WRAŻENIA I WIZUALIZACJE - Karol Suwała - wystawa malarstwa

wernisaż: 1 października (piątek) 2021 r., godz. 18.00
autorskie oprowadzanie po wystawie: 8 października (piątek) 2021 r., godz. 17.00

wystawa czynna do 22 października 2021 r. 
Łaźnia RKŚTiG, ul. Traugutta 31/33

Karol Suwała – artysta, pracownik „Łaźni”, ale w kontekście wystawy, na którą właśnie zapraszamy – radomianin. Bo właśnie Radom jest podmiotem i przedmiotem prac prezentowanych na wystawie. Duże miasto żyjące rytmem właściwym dla takich miast – pośpiech, korki, problemy ekologiczne, komunikacyjne… A Karol patrzy na to wszystko przez swoją artystyczną lunetkę. Wychwytuje niuanse, fragmenty, poszczególne elementy. Czasami je odtwarza, czasami zmienia. To jest wystawa dla nas wszystkich – żyjących w tym mieście, ale również dla ludzi z zewnątrz, bo pewien uniwersalizm w pracach Karola Suwały jest zauważalny. 

Beata Drozdowska, dyrektor „Łaźni” Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii

Nie ma wątpliwości, czym owładnięta jest wyobraźnia Karola Suwały. To Radom, Radom i jeszcze raz Radom. Karol jest miejskim aktywistą, który angażuje się w przygotowywanie i społeczne promowanie wniosków do budżetu obywatelskiego. 

Na co dzień zaś pracuje w „Łaźni” Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii, gdzie prowadzi program edukacyjny. Karol jest entuzjastą i marzycielem. Chciałby, aby jego miasto było mądrzejsze i piękniejsze; opowiadało się za zrównoważoną gospodarką, ekologicznym transportem i troską o zieleń miejską. Te same postulaty wysuwają środowiska aktywistów miejskich w mega aglomeracjach Warszawy, Krakowa, czy Wrocławia. Jednakże w średniej wielkości byłym robotniczym mieście Radomiu Karol bywa w swoich staraniach o wiele bardziej osamotniony niż koledzy z większych miast.

Z tych marzeń i pomysłów Karola Suwały z trudem przebijających się do opinii publicznej wziął się, jak mniemam, niesamowity pomysł podjęcia tematów obecnych w debacie publicznej mieszkańców jego miasta za pomocą malarstwa. Z jednej strony mamy w namalowanych obrazach dużą grupę przedstawień widmowego, utraconego w okresie transformacji socmodernistycznego Radomia z mozaikami, nieczynnym kinem, zamkniętym „europejskim” hotelem, utraconą bezpowrotnie poprzedniczką obecnej fontanny miejskiej czy pracowniami dla artystów w cieniu miejskiego kościoła. Zarazem Karol troskliwie uzupełnia braki i naprawia szkody: dodaje strzałę rzeźbie Łucznika, zakłada ogród na staromiejskim rynku, odbudowuje Zamek Królewski, poprawia elewację bloku na osiedlu XV–lecia, włącza z powrotem neon nad sklepem, reperuje mury po usuniętych reklamach. Karol przejmuje się sztuką w przestrzeni publicznej i niewystarczającą infrastrukturą dla wystaw sztuki współczesnej. Pośród jego obrazów uwagę przykuwa brawurowa propozycja nowego budynku miejskiej galerii sztuki i projekt nowego dzieła Joanny Rajkowskiej dla radomskiego parku. 

Poznałam Karola Suwałę jako niesłychanie pozytywną osobę cztery lata temu. Podziwiałam jego zapał i zaangażowanie, a także naturalną wiarę w siłę sprawczą sztuki. Dzisiaj życzę mu, aby ta wystawa odniosła sukces – zarówno w kategoriach odbioru społecznego, jak i osobistej satysfakcji.

Dorota Monkiewicz
Orońsko, 12 sierpnia 2021

Karol Suwała urodził się w 1986 roku w Radomiu. Laureat wielu nagród w konkursach artystycznych, w tym nagrodzony przez Urząd Prezesa Rady Ministrów w 2003 roku. Stypendysta Rady Miejskiej Miasta Radomia w 2006 roku. Stypendysta programu Socrates - Erasmus w latach 2009–2010 na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie – Wydział Sztuki w Kownie na Litwie. Obronił dyplom w 2011 roku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu w pracowni struktur wizualnych i kształtowania otoczenia prof. Bogumiła Łukaszewskiego. Od 2013 roku kurator programu edukacyjnego w „Łaźni” Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii. Zajmuje się malarstwem, fotografią, instalacją artystyczną i performance. Jego twórczość związana jest z przestrzenią publiczną.

Wróć