1. Aleksandra Byrska

Kolekcja bielizny unikatowej „Iluzja patrzenia”
Kolekcja składa się z sześciu sylwetek, a jej głównym założeniem jest deformacja kształtów kobiecego ciała. Poszczególne asortymenty pokazują jak łatwo za pomocą zabiegów konstrukcyjnych, łączenia zróżnicowanych materiałów, kontrastu walorowego i kontrastu kształtów można manipulować wyglądem kobiecego ciała. Kolekcja inspirowana jest sztuką op-art.

Projektantka:
Aleksandra Byrska – obecnie studiuje projektowanie ubioru na ASP w Łodzi. Studia I stopnia zakończyła dyplomem zrealizowanym w pracowni bielizny i ubioru rekreacyjnego. Wcześniej uczyła się w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej, gdzie zrealizowała dyplom z tkaniny artystycznej. Obcowanie z materią tkanin było początkiem jej drogi w wyborcze kierunku studiów.

2. Mateusz Gurgul

Kolekcja: „Mistiness”
Kolekcja inspirowana chorobami oczu (takimi jak zaćma) jak i samą budową organu. Przedstawiona w mrocznej i futurystycznej wersji. 80% materiałów pochodzi z recyklingu.

Projektant:
Mateusz Gurgul – absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. W swoich kolekcjach stawia na odważne, eleganckie i niekonwencjonalne projekty. Uczestniczył w takich wydarzeniach jak: Cracow i Wrocław Fashion Week, Warsaw Fashion Day, Sandomierz Fashion Street. Jego prace pokazały się w wielu magazynach mody.

3. Jakub Jasiński

Kolekcja: „Hot couture"
Kolekcja „Hot couture" nawiązuje do mody przełomu lat 80./90., estetyki kampu, wizji przerysowanej kobiecości oraz twórczości Thierry'ego Muglera i związanymi z nią inspiracjami robotyką czy bielizną. Projekty są również próbą zatarcia granicy między definicją kostiumu jako kompletu żakietu i spodni/spódnicy a kostiumem w ujęciu teatralnym.

Projektant:
Jakub Jasiński - projektant mody i kostiumów scenicznych, absolwent poznańskiego UAP. Modą zajmuje się od dziecka, choć aktywniej działa w niej od około trzech lat. W swoich pracach inspiruje się robotyką, bielizną i fetyszyzmem ponieważ projektuje również dla drag queens, jego twórczość cechują wyraziste kolory, graficzne formy i nawiązania do przerysowanej kobiecości i estetyki kampu.

4. Klaudia Klimas

Kolekcja: "Gossypium"
Pierwsza moja kolekcja, która czerpie inspirację z tkaniny, która jest najpopularniejszą tkaniną na świecie i znajduje najczęstsze zastosowanie na rynku mody. Bawełna czyli naukowo Gossypium. Moje inspiracje skupiły się przede wszystkim na ogromnym spektrum możliwości jakie daje ten produkt. Poprzez jego elastyczność, możliwość tworzenia splotów, farbowania, aż do zastosowania rekonstrukcji dawnych materiałów użytych w ramach recyklingu. Projekty składające się na przedmiotową kolekcję pamiętają czasy moich babć bowiem materiał, z którego zostały one utworzone pochodzą z okresu 20-lecia międzywojennego. Pozyskaną bawełnę poddałam szeregom procesów farbowania, do momentu uzyskania własnej palety barw. Następnie skrupulatnie rozdarte kawałki materiału, za pomocą wykorzystanego krosna tkackiego, zaczęły tworzyć nowe kształty o charakterystycznym splocie. Nadając formę otrzymanym w dany sposób materiałom szukałam inspiracji w abakanach, dzięki czemu sylwetki w szybki sposób uzyskały postać przestrzenną. Pozostałości elementów materiału wykorzystałam do wykończenia ręcznego - w ramach zasady no-west. Powstałe w tym procesie sylwetki uzupełnione zostały, w osobliwe dla mojej twórczości transparentne materiały jak tiul i organza. Wykorzystując bawełnę z lat 20 XX wieku postanowiłam przy użyciu form modniarskich nawiązać do tego okresu raz jeszcze, tworząc filcowe, ręcznie zdobione nakrycia głowy. Akcesoria te stanowią wspólny mianownik całej kolekcji.

Projektantka:
Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, Artystycznej Alternatywy oraz Akademii VM w Warszawie.
Jej kolekcje zostały wielokrotnie nagrodzone w konkursach takich jak:
- European Fashion Union w Mediolanie;
- Caspian Fashion Week w Rosji;
- Off Fashion
- Cracow Fashion Awards.
Klaudii poprzednia kolekcja została premierowo zaprezentowana w finałowym odcinku Top Model TVN. O jej twórczości pisał Vogue Polska, Fashion Magazine, Fashion Biznes, Elle i wiele innych. Jej projekty noszą znane osobistości takie jak: Sanah, Małgorzata Ostrowska, Anna Wyszkoni, Krzysztof Zalewski, Paulina Sykut- Jeżyna, Ida Nowakowska, Bryska. Klaudia posiada swój sklep online, w którym oferuje swoją linie casual.

5. Jagoda Kołodziej

Kolekcja: „Pop it!”
Kolekcja ma na celu wywołanie uśmiechu na twarzach odbiorców. Główną inspiracją był pop art, a w szczególności obrazy Andy'ego Warhola oraz Roy'a Lichtensteina. Charakterystyczne nasycone barwy oraz geometryczne elementy były podstawą do stworzenia autorskich printów. Poliestrowy materiał, który występuje w każdej sylwetce nawiązuje do tkanin i dzianin używanych w latach 60. Dodatkową inspiracją była sztuka origami. Jej wpływy widać w detalach takich jak plisowane motylkowe rękawy. W Kolekcji występuje sześć nasyconych kolorów, bardzo często ułożonych na zasadzie kontrastu koła barw. Kroje ubrań nawiązujące do mody lat 60. zostały zmodernizowane tak, aby łączyć tamtą dekadę z teraźniejszością. Całość dopełniają autorskie dodatki w postaci kapeluszy, opasek oraz torebek.

Projektantka:
Jagoda Kołodziej – absolwentka grafiki reklamowej edytorskiej na WSE w Krakowie. Tegoroczna dyplomantka SAPU w Krakowie. Prawie od początku nauki w KSA wypożycza swoje projekty do sesji zdjęciowych. Pojawiły się w wielu magazynach polskich i zagranicznych, a największym osiągnięciem była publikacja w Vogue Portugal. Otrzymała w tym roku wyróżnienie na Srebrnej Pętelce w Poznaniu oraz trzy wyróżnienia podczas pokazu OFF Fashion w Kielcach. Interesuje się grafiką, malarstwem digitalowym, szyciem, historią mody, tańcem, podróżami oraz psychologią. Inspiracje czerpie z otaczającego świata oraz różnych doświadczeń. Kocha kolory i uważa, że zdecydowanie za mało się nimi otaczamy, dlatego jest ich tak dużo w jej projektach.

6. Nargiz Salwa

Kolekcja: „Moments”
Kolekcja „Moments” pokazuje wszystkie etapy życia i jego kolory - od beztroskiego dzieciństwa, młodzieńczych buntów, świata dorosłych, aż po przemijanie.

Projektantka:
Urodziłam się na Syberii przy mrozach sięgających - 50 stopni. Mieszkałam tam kilka lat. Lata młodzieńce spędziłam w Baku w Azerbejdżanie. Mieszkałam w Ukrainie i Czarnogórze. Po wszystkich podróżach zaczęłam całą swoją pasje od zera właśnie w Polsce. Jestem osoba, która lubi kreatywność i nieszablonowe rozwiązania. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Brałam udział w pokazach podczas tygodnia mody w Vancouver, Kraków Fashion Week, Wrocław Fashion Week i inne.

7. Dorota Senkara

Kolekcja „Black Ribbon”:
Kolekcja to opowieść o kobiecie wojowniczce. Kolekcja jest odzwierciedleniem jej bogactwa i siły wewnętrznej, balansowaniem pomiędzy jej własnymi pragnieniami, potrzebami, możliwościami, ambicjami, a tym, co społecznie akceptowalne. Konstrukcje, formy, tkaniny oraz wzory nawiązują do mody epoki wiktoriańskiej. Kolekcja powstała w oparciu o sustainability fashion.

Projektantka:
Dorota Senkara – absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Kolekcja „Black Ribbon” podczas Cracow Fashion Awards 2022 zdobyła wiele wyróżnień i nagród, w tym m.in. wyróżnienie Rady Wysokiej Mody za kreatywność i wizjonerstwo oraz wyróżnienie Rady Mediów. Kolekcja dostała się do gali finałowej Międzynarodowego Konkursu OFF Fashion Kielce 2022

8. Aleksandra Skrzeczkowska

Kolekcja: "Reiceland"
Reiceland, cykl unikatowej kolekcji ubioru inspirowana kulturą Islandii w odniesieniu do ekologicznych zjawisk w modzie. Kolekcja stanowi kwintesencję pozytywnych zjawisk w przemyśle mody, mających na celu agitowanie ekologicznych wartości i zmniejszenia negatywnego wpływu sektora rynku fashion na środowisko. Linia ubrań oparta na bazie idei obiegu zamkniętego została stworzona głównie z wykorzystaniem odzyskanych materiałów, przy jednoczesnym podkreśleniu unikatowości surowości oraz ekologicznego podejścia propagowanego w Islandii.

Projektantka:
Nazywam się Aleksandra Skrzeczkowska i jestem absolwentką wzornictwa na Politechnice Bydgoskiej. Moda od wielu lat jest moją pasją. Interesuje się nią zarówno w wymiarze projektowym jak i stylizacji. Praca w marce odzieżowej nauczyła mnie dostrzegać potrzeby konsumenta. Zrozumiałam, że ubiór stał się elementem budującym pewność siebie oraz pozwalającym na wyrażenie swojej indywidualności.

9. Ania Szczygieł

Kolekcja „Spaced out”
Niezwykłą cechą współczesnej, brytyjskiej mody jest jej różnorodność i wielokulturowość, a to obecnie najcenniejsza „waluta" w świecie mody. SPACED OUT to przede wszystkim manifestacja własnej osobowości oraz niekończący się labirynt pośród stylów.
Kolekcja, w której kobieta jest silna, piękna i inteligentna. Przeskalowane, obfite i zdeformowane górne asortymenty sylwetek, splisowane części dołów nakładane jedne na drugie tworzą główny look kolekcji. Kolekcja stworzona, zaprojektowana i odszyta w zasadzie mody zrównoważonej, materiały pozyskane z tzw dead stocków. Kolekcja inspirowana przede wszystkim latami 80's. Lady Di, niegrzeczna Kate Moss, anarchia Vivienne Westwood to ikony, które mocno wpłynęły na total look kolekcji, a z kolei kultowy przepełniony współczesnym brutalizmem Barbican na tablicy inspiracji budował konstrukcje projektów.
Projekty przepełnione buntem, punkiem i grungem, zakończone futurystycznym akcentem.

Projektantka:
Konceptualne projektowanie z futurystycznym akcentem. Nie ma tu przypadków.
Projektantkę docenił @artsthread i British Fashion Council w Wielkiej Brytanii oraz Budapest Central European Fashion Week, a Vogue Polska pisze o niej "Młodzi twórcy, na których warto zwrócić szczególną uwagę, to m.in Ania Szczygieł...".
Ania kieruje się zasadą: kobieta ma czuć się silna, inteligentna, piękna, wartościowa.
Absolwentka Krakowskiego SAPU. Laureatka Polish Talent Support 2017. Stypendystka Krakowskich Szkół Artystycznych w Krakowie na kierunku Artystyczne Projektowanie Ubioru 2018-2021. Laureatka Cracow Fashion Awards 2021, kolekcja roku 2021 THAT'S THE WAY I AM inspirowana Londynem.
Pokazy: Cracow Fashion Week 2018,2019,2020,2021. London Fashion Week SS22. Wrocław Fashion Week 2021, 2022, Budapest Central European Fashion Week AW2022/23. Urbban Fusion 2021, 2022. Leicester Fashion Week SS22. Cracow Fashion Week 2022. Enter Fashion Show 2022. LONDON FASHION WEEK June 2022. Finalistka Off Fashion 2022. Uczestniczka Fashion Stage 2022 na Open'er Festival 2022 w Gdyni.
Projektantka i miłośniczka mody zrównoważonej.

10. Natalia Ślizowska

Kolekcja: „MUSHROOMS”
„MUSHROOMS” inspirowana światem grzybów i roślin, a konkretnie ich strukturami i niezwykłą kolorystyką. Ubiory wykonane są z filców w połączeniu z delikatnymi tkaninami. Kompozycje zawierają również unikatowe torebki.

Projektantka:
Natalia Ślizowska to projektantka z pasji i wykształcenia, działająca w Gorzowie Wielkopolskim. Jest autorką wielu wyjątkowych kolekcji, autorskich pokazów, wystaw indywidualnych. Jej prace były prezentowane w magazynach modowych w Nowym Jorku i Londynie, a ostatnia kolekcja na Wystawie Światowej w Dubaju.

Wróć