29. Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję – Łaźnia 2022
Wszystkie wydarzenia: Łaźnia, Żeromskiego 56
12 maja; godz. 18.00; wstęp wolny
Zoriana Grzybowska Pieśni wolnej Ukrainy i piosenki z repertuaru Anny German.
W pierwszej części koncertu usłyszeć będzie można utwory do wierszy ukraińskich poetów XIX, XX i XXI wieku.
Artystka urodzona w 1979 r. w Chersonie na Ukrainie. Jej rodzina ze strony matki pochodzi z Huculszczyzny. Naukę śpiewu i gry na bandurze rozpoczęła w wieku lat 10 w drohobyckiej Podstawowej Szkole Muzycznej i kontynuowała ją w Średniej Szkole Muzycznej, a następnie na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Drohobyczu, w klasie śpiewu solowego (sopran) oraz w klasie gry na bandurze. Z Drohobyczem związana była zawodowo do czasu przyjazdu do Krakowa w 2007 r. W latach 1999-2002 śpiewała w chórze drohobyckiej Filharmonii „Werchowyna”; w okresie 2002-2007 prowadziła chór w drohobyckim Domu Kultury oraz współpracowała aktorsko z tamtejszym teatrem dramatycznym. Laureatka konkursów wokalnych i bandurowych we Lwowie i w Drohobyczu. W 2007 wyszła za mąż za Artura Grzybowskiego i odtąd mieszka w Krakowie. Gra i śpiewa klasykę ukraińską i światową, pieśni świeckie i sakralne, arie operowe i operetkowe, kolędy polskie i ukraińskie. Gra na bandurze typu lwowskiego, czyli tak zwanej „lwiwiance”.
13 maja; godz. 18.00; wstęp wolny
Basia Stępniak-Wilk: Muzyczna bombonierka.
Recital piosenki autorskiej.
Artystka bawi, rozśmiesza, wzrusza; jej sposób śpiewania i nawiązywania kontaktu z publicznością sprawiają, że widzowie wychodzą z koncertów w pogodnych nastrojach. Do tego niebanalny repertuar - autorskie piosenki, znane z list przebojów (Bombonierka - duet z Grzegorzem Turnauem, Słodka chwila zmian, Wiośnie nie), nagradzane na największych polskich konkursach i festiwalach, świetnie napisane, zaskakujące fabułami i pointami.
Śpiewająca autorka z Krakowa, rozpoczęła swoją sceniczną przygodę „Złotym Prysznicem” - Grand Prix Turnieju Śpiewających Poezję w Radomiu (1995r.); jest też laureatką m.in. I miejsca i Nagrody im. W. Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix im. J. Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie; za całokształt dokonań artystycznych otrzymała Nagrodę Kapituły im. J. Kaczmarskiego. W dorobku posiada autorskie płyty oraz tomiki poezji. Prowadzi cykliczne spotkania z poezją i piosenką w Nowohuckim Centrum Kultury, promuje też piosenkę literacką w Radiu Kraków. Należy do zespołu krakowskiego Teatru Loch Camelot, na jej recitale stale zaprasza też Piwnica pod Baranami.
Skład formacji: Basia Stępniak-Wilk – śpiew; Jasiek Kusek – fortepian; Paweł Solecki – fagot, melodica, EWI, cajon; Miłosz Wilk – wibrafon, instr. perkusyjne
14 maja; godz. 18.00; bilety 50 złotych
Bukartyk & Ajagore: Wieloryb Fiutin i inne opowiadania.
W programie trwającego niemal dwie godziny koncertu, słuchacz zderza się z niezwykle trafną diagnozą otaczającej rzeczywistości zaserwowaną przez jej naczelnego kontestatora - Piotra Bukartyka. Poruszające teksty, z których Autor znany jest od lat, zostały okraszone ciekawymi aranżacjami przygotowanymi przez muzyków supergrupy Ajagore. Wykrzyczmy swój sprzeciw wobec nieuzasadnionej przemocy!
Skład zespołu Ajagore: Sławomir Kornas – śpiew, gitara basowa; Maciej Kortas – gitara elektryczna; Michał Szczeblewski – perkusja. Przypominamy, że ww. formacja z nowatorskiego na rodzimej scenie nurtu jam band w „Łaźni” występowała już z własnym programem oraz z Grażyną Łobaszewską i Jorgosem Skoliasem.
Bilety wstępu 50 złotych – dystrybucja „Łaźnia”, Żeromskiego 56
Organizacja tego koncertu możliwa dzięki wsparciu przez:
- RTBS Administrator Spółka z o.o.
- PPUH Radkom Spółka z o.o.
19 maja; godz. 18.00; wstęp wolny
Testament lubieżnika. Promocja książki Jarosława Rabendy.
W programie spotkanie autorskie z minirecitalem piosenki aktorskiej, w którym Autor wykona kilka piosenek adekwatnych do omawianych tematów. Testament lubieżnika to fascynująca podróż po meandrach męskiej duszy, historia gwałtownych upadków i powolnego podnoszenia się. Śmiech przeplata się tutaj z rozpaczą, miłość z nienawiścią, a wszystko okraszone zostało sporą dozą erotyzmu. Chwile przy fortepianie – Grzegorz Molenda.
Jarosław Rabenda, absolwent aktorstwa PWSFTviT w Łodzi. Aktor, reżyser, prozaik, lektor audiobooków. Związany z Teatrem Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu oraz z Teatrem Capitol w Warszawie. Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A. w Poznaniu.
21 maja; godz. 18.00; wstęp wolny
Adam Szabat Usiądźmy przed drogą.
Recital autorski. Na gitarze: Waldemar Korzeniowski
Adam Szabat – ur. W 1975 r. wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, pisarz. Trener wokalny. Członek Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego. Współzałożyciel hrubieszowskiego Teatru Piosenki Młyn. Laureat m. in: Lubelskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne”, Ogólnopolskiego Festiwalu Bardów „Ballada o…” w Chełmie, OTŚP „Łaźnia” w Radomiu, Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca” w Chorzowie, Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej „YAPA” w Łodzi, Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Autorską „Oranżeria 2021” w Radzyniu Podlaskim, dwukrotny finalista Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie.
Usłyszeć będzie można autorskie utwory z gatunku piosenki literackiej z niebanalnymi tekstami i nietuzinkowymi, kameralnymi aranżacjami.