KUBA BANASZEK QUARTET - 19. RFJ

21 października 2020 (środa) godz.18.00
RKŚTiG, ul. Żeromskiego 56
19. Radomski Festiwal Jazzowy – promujemy swoich (!)
Obowiązuje limit miejsc. Bezpłatne wejściówki dostępne do wyczerpania.

Zamiast wstępu…

Tegoroczny 19. Radomski Festiwal Jazzowy odbywa się pod nieco prowokacyjnym hasłem „promujemy swoich”. Z jednej strony, jesteśmy głęboko przekonani, że w obecnej, trudnej sytuacji, tak trzeba. Ponadto, podobnie jak w minionych edycjach, dla rozmaitych aspektów lokalności, na RFJ miejsce zawsze było, bo chcieliśmy akcentować zarówno kunszt muzyków związanych z naszym miastem, jak i samo tkwiące w nich „oddolne” ciśnienie grania na jazzowo. W tym roku różne oblicza związku Radomia z szeroko rozumianym jazzem stają się główną osią programu koncertowego. Na pewno wiemy, że z powodu ograniczeń epidemiologicznych nie wszyscy będą mogli wejść, dotrzeć. Taki czas. Ale tu informujemy, że planujemy opracowanie materiałów filmowych, które zamierzamy emitować na kanale YouTube w połowie listopada. Na początek, metrykalnie młoda, formacja rangi ogólnopolskiej, której lider ma zdecydowanie radomskie korzenie. 

Kuba Banaszek Quartet…

 to zespół coraz śmielej zaznaczający swoją obecność na polskiej, młodej scenie jazzowej. Swoją wartość udowodnili zdobywając w kwietniu 2019 roku Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową w ramach 55. Jazzu nad Odrą we Wrocławiu. Ich twórczość charakteryzuje świeżość formy przekazu, zarówno pod kątem kompozytorskim, jak i aranżacyjnym. Repertuar stanowią przede wszystkim kompozycje lidera, pianisty Kuby Banaszka.

Kuba Banaszek po raz pierwszy pokazał się szerszej publiczności w trakcie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej – Novum Jazz Festival, w ramach którego zdobył pierwszą nagrodę. Stało się to impulsem do utworzenia autorskiego zespołu, w którym mógłby realizować swoją koncepcję twórczą – niedługo potem powstał KBQ. Kuba jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fortepianu jazzowego Joachima Mencla. Miał również okazję zdobywać doświadczenie przy akademickiej współpracy z takimi muzykami jak Grzegorz Nagórski, Dominik Wania, czy Piotr Wyleżoł. 

W 2018 roku zespół został laureatem kilku międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów: 

  • I nagroda na V Blue Note Poznań Competition
  • I nagroda na XXI Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdynii
  • II nagroda na konkursie w ramach RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu. 

Ponadto członkowie zespołu otrzymali liczne nagrody indywidualne.

Zwieńczeniem ich dotychczasowej pracy jest materiał nagrany w marcu 2019 roku. Zespół przygotowuje się do wydania płyty oraz organizuje trasę promującą.

Skład zespołu:-

Kuba Banaszek / fortepian (24 lata)

Marcin Konieczkowicz / saksofon altowy (27 lat)

Tymon Trąbczyński / kontrabas (26 lat)

Max Olszewski / perkusja (26 lat). 

Lider formacji  jako osoba wywodząca się z Radomia i identyfikująca się z tym miejscem, kształcił się w radomskim Zespole Szkół Muzycznych przez 12 lat.

Wróć