiadają elementy odpinane które mogą być zamienione z innymi elementami.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Półfinalistka RFA 2022. Pasjonuje się rysunkiem i malarstwem z rysunków i obrazów tworzy indywidualne pirinty. W przyszłości chce tworzyć modę cyrkularną, rzeczy, które będą wykonane w zgodzie z naturą. Projektowanie jest dla niej rodzajem komunikacji i wyrażaniem myśli.

5. Hanna Glinka

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Connection” inspirowana jest modą uliczną w dwóch różnych ośrodkach miejskich, odległych geograficznie i różnych kulturowo - Mediolanie i Tokio. Charakterystyczną cechą są przerysowane formy, wielowarstwowość oraz kontrastowe połączenia. Styl, w którym dominuje oversize, przełamany został zwiewnymi materiałami tekstylnymi — szyfonem i satyną, nadając sylwetce lekkości. W sylwetkach dominuje styl sportowy z elementami elegancji, jak i nonszalancji. Kolekcja przeznaczona jest dla kobiet, które cenią wygodne, odważne i podkreślające indywidualność ubiory.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Hanna Glinka, ur. 1999, mieszka w Międzyrzeczu woj. Lubuskie. Ukończyła studia licencjackie na kierunku Wzornictwo w specjalności Architektura Ubioru na Politechnice Łódzkiej w 2022 r. Podjęła studia magisterskie na tym kierunku. Zrealizowała wiele projektów inspirując się modą uliczną. Organizuje sesje zdjęciowe swoich kolekcji tworząc własne scenografie. Jej prace zostały opublikowane między innymi w czasopiśmie Selin. Zajęła I miejsce w Gali Dyplomowej Politechnika Fashion Show. Uzyskała nagrodę LPP za kolekcję dyplomową „Connection” w 2023 r. Doświadczenia zawodowe zdobywała w firmie LPP w Gdańsku. Odbywała praktyki w Pracowniach Ewy Minge i Natalii Ślizowskiej. Brała udział w Międzynarodowej wystawie "Nauczyciel i Uczeń" pod patronatem Lwowskiej Akademii Sztuki oraz w konkursie EXPO 2020 Dubaj.

6. Mateusz Gurgul

Tytuł i krótki opis kolekcji:
DEEPESSENCE - kolekcja inspirowana kształtami i kolorami kwiatów naturalnie występujących w ciemnych barwach. częściowo wykonana w duchu "no waste". Sylwetki dopełniają autorskie akcesoria wykonane metodą druku 3d.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Technikum Fotograficznego w Krakowie. W swoich kolekcjach stawia na odważne, eleganckie i niekonwencjonalne projekty. Jego prace można spotkać w polskich i wielu zagranicznych magazynach. Do tej pory stworzył trzy kolekcje, które były prezentowane na takich wydarzeniach jak: Fashion Night Uek, Warsaw Fashion Day, Cracow Fashion Week, Wrocław FW, nadwiślański FW.

7. Oliwia Jankowska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja jest inspiracją włoskiego miasta Bellagio i jego jeziorem Lago di Como. Malownicza sceneria miasta jest odzwierciedleniem kolekcji. Piękne ogrody, architektura, ornamenty, jezioro a także niebanalne widoki, nadają tajemniczości tego miejsca. Charakteryzuję się harmonią i balansem, dzięki której nasza kolekcja również jest tego przykładem. Wraz z pojawieniem się pierwszych mieszkańców okazało się, że warunki nad jeziorem Como są doskonałe i zaczęto uprawiać oliwki oraz winorośl. Historia kultury upraw nawiązuje do naszych autorskich printów, oraz warstwowych form w tiulach. Dodatkowo gospodarka Como oparta była na produkcji słynnego na cały świat jedwabiu i przemyśle tekstylnym. Nasza marka i kolekcja charakteryzuję się satynami z dodatkiem jedwabiu, dzięki czemu nasza kolekcja uzupełnia się z magią tego miejsca.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Założycielką marki i projektantką jest Oliwia Jankowska, absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Od 9 lat zajmuje się kierunkami artystycznymi, w tym od 3 lat zajmuje się zawodowo projektowaniem, odszywaniem odzieży i stylizacją. Uczestniczyła w wielu pokazach takich jak Finał Złota Nitka / Łódź Young Fashion 2019, Finalist Kosice Fashion Week Slovakia 2019 European Fashion, Cracow Fashion Week 2019 i 2020, Fashion Show The Galam Made In Germany 2019, Finalist WOW Fashion Warsaw 2022, Finalist Off Fashion 2019 i 2022, Fashion Night UEK 2022, Wrocław Fashion Week 2023 i wiele innych. Brała udział w kampaniach reklamowych takich jak Sizzer, Togethair, Donna moda shoes, Revolax, U fryzjerów, Zozo design, Kemon, Leshka headwear, Top model i wiele innych. Również pracowała i ubierała wiele znanych osób takich jak Julia Kostera, Wersow, Natalia Siwiec, Magdalena Pieczonka, Honorata Skarbek, Anna Wyszkoni, Lil Masti, Agata Fąk, Wiktoria Gąsiewska, Olga Bołądź, Natalia Nien, Natalia Konofalska, Zusje, Roksana Węgiel, Lexy Chaplin, Natalia Nykiel, Natalia Kukulska, Olga Kleczkowska, Wiktoria Sypucińska, Red Lips, Opał, Lalu Slavicka, Aleksanda Szkolda, Patrycja Sobolewska i wiele innych. Na swoim koncie ma wiele publikacji w Vouge Hong KONG, Vouge Italia, Vouge Poland, Lounge, Elle Poland, Elle Kazahstan, Fashion Biznes, Notjustalabel, Harper's Bazaar Poland, Gmaro, Moevir, Salyse, Glamour Poland, Lofficiel, Kmag i wiele innych. Z zawodu jest projektantem i snycerzem. W młodości zaczynała od prowadzenia wielu kursów z rysunku i malarstwa, organizując własne wernisaże, robiąc większe projekty dla dużych firm.

8. Paweł Kaźmierowski

Tytuł i krótki opis kolekcji:
*Dekonstrukcja płci - feminizacja atrybutów męskości" Celem mojej kolekcji jest podważenie tego, co jest, a co nie jest społecznie uznawane za męskie. Chciałbym zasygnalizować, że każdy z nas może na własny sposób kreować swoją męskość czy kobiecość oraz mieszać te dwie cechy, bez przymusu wpisywania się w toksyczny konstrukt. Kobieta adaptując męskie atrybuty, nie musi tracić przy tym swojej kobiecości, a zamiast tego może kreować swoją indywidualną pozaszablonową kobiecość. W celu obalenia społecznego konstruktu płci, tworzę oksymoron jakim jest sfeminizowana męskość. Chciałbym, aby ludzie mieli możliwość pełnej ekspresji, życia w zgodzie ze sobą, a swoje poczucie przynależności do danej płci budowali na własnych odczuciach, a nie usilnie dopasowując się do schematu. Do zajęcia się tym tematem skłoniły mnie alarmujące statystyki, o których Dominik Haak pisze w tekście "Toksyczna męskość — jak obsesja męskości wpływa na chłopców i mężczyzn". Mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety dbają o środowisko, za to częściej ujawniają postawy homofobiczne, antysemickie, isiamofobiczne i rasistowskie. Mężczyźni rzadziej sięgają po pomoc psychologiczną, a wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest znacznie wyższy niż u kobiet. Przyczyną tej dysproporcji jest „toksyczna męskość” - tak w psychologii nazywany jest ścisły nacisk na przestrzeganie tradycyjnych męskich ról płciowych.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Studiuję 2 kierunki na ASP w Łodzi — projektowanie ubioru i grafikę. Moimi ulubionymi formami wyrazu artystycznego są projektowanie obuwia, akcesoriów oraz ubioru. W moich realizacjach skupiam się na ważnych dla mnie tematach społecznych. Do projektowania podchodzę kompleksowo, staram się nie sięgać po półfabrykaty, aby zamiast tego tworzyć wszystko od podstaw. Własnoręcznie rzeźbię spody do mojego obuwia, tworzę nadruki, hafty, opracowałem autorską technikę tłoczenia skór oraz innego rodzaju manipulacje tkanin.

9. Lucyna Kot

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„TIME TO FLY”. Frida Khalo powiedziała: „Po co mi stopy, skoro mam skrzydła”. Ten cytat oraz osoba Fridy były inspiracją do stworzenia kolekcji. Mnogość napotykanych ograniczeń, niepowodzeń często determinuje do większej mobilizacji w realizowaniu i rozwijaniu siebie, paradoksalnie uskrzydla, stąd w modelach pojawiający się motyw skrzydeł. Niedobory rodzą określone potrzeby pozwalające wrócić do równowagi. Stworzone modele łączą pozorne sprzeczności, które uzupełniają się i balansują: sztywność i miękkość, transparentność i otulenie, izolację. Ich wielowarstwowość pokazuje jak każdy dodany element przenika i wpływa na kolejny i zmienia go. Użyte tkaniny i dodatki to odpady przedprodukcyjne oraz elementy pozyskane z odzieży używanej wykorzystane powtórnie do stworzenia nowych wykrojów. Ważnym elementem w kolekcji jest tkanina drukowana autorskim sposobem i łączona w całość z mniejszych fragmentów. Istotnym elementem dopełniającym w kolekcji są hafty i ręczne aplikacje kamieni.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Moda oraz wszelkie jej aspekty to całe moje życie zawodowe oraz pasja rozwijana od dziecka. Pracuję od wielu lat dla domów mody takich jak m.in. ISABEL MARANT, IRO, NINA RICCI. Pracowałam na stanowiskach od kontrolera jakości aż do dyrektora operacyjnego. Poznałam cały proces produkcji i tworzenia różnych modeli. Ukończyłam kurs konstruktorski odzieży oraz w tym roku obroniłam dyplom z tytułem Projektanta mody w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Nadzorowałam i organizowałam tworzenie kolekcji dla innych w chwili obecnej chcę spróbować swoich sił w tworzeniu według swojego pomysłu.

10. Inka Kotuk

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Kładka „ inspirowana architekturą i zdobnictwem drewnianym Podlasia. Jest to własna interpretacja projektantki na temat regionu w którym się urodziła i wychowała. Wykorzystane materiały swoimi kolorami i strukturą nawiązują do elementów charakterystycznych dla podlaskich wsi: zdobionych okiennic, miedzianych kopuł cerkwi oraz rzeczy użytku codziennego. W sylwetkach zauważymy dosłowne odniesienia do inspiracji, które widoczne są w ręcznie naszywanych aplikacjach, czy też kolorystyce. Warto zwrócić uwagę na aspekt upływającego czasu, który projektantka zaprezentowała w postaci odcieni turkusu, nawiązując do tego jak z czasem zmienia się kolor miedzi pod wpływem różnych czynników atmosferycznych.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Krakowskiej Szkoły Artystycznej SAPU. 28 letnia projektantka z Białegostoku, która w swoich pracach stawia na wykorzystanie ciekawych struktur, faktur i koloru. Projektuje odzież, biżuterie i akcesoria. Największą inspiracje stanowią przeżycia, które później przekłada na nowe projekty. Projektantka dużą wagę przywiązuje do odpowiedzialności w modzie, dlatego najczęściej stawia na materiały z wtórnego obiegu oraz na formy, które można z powodzeniem wykorzystywać w wielu sytuacja i na wiele sposobów. Oprócz projektowania swój czas poświęca malarstwu i rysunkowi. Od kilku lat pracuje jako projektant w międzynarodowej firmie zajmującej się odzieżą męską. Jej kolekcje można było oglądać na wydarzeniach takich jak Cracow Fashion Week oraz Fashion Nigth UEK.

11. Zuzanna Kotulska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Northside” opowiada historię człowieka zdobywającego biegun północny, motyw przewodni nawiązuje do ekspedycji badawczych udokumentowanych na początku XX w. Podejmuje problem efektu cieplarnianego wpływającego na topnienie lodowców oraz zanik ekosystemu Arktyki, wyrażające tęsknotę za jej pierwotnością i niedostępnością. Kolorystyka utrzymana w zimnych tonach została zaczerpnięta z lokalnej palety barw. Unikalnego charakteru nadaje autorski print, wykonany odręcznie techniką akwareli i kolażu, który jest nie dosłownym odzwierciedleniem spękanej skorupy lodowców. W kolekcji wykorzystuję twórcze techniki tkackie, przedstawione w ręcznie wykonanej kurtce na krośnie tkackim. Medium którym się posłużyłam to wełna pozyskana ze zbiorów babci oraz starych swetrów, którą sama przygotowałam i farbowałam. Naszywane elementy kojarzące się z odłamkami lodu ukrytymi w śniegu, nadają wrażenie trójwymiarowości. Przedstawienie puchówki jako element ekwipunku roboczego w zestawieniu z elastyczną dzianiną pełniąca funkcję drugiej skóry nadają efektu warstwowości. W kolekcji zostały zastosowane tkaniny wodoodporne i wypełnienia, które pierwotnie miały zostać odpadem poprodukcyjnym pozyskanym z lokalnej szwalni z odzieżą roboczą.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Tegoroczna absolwentka szkoły artystycznego projektowania ubioru w Krakowie oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach na specjalizacji tkactwo artystyczne. Zmiłowanie do mody i projektowania pojawiło się już w dzieciństwie, a nauka tradycyjnego rzemiosła tkackiego, które jest moim dziedzictwem pozwoliła mi upewnić się, że jest to moje powołanie i pasja. W swoich projektach łączę walor artystyczny, który jest wyrazem mojej wrażliwości wraz z użytkowością, która wynika z konsekwencji i doświadczenia nabytego w pracy zawodowej. Zawodowo zajmuje się współtworzeniem sportowej odzieży dziecięcej w polskiej marce odzieżowej. Kolekcja „Northside” jest moim osobistym buntem wobec postępującego globalnego zagrożenia ekologicznego. Projekty ukazały się w kwietniowej publikacji grazia magazine Bułgaria oraz na licznych fashion weekach. 


12. Ewelina Kowal Koc i Justyna Kowal Walczak

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Zwiewność, finezyjne rozcięcia, plisowania — to cechy charakterystyczne kolekcji DUO. Nasycona intensywnymi kolorami z akcentem głębokiej czerni. Ręcznie wykonane drapowania z tkaniny wełnianej to powrót do lat dzieciństwa. Bufy nadają objętości sylwetce oraz jej rzeźbiarskiego charakteru. Stroje jako posągi wspomnień autorek.
Kolekcja DUO to hołd dla duetów, ukazanie dwóch osób, które wzajemnie dopełniają się, tworząc silną i nierozerwalną więź. Autorkami kolekcji są Siostry - DUO to ich wspólna historia, obraz relacji opartej na miłości, zrozumieniu i akceptacji Projektantki zastosowały zabieg parowania sylwetek według kolorów oraz motywów.
Plisy jako nieodłączny symbol twórczości projektantek oraz fascynacja możliwościami ich wykorzystania. Ukazanie solejki plisowanej w nowoczesnym wydaniu, w formie peleryny, czy rękawów w marynarce. Innowacyjne rozwiązanie to plisowania farbowane grzbietowo na kolor czary i czerwony.
Wykorzystanie jedwabiu, wełny nadały szlachetnego charakteru, natomiast całości dopełniły tkaniny dekoracyjne oraz frędzle. Dodatkiem do kolekcji są ręcznie wykonane kolczyki z setek koralików.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Ewelina Kowal Koc - Technolog odzieży, Projektantka Mody, absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.
Justyna Kowal Walczak - Magister Finansów i Controllingu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz absolwentka studiów Zarządzanie Kulturą i Mediami UJ.
To siostrzany duet, który od 2018 roku ukazuje własne spojrzenie na modę, tworząc stroje dla kobiet - kolekcje artystyczne, sceniczne, biznesowe, wizytowe i ślubne.
Kolekcje prezentowane były na licznych wydarzeniach modowych w Polsce, Paryżu, Berlinie, Mediolanie, Rzymie.
Nagrody i wyróżnienia:
- Wyróżnienie od Anny Fendi podczas Warsaw Fashion Week 2016, Young Fashion Awards.
- Tytuł „Odkrycie Roku 2019” WOW Fashion Awards.
- "Srebrna Pętelka 2021 Polska Akademia Mody” nagroda za dotychczasowe osiągnięcia i działalność modową.

13. Marta Kowalewska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„BioForm" wykorzystanie form biologicznych w kolekcji ubiorów niekonwencjonalnych. Główną inspiracją do powstania kolekcji był świat wodny, jego kolory, lekkość, płynność i symbioza w wodach występująca. Są to ubiory sceniczne, lub pokazowe,okazjonalne. W kolekcji wykorzystałam wiele transparentnych materiałów by podkreślić lekkość.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Nazywam się Marta Kowalewska i jestem studentką Wzornictwa na WSUS w Poznaniu ze specjalizacją Projektowanie Ubioru. To właśnie na studiach odkryłam jak ważna jest dla mnie moda , jej historia i tkaniny, z których ubrania są wykonywane. Uwielbiam łączyć niecodzienne tkaniny ze sobą i tworzyć z nich indywidualną historię. Dodatkowo zajmuję się social mediami Akademii Rzemiosła Żółta Szpilka - jest to pracownia zrzeszająca kreatywnych ludzi i tworząca krawieckie rzeczy. Stawiam na ciągły rozwój dlatego biorę udział w konkursie.

14. Marlena Krawczyk

Tytuł i krótki opis kolekcji:
S K A N S E N Kolekcja ubiorów złożona z sześciu sylwetek o charakterze użytkowym. Swoją inspiracje opieram na regionie pogranicza, który uważam za szczególnie nostalgiczny, ze względu na kulturę, jak i malownicze pejzaże. Podlasie to miejsce wielokulturowe i wieloreligijne. W swojej kolekcji odwołuje się do tradycji podlaskich, aby zwrócić uwagę na nasze korzenie, które powinny być coraz istotniejsze dla współczesnego człowieka. W ubiorach wykorzystuje autorskie nadruki oraz materiały z drugiej ręki m.in. firany, które przywodzą na myśl wiejskie chaty. Garniturowe kroje płaszczy, zestawiłam ze zwiewnymi materiałami, przywodzącymi na myśl mgliste plenery pogranicza. Kolory skupiają się wokół przedwiosennego krajobrazu Podlasia. Zależało mi, aby w kolekcji uchwycić tajemniczy i surowy charakter pogranicza.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Marlena Krawczyk to projektantka ubioru i tkaniny artystycznej. Swoje doświadczenie projektowe zdobyła studiując Projektowanie Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz stażu i praktykach w jednej z łódzkich firm odzieżowych. Podczas studiów projektantka aktywnie uczestniczyła w konkursach m.in. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Projektowe, Złota Nitka oraz otrzymała nominacje do Prime Time. Zdobyła również Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za wyniki i osiągnięcia. W maju tego roku była zaproszona przez Port Lotniczy w Łodzi do zaprezentowania swojej kolekcji SKANSEN podczas pokazu mody dla Międzynarodowego Forum Lotniczego Routes Europe 2023. Ponadto projektantka chętnie współpracuje z fotografami tworząc wspólnie sesje zdjęciowe. W kwietniu we francuskim magazynie FIENFH ukazała się publikacja w formie zdjęcia jednej z sylwetek kolekcji SKANSEN. Aktualnie przygotowuje się do dyplomu magisterskiego z Projektowania Ubioru, oraz jest zaangażowana jako projektantka ubioru przy produkcji teledysku dla jednego z polskich piosenkarzy. Marlena to projektantka, która pragnie ciągle się rozwijać i doskonalić w wielu dziedzinach artystycznych.

15. Oliwia Krokosz

Tytuł i krótki opis kolekcji:
HORRENDUS - kolekcja inspirowana kompleksami, jak i wadami ciała ludzkiego które w pogoni za akceptacją otoczenia staramy się za wszelką cenę maskować. Niedoskonałości poruszone w moodboardzie to między innymi: żylaki, rozstępy, celulit, wszelakie blizny (potrądzikowe, powypadkowe, poporodowe..), trądzik i wiele innych. Jedną z inspiracji są też neurony które narażone na długotrwały stres, niszczeją (w tym przypadku stres związany z samoakceptacją). W kolekcji wykorzystane autorskie: printy, formy, nadruki,guziki, lamówki, materiały tworzone na foli do haftu. Cała kolekcja zaprojektowana i odszyta przez jej autorkę. Buty upcyclingowane i przerobione. Materiały w większości z upcyclingu bądź drugiej ręki.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Projektantka, krawcowa, stylistka i technik w dziedzinie mody. Moda od zawsze mnie intrygowała, kiedy byłam dzieckiem moim hobby było tworzenie wymarzonych stylizacji za pomocą chusteczek higienicznych i kleju a modelkami były laki barbie, kiedy miałam 12 lat zaczęłam przerabiać ubrania, wycinałam kształty, doszywałam ćwieki, malowałam farbami, to był sposób na wyrażenie siebie. Następnie w technikum nauczyłam się poprawności szycia a studia w sapu rozwinęły moją kreatywność. Od zawsze starałam się działać eko, jeszcze zanim stało się to modne upcyclingowałam, dawałam drugie życie, co można zaobserwować szczególnie w kolekcji Horrendus. Od kilkunastu lat interesuje się modą więc udało mi się poznać również jej złe strony, moda odpowiedzialna to mój cel, bez greenwashingu, bez wyzysku, bez marnowania hektolitrów wody. Praktycznie każdy detal w kolekcji wykonywałam własnoręcznie, począwszy od guzików które wykonałam przetapiając mosiądz, po lamówki do których wykorzystałam ścinki, tak aby nie marnować.

16. Aneta Łącka

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„Let Me Go”. Inspirowana sztuką "Jezioro łabędzi" tworzyłam kolejne projekty. Przesiąknięta uczuciem ucisku i zniewolenia obrazowałam swoją wizje tychże uczuć. Zranione i wzgardzone. Dostojne i dumne... przyodziane, szlachetnymi kajdanami. Toną w falach smutku, żalu, tęsknoty... pełne wdzięku w swoim tańcu, baletnice... zagubione gdzieś na dnie, bez nadziei na ratunek, wolność. Wieczne, piękne i nieszczęśliwe...

Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. W swoich projektach opiera się o klasyczne formy z nutą intrygi. Ceni rzetelne krawiectwo, 'próby i błędy to nieodzowna część samodoskonalenia' mówi. Realizacją projektów zajmuje się samodzielnie. Selekcjonuje tkaniny w poszukiwaniu tych właściwych a finalnie wprowadza, ręczne zdobienia. Pasja, potrzeba samorealizacji i tworzenia. Artysta nie ubrań, lecz sztuki pełnej emocji, rygorystyczna i rzetelna - Aneta Łącka

17. Dorota Mazur

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„Marzenia są Rzeczywistością” to tytuł mojej kolekcji dedykowanej tym, którzy mają silną więź ze swoim „Wewnętrznym Dzieckiem", tak jak dzieci spełniają swoje marzenia, bawią się i tańczą, uczestnicząc w szamańskich ceremoniach festiwalach muzyki elektronicznej. Sensualna, dzięki pluszowym aksamitom, przyjemnym futerkom, strukturalnym cekinom, za sprawą których połyskuje milionem świateł. Dynamikę zawdzięcza frędzlom i odważnym zestawieniom. Składająca się z fragmentów kolorowych tkanin, często z nadrukiem, również upcyclingowych, połączonych w witrażową całość kolekcja zaskakuje kontrastami między lekkimi tiulami a ciężkimi, ciepłymi materiałami, dzięki czemu wymyka się przypisaniu do jednej pory roku. Stroje przybierają często zabawne formy, bawiąc się nimi, wywołują radość. Obszerne, przyjemne w dotyku nakrycia wierzchnie z kapturami nadają się jednoczenie do tańca, jak i można się w nie wtulić, przykryć się nimi i zasnąć, dają poczucie bezpieczeństwa. Ten aspekt został ostatnio naruszony przez wojnę na Ukrainie, której echo można odnaleźć w tym właśnie aspekcie kolekcji. Nasze ubranie powinno zapewniać nam komfort w różnych okolicznościach, w myśl: A SAFE NEST IN THE WORLD IS OUR CLOTHES.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Jestem projektantką z powołania, to mój talent i przestrzeń, w której się realizuję. Jako absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych (SAPU) mogę się poszczycić oceną celującą (jedną z czterech na 60 osób broniących). Moja Kolekcja podczas konkursu Dyplomy - Debiuty SAPU 2023, w ramach Cracow Fashion Week 2023 otrzymała następujące nagrody: - Wyróżnienie za Kreatywność i Wizjonerstwo od Rady Wysokiej Mody; - Wyróżnienie Kolekcja Mediów od Rady Mediów; - Nominacja do stypendium w Szkole KOEFIA w Rzymie; - Zaproszenie do udziału w Lithuania Fashion Week 2023; - Nagroda od Firmy Bielenda. Jestem mistrzynią zestawiania kolorowych , wzorzystych tkanin, moje sylwetki są eklektyczne. Bawię się formą i konstrukcją. W moich projektach pojawia się często asymetria. Skupiam się na szeroko pojętych strojach wyjściowych, zarówno tych na imprezę, jak i wizytowych. Państwa Konkurs jest dla mnie szansą na pokazanie szerszej publiczności moich projektów.

18. Maja Mielcarek

Tytuł i krótki opis kolekcji:
LACRIME - to chaos, strach i ból przekształcony w pewność siebie, zrzucenie masek, silę i niezależność własnego JA jak i wszystkich kobiet na świecie. Komunikuje problemy takie jak udawanie, zamknięcie w sobie, bezsilność; wyraża emocje zawierające w sobie lęk, stratę. samotność; oraz eksponuje wartości takie jak szacunek, wolność i wartość bycia kobietą.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Maja Mielcarek urodzona w Wolsztynie, w 2020 roku rozpoczęła studia w Krakowie na kierunku Artystyczne Projektowanie Ubioru. Jednak już od dziecka interesowała się modą - robiła stylizacje z szafy mamy czy rysunki modowe. Podczas nauki w Sapu nauczyła się wielu technicznych rzeczy, dzięki czemu w 2023 roku była w stanie zrobić swoją pierwszą kolekcję. Na Krakowskim Fashion Weeku zakwalifikowała się do Gali Finałowej, na której otrzymała parę wyróżnień. Miała publikacje swoich projektów w magazynach modowych w Polsce i za granicą.

19. Weronika Musiał

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Brutal Beast to osobista interpretacja doświadczeń, bodźców i wspomnień zebranych podczas eksploracji budynków brutalistycznych. Dom-Pomnik Komunistycznej Partii Bułgarii na szczycie góry Buzłudża stał się inspiracją do powstania kolekcji. Brutalistyczna forma, surowe kolory i sceneria, jak z filmu science fiction określiła ramy projektu. Kolekcja stanowi odpowiedź na wybrany problem projektowy, jakim było przeanalizowanie zależności pomiędzy ubiorem a architekturą. Całość składa się z 6 sylwetek, bazujących na geometrycznych i asymetrycznych formach. Projekty posiadają swój indywidualny graficzny charakter, dający wrażenie trójwymiarowości. Kolekcja powstała z lnu, różnego rodzaju washpapy oraz wełny, pochodzącej z poprodukcyjnych odpadów. Dopełnieniem pracy projektowej jest stworzenie unikalnej identyfikacji wizualnej wraz z animowanym logotypem. Wymienione wyżej elementy stanowią gotowy materiał kampanii społecznej, zwiększającej świadomość na temat brutalizmu, architektury i ekologii.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka studiów magisterskich na dwóch kierunkach: Scenografia i Grafika Artystyczna na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pochodzi z Kalisza. W swoich pracach łączy techniki warsztatowe, eksperymentując przy tym z geometrycznymi kształtami na granicy użytkowości i artyzmu. Porusza tematy związane z nadprodukcją odzieży i zmianami klimatu wykorzystując przy tym nowe media, nie zapominając o technikach warsztatowych. Wielokrotna uczestniczka wystaw indywidualnych (m.in. Dhakasacity 2023 w PSNC Future Labs) i zbiorowych. Twórczyni Galerii Piec w Poznaniu i kolektywu artystycznego MZS. Założycielka i przewodnicząca Koła Naukowego con struktura Katedry Ubioru UAP. Udział w Festiwalu Scena w Budowie, Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki (dwukrotnie), Fama Festiwal oraz w trzech edycjach Międzynarodowego Festiwalu Street Art Staro Zhelezare. Finalistka XXIV edycji Off Fashion i udział w DESIGN 32 Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2022. Koordynatorka działu graficznego oraz public relations w Gazecie Studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu „Puls UM".

20. Michalina Niedopytalska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„Fine” to kolekcja, w której ogromna inspiracją była dla mnie definicja samotności. Kiedy tworzymy coś w osamotnieniu, mogą zrodzić się wyjątkowe rzeczy, dowiadujemy się wiele o sobie. Czerń jest dla mnie kolorem bezpieczeństwa, natomiast cekinowe, delikatne dodatki symbolizują, blask, nadzieję oraz siłę, której każdy z nas potrzebuje w najmroczniejszym momencie.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. W 2022 roku spełniła swoje największe marzenie - otwarcie własnej marki „Niedopytalska". Jej autorskie projekty powstają od początku do końca przez nią samą, a materiały oraz pomysły tworzone są w duchu mody cyrkularnej. W swoich pracach chce łączyć sztukę z moda, przekazywać emocje oraz poruszać ważne tematy.

21. Maciej Nodzeński

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja //ANNIHILATION// inspirowana jest obumieraniem rafy koralowej, będąca równocześnie odbiciem codzienności, która z dnia na dzień traci na kolorze, formie i intensywności. W samodzielnie uszytej kolekcji zostały użyte autorskie, własnoręcznie wykonane printy i malowane materiały, pikowania z użyciem folii PCV, tkaniny wełniane wykonane metodą filcowania, a także korkowe materiały. Dodatkowo kolekcja zawiera własnoręcznie malowane obuwie.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Ukończy Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w lutym 2023 roku. W swojej pracy oprócz waloru artystycznego ceni również personalne przeżycia i doświadczenia. Dąży do perfekcji w każdej wykonywanej dziedzinie doskonaląc przy tym wcześniej nabyte umiejętności. W projektowaniu zwraca taką samą uwagę na wartość emocjonalną, jak i użytkową. Podczas Cracow Fashion Week kolekcja dyplomowa Macka // ANNIHILATION // zdobyta zaproszenia na liczne europejskie Fashion Weeki. Została również doceniona przez Radę Wysokiej Mody, Radę Mediów oraz magazyn OCZY.MAG.

22. Gabriela Nowak

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja pt. "F.W.T FutuREE Work Today" jest inspirowana odzieżą roboczą w klimacie futurystycznej architektury. Połączone zostały podobne odcienie materiałów o zupełnie różnej strukturze. Oryginalnie stworzone konstrukcje oraz własnoręcznie uszyte wszystkie stylizacje. Autorskie są również okulary z materiałów z odzysku imitujące okulary spawalnicze.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Skończyłam SAPU (Szkołę Artystycznego Projektowania) w Krakowie. Sama projektuje, konstruuje oraz szyje swoje kolekcje. Staram się używać jak najwięcej materiałów z odzysku. Tworze również biżuterie i akcesoria z metalu.

23. Angelika Ożdżyńska – Starachowska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
"Lśnienie" - kolekcja jest zaproszeniem do świata intuicji - odpowiedzialnej, silnej lecz subtelnej kobiety. Inspiracją do stworzenia projektów była obserwacja codziennego świata. Konsumpcjonizm, konflikty i utrata wolności terytorialnej jak i psychicznej u wielu kobiet. W kolekcji znajdziemy połączenia różnych struktur m.in. koralików i naturalnych piór- symbolizując wolność i ulotność czasu. Ręcznie wyszywane aplikacje oraz autorskie dodatki: kolczyki, okulary. Wyróżniającym procesem jest dekonstrukcja starych projektów w nowe. Powtórne wykorzystanie materiałów, obuwia, torebek i obszycie ich tkaninami z resztek produkcyjnych.
Kolekcja zachowana w kolorystyce bieli, beżu, przełamana akcentami tajemnicy.
Tworzona w duchu piękna i estetyki. Zabłyśnij z LAMFEI!

Krótka nota biograficzna projektanta:
Angelika Ożdżyńska - Starachowska założycielka marki LAMFEI. Projektantka tworząca ekskluzywne limitowane kolekcje z pasji. Absolwentka SAPU. Laureatka Cracow Fashion Awards, uhonorowana wyróżnieniem NEW TALENT AWARD FASHION POST przez Fashionpost.pl. Finalistka Radom Fashion Show, laureatka wyróżnienia WOW Fashion Awards. Projekty wystąpiły w teledyskach m.in. Natalii Shroeder, Kayah, a także w TOP MODEL POLSKA TVN. Jako stylizacje wielu celebrytów m.in. Wersow, Julii Kostery, Lili Janowskiej, Magdaleny Walach. Kolekcje LAMFEI prezentowano podczas: Radom Fashion Show, Nadwiślański Fashion Week, OPEN'ER Fashion Stage, SATISFASHION w Paryżu, Fashion Show Live w Londynie. Projektantka doceniona przez Vogue Italia, Vogue Czechoslovakia, L'officiel Baltic, a także przez okładki magazynów m.in Lounge Magazine, Magazyn Wesele. Nagrodzona również w Paryżu zostając Finalistką Gamma Young Artist Competition oraz Laureatką 2 miejsca International Baltic Ethnic Fashion Festival w Sankt Petersburgu.

24. Wioletta Podsiadlik

Tytuł i krótki opis kolekcji:
ProLibrary inspiracją do jej stworzenia stały się książki i wnętrza biblioteki. Kolaboracja mody i książek łączy fantazję, naukę, książkę oraz nowoczesność z wyrafinowaniem i szacunkiem do wysokiej jakości klasycznego krawiectwa. Krawiecki kunszt i pasja do książki projektantki stworzyły kreacje nie tylko eleganckie i stylowe lecz także wygodne, ekologiczne i praktyczne oraz podkreślającą indywidualność każdej z kobiet. Konstrukcje pozbawione są zbędnych wypełnień i usztywnień. Kolekcję wyróżnia charakterystyczne wzornictwo oraz cechują detale nawiązujące do regałów bibliotecznych, elementów otwartej książki czy moli książkowych. Nacechowana kobiecością kolekcja stała się wyrazem naszych czasów, hybrydą mody, sztuki oraz nauki kreującą swój unikatowy charakter.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Wioletta Podsiadlik jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Artystycznej SAPU. Właścicielka atelier modowego. Częstochowska projektantka to artystka i wizjonerka jednocześnie. Akcentuje na połączenia funkcjonalności, elegancji, efektownego wzornictwa i detali nadając stworzonym kreacjom unikatowy charakter. Jej projekty miały publikacje w Ellements Magazine, Vouge Italia, Darke Beauty Magazine, Falcon, Elegant Magazine oraz wielu innych czasopismach. W jej projektach wystąpili uczestnicy programów The Voice of Poland i Top Model; Natalia Zasępa, Roxi Wegiel, Bryska, Teresa Werner i inne gwiazdy. Projektantka znalazła się w gronie finalistów 23 edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion 2022 w którym otrzymała wyróżnienia od firmy Hexeline i Hotelu Binkowski. Podczas FASHION NIGHT 2023 Krakowskie Szkoły Artystyczne partner wydarzenia przyznał kolekcji "Prolibrary" nagrodę w postaci udziału w Cracow Fashion Week 2024. Swoje projekty zaprezentowała podczas prestiżowej Gali Złotych Aniołów 2023 organizowanych przez Elite Business Club Monaco . Laureatka Nagrody Bursztyny Biznesu 2023 organizowanych przez Elite Business Club Monacco

25. Alicja Prus

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Futuristic” inspirowana jest architekturą, w szczególności twórczością Zahy Hadid i jej futurystycznym podejściem do struktur i budynków. Poprzez stonowane kolory i geometryczne, solidne kształty, ubrania mają nawiązywać do struktur architektonicznych. Jest to reprezentowane poprzez dekonstrukcję podstawowych typów odzieży i prezentowanie ich w niezwykły futurystyczny sposób.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Alicja Prus jest aspirujące projektantką mody z Żernik Wrocławskich. Studiuje Zarządzanie na Akademii Leona Kamskiego, ukończyła Projektowanie Mody na MSKPU oraz odbywa kurs zawodowy z krawiectwa w Warszawie. Jest laureata ogólnopolskiego konkursu da projektantów "Srebrna Pętelka " i znalazła się na 13-tym miejscu na ce najlepszych polskich projektantów na rok 2022 ogłaszanym przez Polską Akademię Mody. Interesuje ją przede wszystkim moda damska, zwłaszcza awangardowa. Chce tworzyć rzeczy wyróżniające się formą, fakturą i inspiracją, tak aby osoby w nich przebywające, czuły się silne, wyjątkowe i nie bały się wyróżniać w tłumie. W lutym 2023 roku jej kolekcja „Futuristic” miała premierę podczas London Fashion Week, gdzie dostała się jako jedyna polka i w tym samym czasie zakwalifikowała się do zaprezentowania jej w maju podczas Gali Polskiej Mody oraz odebrania nagrody „Złota Pętelka” za dorobek artystyczny.

26. Sabina Stefania Rajchel

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„Olha Para Mim” czyli „Spójrz na mnie”- kolekcja dyplomowa Sabiny Rajchel inspirowana jest sztuką uliczną Lizbony. Kolorowe, ręcznie malowane płytki azulejos oraz uliczne graffiti posłużyły projektantce do stworzenia autorskich, printów. Kolekcja "Olha Para Mim: ma zwracać uwagę, przyciągać wzrok i intrygować. Pokazywać, że pozornie wykluczające się elementy jak tradycyjne azulejos oraz nowoczesne uliczne graffiti, mogą ze sobą idealnie współgrać, tworząc spójną, konsekwentną całość. W kolekcji pojawiają się akcesoria i dodatki uszyte w ramach ideologii Zero Waste z resztek pozostałych po odszyciu kolekcji, biżuteria oraz custumizowane buty.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Sabina Rajchel jest tegoroczną absolwentką Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie oraz finalistką pokazu dyplomowego SAPU w ramach Cracow Fashion Week 2023. Projektowanie jest jej pasją od wielu lat, ale dopiero podjęcie nauki w SAPU pozwoliło jej rozwinąć skrzydła i nadać materialny kształt oryginalnym pomysłom, które od dawna rodziły się w jej głowie. Jej kolekcja dyplomowa Olha Para Mim co znaczy "Spójrz na mnie” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, co skutkowało zaproszeniem projektantki na liczne pokazy mody oraz sesje fotograficzne.

27. Nargiz Salwa

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja "Girls Power" inspirowana jest kobietami zarówno współczesnymi nadającymi na świecie rytm innowacyjności. Jak i tymi z różnych epok, których oddźwięk przełomu rewolucji i trendów widzimy po czasy nam współczesne. Nie można przejść obojętnie będąc w Meksyku obok nurtu Fridy Kahlo, w Paryżu zaś obok stylu Marii Antoniny czy inteligencji Marii Curie Skłodowskiej. Kobieta jest jak kosmos, kobieta to wszech miar nieokiełznanej siły, kreacjonizmu i twórczości. Przypadkowo kiedyś przeczytałam, że "Kobieta jest dokładnie tą samą siłą natury, co wiatr, błyskawica czy elektryczność”.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych o kierunku Projektowanie Ubioru "SAPU". Ukończyła studia z wyróżnieniem w 2021 roku. W trakcie ostatnich dwóch lat brała udział w pokazach mody za granicą m.in. Vancouver Fashion Week w Kanadzie 2022, reprezentowała SAPU podczas Feeric Fashion Week w Rumunii 2022, Virus"27 na Litwie 2022, SATISFASHION w Paryżu 2023. W pokazach mody w Polsce m.in. Hi! Fashion Kraków, Urbbanfusion Bielsko-Biała, Wrocław Fashion Week, Nadwiślański Fashion Week, finalista Radom Fashion Show. Doceniona przez Vogue Mexico, Moda w Polsce Marka Nargiz Salva ma w sobie połączenie eklektycznego ducha z cielesnością drapieżnej kobiety, wypełnionej odrobiną magii. Która w trakcie projektowania i czerpania z inspiracji staje się urzeczywistnieniem w kolekcjach.
Jestem osobą o silnym charakterze, która nie boi się żadnych wyzwań, lubiąca kreatywność i nieszablonowe rozwiązania. Dają mi one podczas mojej codziennej pracy ogrom satysfakcji. Każde kolejne zaś doświadczenie, determinuje mnie do jeszcze cięższej pracy, wyzwalając nowe natchnienia.

28. Karolina Sarniak

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Trapped in a dream” - inspirowana snem i marzeniami sennymi, zawiera autorskie własnoręczne wykonane hafty, w technice haftu maszynowego. Misterne faktury tkanin uzyskano za pomocą szwu szczypankowego.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Nazywam się Karolina Sarniak. Jestem absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych, gdzie w marcu tego roku otrzymałam dyplom z tytułem Projektanta Mody. W projektowania ważny jest dla mnie każdy szczegół. Chcę pokazać swoją wrażliwość, poprzez zmysłowość i tajemniczość ukrytą w moich projektach.

29. Dorota Senkara

Tytuł i krótki opis kolekcji:
MENTAL GARDEN. Inspiracją koIekcji jest spacer po naszym wewnętrznym ogrodzie doświadczeń. W życiu codziennym często mierzymy się ze skomplikowanymi sytuacjami, które niestety nieustannie wystawiają nas na próbę. Nie zawsze jesteśmy na nie przygotowani. Każdy z nas jest rezuItatem tego, co do tej pory doświadczył. Wszystko co nas otacza ma na na wpływ, rzeźni nas, formuje, kształtuje naszą osobowość. Nasz ogród to nasz mentaIny raj, w którym powinniśmy być i czuć się komfortowo.
KoIekcja stworzona została w duchu zrównoważonego rozwoju.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Projektantka ubioru, absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych na kierunku artystycznego projektowania ubioru. Jej projekty pojawiły się w magazynach modowych takich jak: Hunter, Unicorn, Moda w PoIsce. O jej pierwszej dyplomowej kolekcji pisał na swoim bIogu Michał Zaczyński. Projekty Doroty Senkarγ cieszą się również uznaniem wśród styIistów, stad pojawienie się ich w 11 edycji TOP MODEL POLSKA TVN.
Obecnie projektantka stawia przede wszystkim na rozwój i budowanie własnej marki. KoIekcje wybiegowe tworzy w duchu mody zrównoważonej.

30. Karolina Siek

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja MENTAL SIDE, inspirowana ADHD, konfrontuje problem ignorancji społecznej i płynącego z niej postrzegania zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, głównie jako zaburzenia wieku dziecięcego z rzeczywistą, wielowymiarową strukturą zjawiska.
Jest to zwielokrotnione spojrzenie do wewnątrz (in-side): najpierw na osobę z zaburzeniem, następnie w głąb jej umysłu i dalej — do stanu poszczególnych myśli. To ostatnie staje się niemal niemożliwe — ze względu na chaos, jaki panuje wewnątrz.
Kolekcja łączy w sobie autorskie rozwiązania konstrukcyjne, technikę haftu maszynowego i haftu na folii hudrofobowej oraz uzupełniona jest o autorskie akcesoria wykonane własnoręcznie na szydełku.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Urodzona w 1998 roku w Lublinie. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych, 2023. Podczas nauki w szkole brała udział w Cracow Fashion Week w 2021 i 2022 roku. Autorka grafik do partytury utworu "Lignes d'hauntologie III/1949?" Pawła Sieka, który będzie miał premierę w 2023r. w Opera Center America, US. W swojej działalności często podejmuje kwestię współistnienia pomiędzy sztuką, muzyką oraz modą. Jej kolekcja dyplomowa zaprezentowana na Cracow Fashion Week 2023 porusza tematykę ADHD i konfrontuje stereotypowy sposób postrzegania tego zaburzenia z jego rzeczywistą, wielowymiarową strukturą. Podczas gali finałowej CFW23 otrzymała wyróżnienie Rady Mody, wyróżnienie Feeric Fashion Week oraz wyróżnienie Discover LPP House w postaci stażu.

31. Wiktoria Sikorska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja "RAMY" Inspiracja do kolekcji zrodziła się z zamiłowania do zdobień form użytkowych, wnętrz kościołów i zabytków. Moją uwagę zawsze skupiały złocenia, ornamentyka i bogato rzeźbione meble. Jednak najbardziej interesujące i inspirujące były dla mnie ramy do obrazów - elementy dekoracyjne, często niedoceniane i anonimowe. Z tego zainteresowania powstała kolekcja ubiorów damskich poświęcona tym właśnie formom Dzięki takiej inspiracji kolekcja zyskała charakter ubioru okazjonalnego, idącego w stronę scenicznego. Sylwetki są bardzo kobiece, talia podkreślona.
Spódnice i spodnie posiadają karczki od talii aż do bioder, które nawiązują do podziałów stosowanych w ramach. Inspirowane są rowkami występującymi w budowie większości obramowań minimalistycznych.
Ozdobne hafty oraz żakardowe materiały zastosowane w kolekcji odnoszą się do ornamentyki ram z epok głównie baroku i secesji. Oprócz wielu elementów wspólnych w poszczególnych sylwetkach, spójności dodaje jasna kolorystyka kolekcji przełamana akcentami czerni. Jak różne potrafią być ramy do obrazów, tak różnorodne są zastosowane materiały. W asortymencie znaleźć można lniane, bawełniane oraz poliestrowe tkaniny, żakardy, tiule, a także sztuczną skórę. Ubiory przeznaczone są na sezon wiosna/lato. W skład kolekcji wchodzą okrycia wierzchnie, suknie, spódnice, spodnie, bluzki, kamizelka, zmodyfikowany kołnierz oraz gorset.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Jestem absolwentką Viamody Szkoły Wyższej w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej. Moje życie od zawsze było związane ze sztuką. Na początku był to rysunek i malarstwo, aż przez grafikę dotarłam do mody. Nie znam innej tak interdyscyplinarnej dziedziny, która jest równocześnie kreatywną branżą. Efekty końcowe każdej kolekcji są często nie do przewidzenia, dlatego moda tak mnie ciekawi. W projektowaniu nie ma miejsca na nudę, bez mody również my bylibyśmy nudni. Każde zdobyte w moim życiu umiejętność, doświadczenie są dla mnie inspiracją do tworzenia nowych elementów garderoby.

32. Karolina Matylda Stachowiak

Tytuł i krótki opis kolekcji:
"Wewnętrzne ja” - kolekcja damska inspirowana streetwearem.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Ukończyłam technikum odzieżowe na kierunku ,, Technik Przemysłu mody”. Jestem absolwentką ,, wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych na kierunku Wzornictwo - projektowanie ubioru i biżuterii w Poznaniu. Moim przewodnim stylem jest moda uliczna zwana streetwear, w której specjalizuje się w projektowaniu dla kobiet. Moje projekty są uniwersalne co sprawia , że kobieta będzie czuła wyjątkowo i oryginalnie. Staram się nie patrzeć przez pryzmat stereotypów, tylko próbować je przełamywać inspirując innych moimi projektami. Moją misją w tworzeniu kolekcji jest łamanie barier i uświadamianie kobiet, że moda jest dla każdego niezależnie od wieku.

33. Jakub Suchara

Tytuł i krótki opis kolekcji:
"Rojber” - jest to kolekcja dedykowana do młodych "synków". Stanowi ona komponent i kontynuacje konceptu przenikających się kolekcji. Inspiracją do jej stworzenia było eklektyczne spektrum śląskiego regionu. Zestawiając rustykalny charakter z brutalnością industrializacji.
Zaprojektowana w duchu zero waste wykorzystując intensywne odcienie fioletu, pomarańczu, różu i zieleni, kontrastującymi z klasycznym denimem i brązem. Łączy w sobie najnowsze trendy, osobliwy ton oraz tradycyjne motywy tworząc unikatowy charakter.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Jakub Suchara, swoją przygodę z modą rozpoczął od kursów szycia, konstrukcji i rysunku żurnalowego w Strefie Kroju i Szycia. Absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Nauczyciel informatyki, który od dziecka jest związany ze sztuką - malarstwo, linoryt, gitara, poezja przewinęły się w jego życiu i są nadal obecne. Jego odskocznią po godzinach jest ogród, drobny inwentarz, salsa i crossfit. Wszystko to łączy w swoich projektach, odważnych zestawieniach jak stroje tancerzy, funkcjonalnych i codziennych, z malarskim motywem ptactwa. Kolekcje tworzy w nurcie Zero Waste, co pozwala mu nieustannie szukać nowych rozwiązań.

34. Zuzanna Wilczyńska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
"Segmenty" - kolekcja ubiorów inspirowana sztuką użytkową mojego dzieciństwa. W mojej kolekcji chciałam opowiedzieć o przeprowadzce, przemianach, nadziejach, nowości, przywiązaniu i wszystkich rzeczach, które niesie za sobą każda zmiana miejsca. Zwracam uwagę na architekturę, która od zawsze była dla mnie czymś ważnym. Skupiam się na zgłębieniu tematu nostalgii, przywiązania do przedmiotów osobistych, wzornictwie, które kojarzę z latami dziecięcymi. Chciałam odczarować stygmat szarego (chociaż tak naprawdę po latach 90., pastelowego) blokowiska i pokazać je jako realną przestrzeń do szczęśliwego dorastania.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Jestem absolwentką Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Działania kreatywne interesowały mnie odkąd pamiętam, natomiast moda - odkąd dostałam pierwszą maszynę do szycia.

35. Magdalena Wilk-Dryło

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja inspirowana dźwiękami natury o częstotliwości 432 HZ, która odpowiada naturalnej harmonijnej wibracji dźwięków, która w sposób wielopłaszczyznowy wpływa na nasze zdrowie, umysł, kreatywność i postrzeganie rzeczywistości.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Urodzona w Sanoku, absolwenta Instytutu Sztuk Pięknych w Rzeszowie oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Na co dzień zajmuje się tworzeniem stylizacji, kostiumów scenicznych zarówno dla osób publicznych jak i prywatnych. Posiada swoją pracownię w Rzeszowie, w której realizuje niebanalne projekty na różne okazje. Współpracowała z wieloma artystami z pierwszych stron gazet i na swoim koncie ma wiele sukcesów artystycznych.

36. Dorota Wulczyńska – Kieloch

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Tytuł kolekcji „Ubierz się w obrazy” Całość kolekcji inspirowana wyłącznie moją twórczością malarską, którą uprawiam już od kilkudziesięciu lat, składa się z 14 sztuk. Najbardziej pobudzają moją wyobraźnię kolory i kształty stworzone przez naturę i też one właśnie stanowią główny motyw w moim spojrzeniu malarskim i w prezentowanych ubiorach. Wykorzystałam proste formy konstrukcji odzieżowej, ponieważ kolor jest głównym bohaterem w całej kolekcji. Chciałam zachęcić swoim działaniem osoby dojrzałe do realizacji siebie i swoich pragnień i marzeń. Wiek jest naszym atutem a nie ograniczeniem.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Radom jest moim miastem rodzinnym. Tworzę malarstwo i tkaninę unikatową. Posługuję się różnymi technikami artystycznymi, z którymi chętnie eksperymentuję (jak obecnie z ubiorem), tworzą autorski i niepowtarzalny styl. Inspiracje czerpię z natury i osobistej wrażliwości na piękno. Prowadzę pracownię DoarteConcept w ramach, której projektuję wnętrza. Mieszkam, żyję i realizuję swoje pasje w naszym, małym mieście Radomiu, z którego jestem dumna i które bardzo wspieram lokalnie.

37. Alicja Zdral

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Tematem kolekcji ÆNTRO jest entropia i człowiek postawiony na tle baumanowskiej płynnej współczesności. Projekty zostały wykonane w głównej mierze z naturalnych tkanin a także biomateriałów w postaci skór ze scooby kombuchy oraz bioplastiku z własnych eksperymentów i zostały poddane procesowi farbowania barwnikami z wykorzystaniem roślin. Sylwetki łączą w sobie techniki filcowania drapowania oraz autorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Projekty są procesem poszukiwania siebie jako człowieka w otaczającej, niepewnej rzeczywistości.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Alicja Zdral - to młoda projektantka i kostiumografka, absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Podczas pokazu dyplomowego jej kolekcja ÆNTRO dostała się do grupy finałowej, gdzie została uhonorowana m.in. nagrodą w postaci stażu w Paryżu. Uczestniczyła w pokazach mody Cracow Fashion Week, Wrocław Fashion Week oraz licznych sesjach zdjęciowych do magazynów modowych. Alicja łączy w swych projektach innowacyjne techniki, ukierunkowanie na zrównoważoną modę i indywidualne poszukiwanie siebie poprzez tworzenie.

38. Beata Zhyvushka

Tytuł i krótki opis kolekcji:

„Aleksandrowicze”. Bufiaste kształty, linie cięć i białoruskie hafty jako odzwierciedlenie ciepłych wspomnień z dzieciństwa na wsi u boku babci.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Jestem absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych z projektowania ubioru w 2022 roku. Mam wieloletnie doświadczenie w szyciu. Rozwijam się w świecie odpowiedzialnej mody wdrażając to nie tylko w swoje życie, ale stawiając pierwsze kroki na rynku mody poprzez swoją markę odzieżową ZHYVU (czyt. żywu). Premiera pierwszej kolekcji Aleksandrowicze odbyła podczas pokazu Cracow Fashion Week. Swoją kolekcję miałam możliwość zaprezentować na różnych wydarzeniach i pokazach nie tylko w Polsce, a także za granicą na pokazie w ramach Fashion Week w Mediolanie.

39. Dominik Żyża

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Fading shame” jest komentarzem na problem body-shamingu. Składa się z 8 sylwetek unisex. Jest to odpowiedź na własne doświadczenia projektanta oraz problem społeczny, który jest coraz bardziej zauważalny w dzisiejszym społeczeństwie zdominowanym przez media społecznościowe, promujące wyidealizowane postrzeganie ciała. Poszczególne sylwetki są wielowarstwowe, uszyte z tkanin bawełnianych, tiuli i ortalionów. Całość kolekcji została utrzymana w kolorach brązu i beżu z chłodnymi akcentami szarości, wywodząc się od barw ciała. Podziały poszczególnych asortymentów, pikowania oraz hafty są zaczerpnięte z zewnętrznej budowy ciała oraz jego szczególnych cech takich jak owłosienie czy żyły. W kolekcji wszystko jest wykonane ręcznie, a wzory na tkaninach są uzyskane poprzez wycięcia, hafty i naszyty tiul.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Dominik Żyża ur. 14 lipca 2001 r w Bydgoszczy jest młodym i ambitnym projektantem. W 2020 roku rozpoczął naukę na kierunku projektowanie ubioru na ASP w Łodzi, który ukończył w czerwcu 2023 z tytułem licencjata oraz wyróżnieniem. Zajmuje się zarówno projektowaniem ubioru oraz obuwia i akcesoriów. W 2022 roku wygrał 3. edycję Responsible Fashion Awards oraz konkurs Strzemiński- projekt. Pokazywał swoje kolekcję na OFF Fashion Kielce 2022, jako gość na gali dyplomowej MSKPU 2022, na międzynarodowej konferencji ETN w 2023 roku oraz na Wrocław Fashion Week 2023. W jego życiu liczy się ciężka praca, a w ubiorze dobre krawiectwo, co według projektanta jest kluczem do sukcesu. Łączy geometryczne formy z organicznymi co daje zaskakujące efekty. W swoich kolekcjach stawia na idealne dopasowanie kolorystyczne oraz szukanie nowych form odzieżowych.

Wróć