Wyniki preselekcji Radom Fashion Show 2023

Przedstawiamy Państwu dziesięciu finalistów, których kolekcje zostaną zaprezentowane podczas Gali Radom Fashion Show 2023. Wyboru dokonało jury konkursowe w składzie:

Wojciech Bokłago de Bof - przewodniczący jury, projektant mody, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE, pomysłodawca i współorganizator Fashionable East w Białymstoku.

Lidia Przybylska - redaktor naczelna magazynu "Moda w Polsce"

Beata Drozdowska - dyrektor RKŚTiG Łaźnia, organizator Radom Fashion Show

Kinga Wcisło - Fashion bloger, właścicielka marki Vanilla Sposa

Bożena Kostrzewska - scenograf teatralny, kostiumolog

Joanna Szymańska - artystka, malarka, obecnie tańcząca i zakochana w tangu

dr hab. Hanna Wojdała - Markowska - prof. UTH Radom, kierownik Katedry architektury wnętrz i wzornictwa ubioru

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

1. Hanna Glinka

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Connection” inspirowana jest modą uliczną w dwóch różnych ośrodkach miejskich, odległych geograficznie i różnych kulturowo - Mediolanie i Tokio. Charakterystyczną cechą są przerysowane formy, wielowarstwowość oraz kontrastowe połączenia. Styl, w którym dominuje oversize, przełamany został zwiewnymi materiałami tekstylnymi — szyfonem i satyną, nadając sylwetce lekkości. W sylwetkach dominuje styl sportowy z elementami elegancji, jak i nonszalancji. Kolekcja przeznaczona jest dla kobiet, które cenią wygodne, odważne i podkreślające indywidualność ubiory.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Hanna Glinka, ur. 1999, mieszka w Międzyrzeczu woj. Lubuskie. Ukończyła studia licencjackie na kierunku Wzornictwo w specjalności Architektura Ubioru na Politechnice Łódzkiej w 2022 r. Podjęła studia magisterskie na tym kierunku. Zrealizowała wiele projektów inspirując się modą uliczną. Organizuje sesje zdjęciowe swoich kolekcji tworząc własne scenografie. Jej prace zostały opublikowane między innymi w czasopiśmie Selin. Zajęła I miejsce w Gali Dyplomowej Politechnika Fashion Show. Uzyskała nagrodę LPP za kolekcję dyplomową „Connection” w 2023 r. Doświadczenia zawodowe zdobywała w firmie LPP w Gdańsku. Odbywała praktyki w Pracowniach Ewy Minge i Natalii Ślizowskiej. Brała udział w Międzynarodowej wystawie "Nauczyciel i Uczeń" pod patronatem Lwowskiej Akademii Sztuki oraz w konkursie EXPO 2020 Dubaj.

2. Paweł Kaźmierowski

Tytuł i krótki opis kolekcji:
*Dekonstrukcja płci - feminizacja atrybutów męskości" Celem mojej kolekcji jest podważenie tego, co jest, a co nie jest społecznie uznawane za męskie. Chciałbym zasygnalizować, że każdy z nas może na własny sposób kreować swoją męskość czy kobiecość oraz mieszać te dwie cechy, bez przymusu wpisywania się w toksyczny konstrukt. Kobieta adaptując męskie atrybuty, nie musi tracić przy tym swojej kobiecości, a zamiast tego może kreować swoją indywidualną pozaszablonową kobiecość. W celu obalenia społecznego konstruktu płci, tworzę oksymoron jakim jest sfeminizowana męskość. Chciałbym, aby ludzie mieli możliwość pełnej ekspresji, życia w zgodzie ze sobą, a swoje poczucie przynależności do danej płci budowali na własnych odczuciach, a nie usilnie dopasowując się do schematu. Do zajęcia się tym tematem skłoniły mnie alarmujące statystyki, o których Dominik Haak pisze w tekście "Toksyczna męskość — jak obsesja męskości wpływa na chłopców i mężczyzn". Mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety dbają o środowisko, za to częściej ujawniają postawy homofobiczne, antysemickie, isiamofobiczne i rasistowskie. Mężczyźni rzadziej sięgają po pomoc psychologiczną, a wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest znacznie wyższy niż u kobiet. Przyczyną tej dysproporcji jest „toksyczna męskość” - tak w psychologii nazywany jest ścisły nacisk na przestrzeganie tradycyjnych męskich ról płciowych.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Studiuję 2 kierunki na ASP w Łodzi — projektowanie ubioru i grafikę. Moimi ulubionymi formami wyrazu artystycznego są projektowanie obuwia, akcesoriów oraz ubioru. W moich realizacjach skupiam się na ważnych dla mnie tematach społecznych. Do projektowania podchodzę kompleksowo, staram się nie sięgać po półfabrykaty, aby zamiast tego tworzyć wszystko od podstaw. Własnoręcznie rzeźbię spody do mojego obuwia, tworzę nadruki, hafty, opracowałem autorską technikę tłoczenia skór oraz innego rodzaju manipulacje tkanin.

3. Lucyna Kot

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„TIME TO FLY”. Frida Khalo powiedziała: „Po co mi stopy, skoro mam skrzydła”. Ten cytat oraz osoba Fridy były inspiracją do stworzenia kolekcji. Mnogość napotykanych ograniczeń, niepowodzeń często determinuje do większej mobilizacji w realizowaniu i rozwijaniu siebie, paradoksalnie uskrzydla, stąd w modelach pojawiający się motyw skrzydeł. Niedobory rodzą określone potrzeby pozwalające wrócić do równowagi. Stworzone modele łączą pozorne sprzeczności, które uzupełniają się i balansują: sztywność i miękkość, transparentność i otulenie, izolację. Ich wielowarstwowość pokazuje jak każdy dodany element przenika i wpływa na kolejny i zmienia go. Użyte tkaniny i dodatki to odpady przedprodukcyjne oraz elementy pozyskane z odzieży używanej wykorzystane powtórnie do stworzenia nowych wykrojów. Ważnym elementem w kolekcji jest tkanina drukowana autorskim sposobem i łączona w całość z mniejszych fragmentów. Istotnym elementem dopełniającym w kolekcji są hafty i ręczne aplikacje kamieni.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Moda oraz wszelkie jej aspekty to całe moje życie zawodowe oraz pasja rozwijana od dziecka. Pracuję od wielu lat dla domów mody takich jak m.in. ISABEL MARANT, IRO, NINA RICCI. Pracowałam na stanowiskach od kontrolera jakości aż do dyrektora operacyjnego. Poznałam cały proces produkcji i tworzenia różnych modeli. Ukończyłam kurs konstruktorski odzieży oraz w tym roku obroniłam dyplom z tytułem Projektanta mody w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Nadzorowałam i organizowałam tworzenie kolekcji dla innych w chwili obecnej chcę spróbować swoich sił w tworzeniu według swojego pomysłu.

4. Ewelina Kowal Koc i Justyna Kowal Walczak

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Zwiewność, finezyjne rozcięcia, plisowania — to cechy charakterystyczne kolekcji DUO. Nasycona intensywnymi kolorami z akcentem głębokiej czerni. Ręcznie wykonane drapowania z tkaniny wełnianej to powrót do lat dzieciństwa. Bufy nadają objętości sylwetce oraz jej rzeźbiarskiego charakteru. Stroje jako posągi wspomnień autorek.
Kolekcja DUO to hołd dla duetów, ukazanie dwóch osób, które wzajemnie dopełniają się, tworząc silną i nierozerwalną więź. Autorkami kolekcji są Siostry - DUO to ich wspólna historia, obraz relacji opartej na miłości, zrozumieniu i akceptacji Projektantki zastosowały zabieg parowania sylwetek według kolorów oraz motywów.
Plisy jako nieodłączny symbol twórczości projektantek oraz fascynacja możliwościami ich wykorzystania. Ukazanie solejki plisowanej w nowoczesnym wydaniu, w formie peleryny, czy rękawów w marynarce. Innowacyjne rozwiązanie to plisowania farbowane grzbietowo na kolor czary i czerwony.
Wykorzystanie jedwabiu, wełny nadały szlachetnego charakteru, natomiast całości dopełniły tkaniny dekoracyjne oraz frędzle. Dodatkiem do kolekcji są ręcznie wykonane kolczyki z setek koralików.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Ewelina Kowal Koc - Technolog odzieży, Projektantka Mody, absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.
Justyna Kowal Walczak - Magister Finansów i Controllingu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz absolwentka studiów Zarządzanie Kulturą i Mediami UJ.
To siostrzany duet, który od 2018 roku ukazuje własne spojrzenie na modę, tworząc stroje dla kobiet - kolekcje artystyczne, sceniczne, biznesowe, wizytowe i ślubne.
Kolekcje prezentowane były na licznych wydarzeniach modowych w Polsce, Paryżu, Berlinie, Mediolanie, Rzymie.
Nagrody i wyróżnienia:
- Wyróżnienie od Anny Fendi podczas Warsaw Fashion Week 2016, Young Fashion Awards.
- Tytuł „Odkrycie Roku 2019” WOW Fashion Awards.
- "Srebrna Pętelka 2021 Polska Akademia Mody” nagroda za dotychczasowe osiągnięcia i działalność modową.

5. Marlena Krawczyk

Tytuł i krótki opis kolekcji:
S K A N S E N Kolekcja ubiorów złożona z sześciu sylwetek o charakterze użytkowym. Swoją inspiracje opieram na regionie pogranicza, który uważam za szczególnie nostalgiczny, ze względu na kulturę, jak i malownicze pejzaże. Podlasie to miejsce wielokulturowe i wieloreligijne. W swojej kolekcji odwołuje się do tradycji podlaskich, aby zwrócić uwagę na nasze korzenie, które powinny być coraz istotniejsze dla współczesnego człowieka. W ubiorach wykorzystuje autorskie nadruki oraz materiały z drugiej ręki m.in. firany, które przywodzą na myśl wiejskie chaty. Garniturowe kroje płaszczy, zestawiłam ze zwiewnymi materiałami, przywodzącymi na myśl mgliste plenery pogranicza. Kolory skupiają się wokół przedwiosennego krajobrazu Podlasia. Zależało mi, aby w kolekcji uchwycić tajemniczy i surowy charakter pogranicza.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Marlena Krawczyk to projektantka ubioru i tkaniny artystycznej. Swoje doświadczenie projektowe zdobyła studiując Projektowanie Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz stażu i praktykach w jednej z łódzkich firm odzieżowych. Podczas studiów projektantka aktywnie uczestniczyła w konkursach m.in. Władysława Strzemińskiego - Sztuki Projektowe, Złota Nitka oraz otrzymała nominacje do Prime Time. Zdobyła również Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za wyniki i osiągnięcia. W maju tego roku była zaproszona przez Port Lotniczy w Łodzi do zaprezentowania swojej kolekcji SKANSEN podczas pokazu mody dla Międzynarodowego Forum Lotniczego Routes Europe 2023. Ponadto projektantka chętnie współpracuje z fotografami tworząc wspólnie sesje zdjęciowe. W kwietniu we francuskim magazynie FIENFH ukazała się publikacja w formie zdjęcia jednej z sylwetek kolekcji SKANSEN. Aktualnie przygotowuje się do dyplomu magisterskiego z Projektowania Ubioru, oraz jest zaangażowana jako projektantka ubioru przy produkcji teledysku dla jednego z polskich piosenkarzy. Marlena to projektantka, która pragnie ciągle się rozwijać i doskonalić w wielu dziedzinach artystycznych.

6. Maciej Nodzeński

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja //ANNIHILATION// inspirowana jest obumieraniem rafy koralowej, będąca równocześnie odbiciem codzienności, która z dnia na dzień traci na kolorze, formie i intensywności. W samodzielnie uszytej kolekcji zostały użyte autorskie, własnoręcznie wykonane printy i malowane materiały, pikowania z użyciem folii PCV, tkaniny wełniane wykonane metodą filcowania, a także korkowe materiały. Dodatkowo kolekcja zawiera własnoręcznie malowane obuwie.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Ukończy Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w lutym 2023 roku. W swojej pracy oprócz waloru artystycznego ceni również personalne przeżycia i doświadczenia. Dąży do perfekcji w każdej wykonywanej dziedzinie doskonaląc przy tym wcześniej nabyte umiejętności. W projektowaniu zwraca taką samą uwagę na wartość emocjonalną, jak i użytkową. Podczas Cracow Fashion Week kolekcja dyplomowa Macka // ANNIHILATION // zdobyta zaproszenia na liczne europejskie Fashion Weeki. Została również doceniona przez Radę Wysokiej Mody, Radę Mediów oraz magazyn OCZY.MAG.

7. Wioletta Podsiadlik

Tytuł i krótki opis kolekcji:
ProLibrary inspiracją do jej stworzenia stały się książki i wnętrza biblioteki. Kolaboracja mody i książek łączy fantazję, naukę, książkę oraz nowoczesność z wyrafinowaniem i szacunkiem do wysokiej jakości klasycznego krawiectwa. Krawiecki kunszt i pasja do książki projektantki stworzyły kreacje nie tylko eleganckie i stylowe lecz także wygodne, ekologiczne i praktyczne oraz podkreślającą indywidualność każdej z kobiet. Konstrukcje pozbawione są zbędnych wypełnień i usztywnień. Kolekcję wyróżnia charakterystyczne wzornictwo oraz cechują detale nawiązujące do regałów bibliotecznych, elementów otwartej książki czy moli książkowych. Nacechowana kobiecością kolekcja stała się wyrazem naszych czasów, hybrydą mody, sztuki oraz nauki kreującą swój unikatowy charakter.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Wioletta Podsiadlik jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Artystycznej SAPU. Właścicielka atelier modowego. Częstochowska projektantka to artystka i wizjonerka jednocześnie. Akcentuje na połączenia funkcjonalności, elegancji, efektownego wzornictwa i detali nadając stworzonym kreacjom unikatowy charakter. Jej projekty miały publikacje w Ellements Magazine, Vouge Italia, Darke Beauty Magazine, Falcon, Elegant Magazine oraz wielu innych czasopismach. W jej projektach wystąpili uczestnicy programów The Voice of Poland i Top Model; Natalia Zasępa, Roxi Wegiel, Bryska, Teresa Werner i inne gwiazdy. Projektantka znalazła się w gronie finalistów 23 edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion 2022 w którym otrzymała wyróżnienia od firmy Hexeline i Hotelu Binkowski. Podczas FASHION NIGHT 2023 Krakowskie Szkoły Artystyczne partner wydarzenia przyznał kolekcji "Prolibrary" nagrodę w postaci udziału w Cracow Fashion Week 2024. Swoje projekty zaprezentowała podczas prestiżowej Gali Złotych Aniołów 2023 organizowanych przez Elite Business Club Monaco . Laureatka Nagrody Bursztyny Biznesu 2023 organizowanych przez Elite Business Club Monacco

8. Alicja Prus

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Futuristic” inspirowana jest architekturą, w szczególności twórczością Zahy Hadid i jej futurystycznym podejściem do struktur i budynków. Poprzez stonowane kolory i geometryczne, solidne kształty, ubrania mają nawiązywać do struktur architektonicznych. Jest to reprezentowane poprzez dekonstrukcję podstawowych typów odzieży i prezentowanie ich w niezwykły futurystyczny sposób.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Alicja Prus jest aspirujące projektantką mody z Żernik Wrocławskich. Studiuje Zarządzanie na Akademii Leona Kamskiego, ukończyła Projektowanie Mody na MSKPU oraz odbywa kurs zawodowy z krawiectwa w Warszawie. Jest laureata ogólnopolskiego konkursu da projektantów "Srebrna Pętelka " i znalazła się na 13-tym miejscu na ce najlepszych polskich projektantów na rok 2022 ogłaszanym przez Polską Akademię Mody. Interesuje ją przede wszystkim moda damska, zwłaszcza awangardowa. Chce tworzyć rzeczy wyróżniające się formą, fakturą i inspiracją, tak aby osoby w nich przebywające, czuły się silne, wyjątkowe i nie bały się wyróżniać w tłumie. W lutym 2023 roku jej kolekcja „Futuristic” miała premierę podczas London Fashion Week, gdzie dostała się jako jedyna polka i w tym samym czasie zakwalifikowała się do zaprezentowania jej w maju podczas Gali Polskiej Mody oraz odebrania nagrody „Złota Pętelka” za dorobek artystyczny.

9. Magdalena Wilk-Dryło

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja inspirowana dźwiękami natury o częstotliwości 432 HZ, która odpowiada naturalnej harmonijnej wibracji dźwięków, która w sposób wielopłaszczyznowy wpływa na nasze zdrowie, umysł, kreatywność i postrzeganie rzeczywistości.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Urodzona w Sanoku, absolwenta Instytutu Sztuk Pięknych w Rzeszowie oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Na co dzień zajmuje się tworzeniem stylizacji, kostiumów scenicznych zarówno dla osób publicznych jak i prywatnych. Posiada swoją pracownię w Rzeszowie, w której realizuje niebanalne projekty na różne okazje. Współpracowała z wieloma artystami z pierwszych stron gazet i na swoim koncie ma wiele sukcesów artystycznych.

10. Dominik Żyża

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Fading shame” jest komentarzem na problem body-shamingu. Składa się z 8 sylwetek unisex. Jest to odpowiedź na własne doświadczenia projektanta oraz problem społeczny, który jest coraz bardziej zauważalny w dzisiejszym społeczeństwie zdominowanym przez media społecznościowe, promujące wyidealizowane postrzeganie ciała. Poszczególne sylwetki są wielowarstwowe, uszyte z tkanin bawełnianych, tiuli i ortalionów. Całość kolekcji została utrzymana w kolorach brązu i beżu z chłodnymi akcentami szarości, wywodząc się od barw ciała. Podziały poszczególnych asortymentów, pikowania oraz hafty są zaczerpnięte z zewnętrznej budowy ciała oraz jego szczególnych cech takich jak owłosienie czy żyły. W kolekcji wszystko jest wykonane ręcznie, a wzory na tkaninach są uzyskane poprzez wycięcia, hafty i naszyty tiul.

Krótka nota biograficzna projektanta:
Dominik Żyża ur. 14 lipca 2001 r w Bydgoszczy jest młodym i ambitnym projektantem. W 2020 roku rozpoczął naukę na kierunku projektowanie ubioru na ASP w Łodzi, który ukończył w czerwcu 2023 z tytułem licencjata oraz wyróżnieniem. Zajmuje się zarówno projektowaniem ubioru oraz obuwia i akcesoriów. W 2022 roku wygrał 3. edycję Responsible Fashion Awards oraz konkurs Strzemiński- projekt. Pokazywał swoje kolekcję na OFF Fashion Kielce 2022, jako gość na gali dyplomowej MSKPU 2022, na międzynarodowej konferencji ETN w 2023 roku oraz na Wrocław Fashion Week 2023. W jego życiu liczy się ciężka praca, a w ubiorze dobre krawiectwo, co według projektanta jest kluczem do sukcesu. Łączy geometryczne formy z organicznymi co daje zaskakujące efekty. W swoich kolekcjach stawia na idealne dopasowanie kolorystyczne oraz szukanie nowych form odzieżowych.

Wróć