Prezentujemy wszystkie kolekcje zakwalifikowane do konkursu. W tym roku otrzymaliśmy 22 zgłoszenia z różnych obszarów Polski.
Tegoroczna edycja konkursu jest wyjątkowa: komisja jury oceni kolekcje za pośrednictwem internetu oraz obrad online.Wówczas dokona oceny i wybierze laureatów, którym przyzna nagrody. 
Podczas Gali Konkursu zostaną zaprezentowane kolekcje już nagrodzone.

Prezentowane materiały fotograficzne i tekstowe są przygotowane i opracowane przez autorów kolekcji, nie ponosimy odpowiedzialności za ich jakość i formę.

1. Agata Bandera – Gryz

Kolekcja „KOKO”

Koko - unikatowa kolekcja ubiorów i akcesoriów dla kobiet.

Moją inspiracją przy pracy nad kolekcją była twórczość Joana Miró. Na styl artysty składają się żywe kolory połączone z uproszczonymi formami, kojarzącymi się z rysunkami małego dziecka. 

Powtarzający się wizerunek kurek i innych kolorowych ptaszków jest motywem przewodnim wzorzystych tkanin. Genezą tych form plastycznych była przypadkowość działań, którą postanowiłam rozwinąć w sposób interdyscyplinarny: łącząc techniki drukarskie (m.in. linoryt, sitodruk), rysunki mazakami, farbami oraz rysunki nitką i sznurkiem. Kolekcja utrzymana jest w radosnym, lekkim, dziewczęcym nastroju a  zestawienie wielu intensywnych kolorów odpowiada tendencjom na najbliższe sezony.

Projektant:

Agata Bandera-Gryz – jestem studentką kierunku Wzornictwo ubioru i akcesoriów mody na Wydziale Sztuki UTH w Radomiu, absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych na kierunku: Szkoła Konstruowania i Modelowania Ubioru. Moją drogę zawodową rozpoczęłam już w technikum (w Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji i Usług w Radomiu) gdzie nauka przedmiotów zawodowych szybko stała się moją pasją. W rozwoju osobistym stawiam na doskonalenie umiejętności praktycznych dlatego wszystkie projekty realizuję samodzielnie. Interesuję się rękodziełem, rzemiosłem oraz zrównoważoną modą.

2. Marlena Czak

Kolekcja „SEARCH FOR PARADISE”

Kolekcja „Search for paradise” podobnie jak poprzednie jest ściśle związana z tematem transgresji i egzotyki wyobraźni. Tym razem inspiracja rodzi się z podziwu dla Paula Gaugina, który u szczytu talentu udaje się na wyprawę by w dalekim kraju i we własnej naturze szukać nowych sił.

Od roku 1887 życie Gaugina zmieniło się w nieprzerwaną ucieczkę od siebie. Zrealizował potrzebę zerwania z całym cywilizowanym światem. Szukał spokoju, jakiegoś nowego ładu, nowych bodźców. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu świata nieskażonego cywilizacją, świata pierwotnych, prymitywnych, instynktownych uczuć i wyobrażeń. W poszukiwaniu jakiegoś ziemskiego raju, gdzie nie rządzi pieniądz, gdzie nie żyje się pod presją martwych konwencji, gdzie niczym jeszcze nie naruszony panuje czysty stan natury.

Dociera na Tahiti – ojczyznę wolności i piękna, która sprzyja spokojnej, wytężonej pracy i kontemplacji. Jednak próbę asymilacji początkowo blokowało skrępowanie: „Próbowałem pracować, lecz krajobraz swymi śmiałymi, gwałtownymi barwami olśniewał mnie, oślepiał. Wciąż byłem niepewny. Szukałem, szukałem… A przecież to było takie proste – malować jak widziałem, po prostu kłaść czerwony obok niebieskiego! W strumieniach, na brzegu morza złotawe kształty czarowały mnie. Czemuż wahałem się zamiast dać spłynąć na płótno całej tej słonecznej radości? Ach stare rutyny Europy! Lękliwość ekspresji zwyrodniałych ras!”

Obserwował świat, robił szkice, wracał do studia aby malować nie to co widział, ale jak to czuł: „I let my imagination to take over and paint with perfect freedom”. Malował nie to co widział, ale to o czym marzył. Nigdy nie znalazł raju, osiągnął dużo więcej. Stworzył go jako artysta. Jego malarstwo otwiera się na przyrodę i mieszkańców wyspy, staje się bardziej zmysłowe, oszałamiająco barwne, cięższe, masywniejsze.

Gaugin wczesne dzieciństwo spędził w Peru. Pośród malowniczej, tropikalnej natury, pełnej żywych kolorów i bujnej roślinności. Miejsca te zostały w jego pamięci do końca jego dni. Wydaje się, że konsekwencja Gaugina napędzana była niewidzialną siłą, która pchała jego duszę z powrotem do świata z dziecięcych lat.

Podobnie jak Gaugin ja również szukam raju. Natchniona jego wielką odwagą, ale również oczarowana światem z jego obrazów próbuję naśladować jego technikę poszukiwań. Zatrzymuję się przy obrazie „Woman holding flowers – Te avae no Maria”.

Mrużę oczy, skupiam się na dominujących barwach. Wyodrębniam 6 kolorów. Matowych od słonej wody i wyblakłych od ciepłych promieni słońca. Wyobrażam sobie lekki deszcz, którego słodycz miesza się z solą spoconych ciał. Kolory te zestawiam z bielą, która dodatkowo je intensyfikuje. Biała jedwabna satyna z Milanówka kontrastuje z funkcyjnym, outwearowym i przeciwdeszczowym nylonem. Jedwab przyjemnie otula nas od środka natomiast nylon chroni przed deszczem. W skład kolekcji oprócz czterech sukienek, dwóch płaszczy i spódnicy wchodzi również 6 chust. 

SESJA ZDĘCIOWA

Przemijanie jest głównym motywem zdjęć wizerunkowych autorstwa Karoliny Wojtas. Powtarza się on w wielu obrazach Gaugina, między innymi w obrazie pt. „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” Przedstawia on krąg życia – przemijanie, starość i młodość. W tym wszystkim intrygująca jest codzienność w niecodzienności. Zdjęcia oodają ten pierwiastek – zgaszone kolory, blaknięcie, wygaszanie, rozmycia, zwiędnięte kwiaty i owoce – budują kolorystykę jednocześnię będąc istotną symboliką według konceptu Mirandy Walczak. Zdjęcia stanowią malarską, odreanioną krainę, symbolicznie nawiązując do krajobrazu Tahiti.

Zdjęcia: Karolina Wojtas @matriioszka

Dyrekcja artystyczna: Miranda Walczak, Marlena Czak @marlenaczak

Scenografia: Miranda Walczak @miranda_walczak

Modelka: Julia Kuzka/ D’Vision @j_kuzka

Makijaż: Anastazja Redchyts @redchytss

Włosy: Darina Noskova @darnoskova

Projektant: 

2017 – 2019 – studia magisterskie na kierunku Projektowania Ubioru (ASP Łódź), kolekcja dyplomowa „Dlaczego ja, dlaczego ja?”

2019:

– konkurs OFF Fashion – 3 miejsce – kolekcja „Dlaczego ja, dlaczego ja?”

- KTW Fashion Week – pokaz kolekcji „Dlaczego ja, dlaczego ja?”

- Łódź Young Fashion Award – finał

- Apolda European Design Award – finał

- ID International Designer Awards – 3 miejsce

- Elle Style Award – wygrana w kategorii „Odkrycie Elle”

2020:

- Apolda European Design Award – finał

3. Magdalena Czamara

Kolekcja „EMOTIONS”

Świat kolorów to wibrująca energia, która ma istotny wpływ na nasze emocje. To jakimi kolorami się otaczamy, często odzwierciedla naszą osobowość. Każda emocja przynosi ze sobą komunikat, jest nośniekiem informacji. Kolekcja Emotions inspirowana jest kolorami, które wywołują w nas różne emocje, takie jak spokój, harmonia, stabilność czy optymizm.

Projektant:

Absolwentka UMCS w Lublinie oraz MSKPU w Warszawie. Przez kilka lat pracowała w teatrze muzycznym w Pracowni Artystycznej współtworząc kostiumy sceniczne. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Kolekcje prezentowane były  w wielu miastach Polski i za granicą. Ubrania wykorzystywane są do wielu sesji zdjęciowych do magazynów modowych (Voque, L'Officiel,Harper’s Bazaar). Ich atutem jest unikatowość oraz to, że są szyte w Polsce po jednej sztuce, wszystkie zdobienie są ręcznie przyszywane. Jej styl można określić jako eklektyzm form, kolorów i motywów.

4. Anna Hasiak

Kolekcja „OK BOOMER”

OK BOOMER to kolekcja ubiorów damskich przeznaczona na sezon A/W 2020/2021 składająca się z 14 sylwetek, których elementy można ze sobą łączyć w dowolny sposób. Główną inspiracją do stworzenia kolekcji było przenikanie się pokoleń we współczesnym społeczeństwie i wpływ, jaki ma to zjawisko na kształtowanie otaczającej rzeczywistości. 

W skład kolekcji wchodzą m.in.: autorskie dzianiny oraz wzory żakardowe, ręcznie pikowane kurtki, futra zdobione biżuteryjnymi elementami czy rajstopy. Kolorystyka skupia się wokół odcieni czerwonego, różu i fioletu. Oversizowe ubiory zostały zestawione z tymi znajdującymi się bliżej ciała, podkreślającymi jego kształt. Kolekcja obrazuje ludzką naturę i odpowiada na ukryte potrzeby współczesnego człowieka zagubionego w świecie i panujących w nim zasadach.

Projektant:

Anna Hasiak – projektantka mody, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Finalistka Fashion Designer Awards 2019 oraz zdobywczyni wyróżnienia podczas Off Fashion 2019. Prezentowała swoje prace na wielu wydarzeniach w kraju, jak również za granicą (Aspara Fashion Week – Kazachstan, Fashion Philosophy Fashion Week Berlin – Niemcy). W swoich pracach opiera się na kolorze i jego działaniu w różnych zestawieniach, formach oraz detalach. Mocny kolor, błyszczące powierzchnie oraz konstrukcje podkreślające atuty kobiecej sylwetki to charakterystyczne elementy, przejawiające się w jej projektach. Dotychczasowe kolekcje stanowią połączenie nowoczesnego stylu i tradycyjnego rzemiosła oraz nawiązują do popkultury i stylistyki lat 80 i 90.

5. Mateusz Jagodziński

Kolekcja „NOCE I DNIE”

Kolekcja inspirowana filmem „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej. Ubrania nawiązują formami do estetyki scenografii, kostiumów oraz klimatu dzieła audiowizualnego. Kluczowym wyznacznikiem przy tworzeniu kolekcji była główna postać Barbary Niechcic – poszczególne sylwetki przedstawiają stany emocjonalne bohaterki wywoływane przez nostalgiczne marzenie o innym życiu. Projekty obrazują mezalians miejskiej elegancji wiejskich inspiracji.

Projektant:

Jestem absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, na kierunku Scenografia ze specjalizacją Projektowanie Ubioru. Aktualnie pracuje nad kolekcją będącą dyplomem magisterskim z zakresu projektowania Ubioru oraz Ubioru Dzianego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, W swojej twórczości skupiam się na redefiniowaniu męskości i kobiecości, zacieraniu barier pomiędzy binarnym kategoryzowaniem ubioru, prowadzeniem dialogu pomiędzy tym co atrakcyjne, a co brzydkie. Dużą uwagę przywiązuje do formy ubioru, którą uważam za główną determinantę wpływającą na odbiór projektu.

6. Jakub Kępka

Kolekcja „KONKLUZJA”

Kolekcja 6 sylwetek, którą stworzyłem z użyciem wszystkich prac modowych w przeciągu 2 lat nauki, jest to kolekcja dyplomowa. Starałem się wyjść z głównej myśli uporządkowanego chaosu oraz podsumować moją całą pracę. Wszystko odszyte z materiałów z lumpeksów.

Projektant: 

Młody artysta z Warszawy. Student Projektowania Ubioru oraz malarz. Żyje ze sprzedaży prac malarskich w galeriach w Warszawie. W pracach malarskich czy modowych skupia się na emocjach i odczuciach. Tworzenie jest dla niego swoisty, lekarstwem oraz sposobem radzenia sobie ze światem.

7. Klaudia Klimas

Kolekcja LUNULA

Lunula - nazwa kolekcji bierze się z symboliki słowiańskiej i oznacza, że księżyc był kobietą, piękną, olśniewającą blaskiem, ciekawą, ale też zmienną. Motyw ten nawiązuje również do regionu z którego pochodzę, czyli Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

Tworząc kolekcję sięgnęłam po technikę, której wcześniej nie stosowałam, skupiłam się na autorskich – ręcznych piklowaniach, które stały się elementem charakterystycznym tej kolekcji. Zawarłam w projektach nasycone kolory, ludowość, rękodzieło, wyselekcjonowane tkaniny oraz przestrzenne formy (stworzone z materiałów na pozór lekkich i delikatnych, są to tiulowe kurtki i sukienki uzupełnione wypełnieniem co pozwoliło ni uzyskać duże formy). Stworzyłam również bogato zdobione nakrycia głowy, które stały się wspólnym mianownikiem całej kolekcji. Lunula zawiera wszystko co bliskie mojej twórczości.

Projektant:

Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie (2019)

Moje projekty doceniono podczas:

- European Fashion Union w Mediolanie – nagroda zaproszenie na pokaz mody w Rosji Caspian Fashion Week;

- Cracow Fashion Week – Nagroda BlackBalloon oraz marki ariadna;

- OFF Fashion 2019 – Nagroda od Seyes;

- Off Fashion 2021 – Nagroda od dyrekcji Wzgórza Zamkowego;

- Pokaz mojej kolekcji odbył się podczas ostatniego finału programu Top Modek, a projekty ukazały się w The Voice of Poland, Dzięń Dobry TVN, Pytanie na Śniadanie oraz Coza tydzień.

O mojej twórczości pisał Voque Polska, Fashion Magazine, Lounge Magazyn. Fashion Biznes.

Projekty nosili m.in. Anna Wyszkoni, Krzysztof Zalewski, Małgorzata Heretyk. Michał Mikołajczak oraz Zuza Jabłońska.

8. Hubert Kluge

Kolekcja „WITRAŻE GOTYCKIE”

Inspiracją przy tworzeniu kolekcji były witraże gotyckie, maswerk oraz rozety. Ostateczny wpływ na wygląd realizacji miały gotyckie formy – przede wszystkim strzeliste linie, geometryczne podziały, dominujące rozety. W kolekcji została wykorzystana technika patchwork oraz autorski druk. Kolekcja damska składa się z klasycznych, dopasowanych asortymentów, które poprzez zastosowanie, odsłaniających ciało ażurów oraz elementów wychodzących poza linię sylwetki zyskały ekstrawagancki styl. Zastosowane tkaniny to marchiano, poliester i krepa. 

Projektant:

Absolwent MSKPU w Warszawie na kierunku Projektowanie Ubioru oraz ASP w Łodzi na kierunku Tkanina i Ubiór. Ukończył kurs szycia dla początkujących i dla zaawansowanych. Projektuje i jednocześnie szyje. W swoich projektach często stosuje geometrię.

9. Kovalowe – Ewelina Kowal, Justyna Walczak

Kolekcja „CRYSTAL”

Kolekcja „Crystal”  przedstawia silną kobieca sylwetkę, poprzez mocny akcent kolorystycznych oraz awangardową konstrukcję. Duet Kovalowe ukazuje innowacyjną metodę plisowania – plisy farbowane grzbietowo na kolor różowy oraz kobaltowy. Zastosowanie plisowań oraz jedwabiu nadało zwiewności. Natomiast aksamit – uszlachetnił kolekcję. Tkanina kryształowa ukazuje blask, który jest synonimem piękna kobiety oraz jej wyjątkowości. Przesłaniem kolekcji jest powrót do aktywnego życia, pełnego radości, nadziei i optymizmu. Kolekcja ukazuje kunszt krawiecki Kovalowe.

Projektanci:

Duet Kovalowe – Ewelina Kowal i Justyna Walczak. Duet sióstr, obecny na rynku od trzech lat. Ewelina Kowal – projektant mody. Absolwentka Szkoły Artystycznej Projektowania Ubioru w Krakowie. Justyna Walczak – magister finansów oraz zarządzania mediami. „Dwie siły połączyłyśmy w jedną” - tak powstał duet Kovalowe. Kolekcja Kovalowe prezentowane były na licznych wydarzeniach w Polsce oraz Europie podczas Fashion 

Week w Berlinie, Paryżu, Mediolanie oraz W Rzymie.

Zdobyte nagrody:

  • wyróżnienie Warsaw Fashion Week 2016
  • Fast Fashhion Awards – wyróżnienie od Rady Wysokiej Mody pod przewodnictwie Anny Jatczak. 
  • Nagroda European Fashion Union 
  • Nagroda główna Jazz Art Fashion Festival
  • Kovalowe otrzymało tytuł” Odkrycie roku 2019” Wow Fashion Awards.

10. Wiktoria Łaskawiec

Kolekcja „POLISH (CALIFORNIA) DREAM”

Kolekcja „Polish (California) Dream" to opowieść o polskim społeczeństwie lat 70. XX w., zafascynowanym obietnicą sławy, luksusu i rozrywki nowej krainy szczęścia - Stanów Zjednoczonych (zjawisko określane w psychologii jako kalifornijski sen). Inspiracjami wizualnymi kolekcji stały się: malarstwo Davida Hockney'a oraz twórczość Henryka Stażewskiego. Na formę sylwetek wpłynął styl ubierania się polskiej sceny jazzowej okresu PRL-u, charakteryzujący się obszernymi garniturami z „Zachodu".

Projektant:

Wiktoria Łaskawiec uzyskała tytuł licencjata ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kolekcja dyplomowa „Polish (California) Dream" zdobyła II miejsce podczas międzynarodowego konkursu "Off Fashion Kielce 2021", oraz specjalne wyróżnienie od "Fashion Magazine", została także wybrana jako jeden z najlepszych dyplomów podczas konkursu "Gala Debiuty 2020" oraz była pokazana na wystawie indywidualnej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kolekcja posiada liczne publikacje w magazynach modowych, między innymi w takim jak "Vogue Polska". Aktualnie projektantka jest w trakcie studiów magisterskich, które odbywa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz na Weissensee Kunsthochschule w Berlinie. Dodatkowo brała udział w dwóch edycjach międzynarodowych "Warsztatów z Mistrzami" prowadzonych przez absolwentkę „Royal Academy of Fine Arts Antwerp" Florentinę Leitner w 2020 roku oraz przez profesorów z „Parsons School of Design" w Nowym Jorku, Melittą Baumeister oraz Michałem Płatą w 2021 roku.

11. Aneta Łącka

Kolekcja „UNERST”

Gdyby emocje były ludźmi, co włożyłby na siebie niepokój?

Kolekcja zrodzona z uczucia. Damskie sylwetki oparte o klasyczne formy z nutą intrygi. Wykonane z tkani wysokiej jakości z fakturami, które potęgują nastrój kolekcji.

Projektant:

Aneta Łącka to tegoroczna absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie i początkująca projektantka. Szyje swoje kolekcje w domowym zaciszu. Charakteryzuje je zmysłowość i intrygujący nastrój, który zapada w pamięci. W projektach za najważniejszą wartość przyjmuje precyzje wykonania. Nie szuka dróg na skróty. Każdą powstałą sylwetkę poprzedzają liczne próby i błędy aby finalnie osiągną efekt, pod którym będzie mogła się podpisać swoim nazwiskiem. @aneta_lacka – zapraszam do mojego świata.

12. Kamila Majka

Kolekcja „UNTOUCHED”

Kolekcja oparta jest na relacji Moda – Muzyka. Jest próbą translacji elementów muzycznych na język ubioru, przy jednoczesnej osobistej interpretacji projektantki. Każdy element ubioru jest zarazem elementem zapisu ścieżki muzycznej – ubiór ma za zadanie urzeczywistnić to, czego nie można dotknąć, a jedynie usłyszeć i doświadczyć. Kolekcja składa się z 8 sylwetek, osadzona jest w ograniczanej palecie barw, skupiając się na formie i fakturze ubioru.

Projektant:

Urodzona w Zielonej Górze. Absolwentka Politechniki Łódzkiej z rocznika 2020, z przystankiem na studia w The Swedish School of Textiles. W swoich pracach balansuje na granicy awangardy i użytkowości. Bawi się formą, ukazując sylwetkę kobiecą w nieoczywisty sposób. Jej projekty pojawiają się w sesjach modowych do magazynów oraz w stylizacjach młodych artystów, m.in. sesja Kiki House of Sarmata dla Vogue.pl czy klip piosenkarki Zui. Na co dzień projektantka mody komercyjnej, rozwijająca po godzinach projekty marki pod własnym nazwiskiem.

13. Julia Masłosz

Kolekcja „IMAGO”

Imago to ostatnie stadium metamorfozy owada, podczas którego dochodzi do całkowitej zmiany jego wyglądu. Proces ten zachodzi w wytworzonym przez owada kokonie, który stanowi swoistą przestrzeń, oddzielającą go od świata zewnętrznego. Owa metamorfoza jest metaforyczną proporcją do całkowitej przemiany myślenia współczesnego człowieka, powstałą z potrzeby odpowiedzi na coraz bardziej powszechną problematykę związaną z ekologią i kryzysem klimatycznym, wynikającym działań człowieka ingerujących w naturę o negatywnym wydźwięku. Imago jest tu symbolem utopijnej wizji przyszłości, świata po metamorfozie, w którym panuje równowaga, koewulacja i współpraca swego rodzaju symbioza, pomiędzy wszystkimi żyjącymi w nimi istotami. Kolekcja Imago jest zatem wyobrażeniem na temat człowieka współczesnego, w którym stopniowo zachodzi owa metamorfoza, znacząco wpływając zarówno na jego wnętrze jak i zewnętrze, a poprzez to również na otaczający go świat.

Projektant:

Julia Masłosz (ur. 1996 r.) – Absolwentka fotografii PWSFTviT w Łodzi (2021), Projektowania Ubioru w MSKPU (2021 oraz Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018). Interesuje się projektowaniem ubioru, fotografią modową i artystyczną, a także instalacją, łączeniem mediów i historii sztuki. Swoje badania koncentruje na problematyce relacji człowiek - natura oraz na zagadnieniach związanych ze współczesną i przyszłą kondycją i tożsamością człowieka, między innymi w kontekście rozwoju biotechnologii.

14. Anna Nowak-Curyło

Kolekcja „UNDER PRESSURE”

Kolekcja nawiązuje do największego grzechu współczesnej cywilizacji – życia pod nieustanną presją. Złożone warstwowe projekty, monumentalna sylwetka, kieszenie i aplikacje- poprzez 3 męskich sylwetek redefiniuje wizerunek nowoczesnego mężczyzny.

Projektant:

Absolwentka SAPU oraz laureatka głównej nagrody Cracow Fashion Awards 2019; stypendium modowe w Shanghaju na Dounghua University 2019; nagroda podczas Virus Fashion Litwa; pokaz kolekcji dyplomowej na Vacouwer Fashion Week 2019; nagroda podczas Off Fashion.

15. Justyna Nurek

Kolekcja „CELESTIAL BODIES”

Kolekcja inspirowana jest walorami estetycznymi ciał niebieskich w układzie słonecznym. Składa się̨ z ośmiu sylwetek, każda nawiązuje do określonej planety lub gwiazdy tego układu. Główny jej walor stanowią̨ grafiki inspirowane fotografiami planet, nadrukowane na rożnych tkaninach. 

Projektant:

Justyna Nurek - absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, oraz absolwentka studiów magisterskich kier. Grafika na Wydziale Sztuki, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Obecne zainteresowania: moda, ilustracja mody, malarstwo cyfrowe. Grafik, projektant odzieży ochronnej i korporacyjnej. 

16. Angelika Ożdżyńska

Kolekcja „LAMFEI”

Urok – tajemnica – blask. Kolekcja jest ukłon w stronę kobiecego piękna. Zaproszenie do świata subtelności i tajemnicy kobiecego umysłu. Połączenie naturalnych materiałów, nietuzinkowych struktur z elementami blasku. Ręcznie wyszywane elementy oraz delikatne naturalne strusie pióra – symbolizujące ulotność czasu. Kolekcja wzbogacona autorskimi dodatkami. Zachowana w kolorystyce bieli i szarości. Tworzona w duchu piękna i estetyki. Zabłyśnij z Lamfei!

Projektant:

Absolwentka Szkoły Artystycznej Projektowania Ubioru w Krakowie. Młoda projektantka tworząca ekskluzywne limitowane kolekcje z pasji i doświadczenia. Laureatka Cracow Fashion Awards 2019. Uhonorowana wyróżnieniem New Talent Award Fashion Post przez Fashionpost.pl. Finalistka Radom Fashion Show 2019 oraz Wow Fashion Award 2020. Liczne publikacje w magazynachoraz teledyskach m.in. Natalii Shroeder. Publikacje telewizyjne Top Model Polska TVN. Projekty docenione przez Voque Italia., a także ukazane na okładkach magazynów m.in. Lounge Magazine. Nagrodzona również za granicą zostając finalistką Gamma Young Artist Competition w Paryżu oraz laureatką 2 miejsca Ibeff White Fashion Week w Sankt Petersburgu.

17. Barbara Piekut

Kolekcja „SLEEPWALKING” 

Kolekcja „Sleepwalking” powstała w dziwnych, niepewnych czasach, kiedy to moda wieczorowa niemal to całkowicie została wyparta przez dres, a świat jaki znaliśmy zmieniał się naszych oczach. Kolekcja od początku miała być manifestacją kobiecości, i to w jej najlepszym wydaniu. Znalazły się w niej  jedwabie, koronki, kryształy, perły i pióra. Swoją premierę miała 15.07.2021 r w Rzymie, w Palazzo Ferrajoli.

Projektant:

Kocham modę odkąd pamiętam szczególnie houte couture. Zawodow projektuję od 9 lat, Tworzać suknie ślubne i wieczorowe. Dotychczas swoje kolekcje pokazywałam w Berlinie, Paryżu, Rzymie i dwukrotnie w Mediolanie. Miałam przyjemność współpracować z takimi gwiazdami jak Magda Agnieszka Kaczorowska, Ania Piszczałka, Ania Dec. A moje prace pojawiały się w wielu zagranicznych magazynach takich jak „Hedonis Magazine” wydawany w Nowym Jorku „Elementa Magazine” czy „Be Magazine”.

18. Maja Pilarek

Kolekcja "Identity"

Kolekcja jest efektem rozważań na temat roli ubioru, jego wpływu na to, jak postrzegamy siebie i jakie komunikaty wysyłamy innym. Inspiracją były dla mnie dwie grupy, u których strój pełni szczególną rolę: boliwijskie Cholity i pochodzący z Konga sapeurs. U Boliwijek strój jest manifestacją niezależności, noszą one swoje tradycyjne stroje nie tylko na co dzień, ale także walczą w nich na ringu podczas sportowych widowisk lucha libre. Wygląd sapeurs stwarza pozory luksusu - ich kolorowe, ekstrawaganckie ubiory nie przystają do ubóstwa, którego często doświadczają. Kreują oni nie tylko swój wizerunek, ale także sposób bycia, a elegancję i rozpoznawalność stawiają ponad faktyczny poziom życia.

Formy projektów nawiązują do tradycyjnych boliwijskich strojów, a także do garniturów chętnie noszonych przez sapeurs. W kolekcji pojawiają się charakterystyczne frędzle, wiązania, a także elementy plecione z ręcznie malowanych, drewnianych koralików. Kolorystyka oraz wzory zaczerpnięte są z boliwijskiej architektury Freddy’ego Mamani.

Projektant:

Projektantka mody, zajmująca się także dzianiną. Studentka II roku studiów magisterskich w Instytucie Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej kolekcja licencjacka została nagrodzona w finale Fashion Designer Awards 2020 przez duet MMC, a także zakwalifikowała się do finału konkursu OFF Fashion Kielce 2021. Projektantka została wyróżniona przez redakcje Vogue Polska i Fashion Magazine jako jedna z najciekawszych młodych polskich projektantów. Jej projekty pojawiły się w magazynach: Vogue Hong Kong, Vogue Polska, Fashion Magazine, Kaltblut Magazine, Lśnienie Magazyn.

19. Klaudia Przewoźniak

Kolekcja „SMUTEK AROGANCJI” - "SADLESS OFF ARROGANCE"

Jest to kolekcja inspirowana naturą i żywiołami. Jej pięknem i monumentalnością. Jest upomnieniem dla ludzi i hołdem dla natury. Inspiracją kolekcji była arogancja ludzi w stosunku do natury oraz zwróceniem uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska. Kolekcja nawiązuje do nadciągającej Apokalipsy. Kolekcja posiada aranżacje żył, które nawiązują do życia natury. Kolekcja jest zrobiona z resztek tkanin stoków oraz została użyta tkanina z certyfikatemGotza. Na niektóre z tkanin nałożona została ekologiczna farba akrylowa. Jest to kolekcja inspirowana naturą i żywiołami.

Projektant:

Klaudia Przewoźniak urodziła się 6 kwietnia 1999 roku. Interesuje się od dziecka tworząc pierwsze kolekcje już w gimnazjum. Aby poznać świat mody jako dziecko zatrudniła się w agencji Grabowska Model pracując na pokazach mody. Następnie rozpoczęła naukę w Liceum Plastycznym. Broniąc dyplom w 2019 r. tkaniną „Zakupoholizm”.

Z tytułem – Plastyk Wzornictwa – specjalizacja Sitodruk, Tkanina Artystyczna. W kolejnym kroku rozpoczęła naukę w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. W trakcie nauki dostała się do 2 etapu konkursu Off Fashion z kolekcją „Chaotyczna Geometria”

20. Grzegorz Raubo

Kolekcja „DOES IT SUIT YOU?”

„Does it suit you?” to kolekcja eleganckiej mody męskiej. Zainspirowana ćmami z gatunku krępak nabrzozak, wykonana w całości z materiałów z drugiego obiegu. Morfologia ciem zainspirowała do wykorzystania zakładek, transparentnych materiałów, dużych printów, patchworkowych łączeń oraz aksamitów. W zestawieniu z klasycznymi formami ubrania nabrały nowoczesnego, miejskiego charakteru. Wykorzystanie materiałów z drugiego obiegu (apaszki z targów staroci, resztki poprodukcyjne z second handów, banery reklamowe przeznaczone do utylizacji itd.) to wyniki rosnącej świadomości wpływu mody na środowisko i ekologiczne rozwiązanie.

Projektant:

Grzegorz Raubo, rocznik ’91. Projektant mody, kostiumograf, filmoznawca.

Absolwent biotechnologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz filmoznawstwa i kultury mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył z wyróżnieniem łódzką Akademię Sztuk Pięknych na kierunku Projektowanie Ubioru, Druku na Tkaninie i Akcesoriów.

Od 2012 roku autor i współautor scenografii, kostiumów i rekwizytów. W 2020 roku półfinalista Międzynarodowego konkursu dla Projektantów i entuzjastów Mody OFF Fashion. Od 2021 roku współtwórca marki modowej PARABOSKA, propagującej świadomą i ekologiczną modę.

21. Ewelina Szymańska

Kolekcja „WONDERER”

„Wanderer” jest inspirowana moją podróżą po Maroko, którą odbyłam tuż przed pandemią, To włąśnie do tych wspomnień wracałam najczęściej, kiedy nie można było wyjeżdżać. Kolekcję stworzyłam używając tylko tkanin certyfikowanych i z recyklingu, na których jest mój autorski print.

Projektant: 

Tegoroczna absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Ukończyła także zawodowy kurs krawiecki w Polskim Instytucie Mody. Zwyciężczyni 2 edycji Pro-Ekologicznego konkursu dla projektantów odzieży „Responsible Fashion Awards 2020”

 

22. Joanna Zontek

Kolekcja „REFLECTION”

Główną inspiracją do stworzenia kolekcji były odbicia światła ukazujące się na wodzie oraz kultura starożytnej Grecji. W kolekcji „Reflection” zależało mi na połączeniu nowoczesnej formy z klasyką. Kolekcja została stworzona w duchu ekologii poprzez dobór zrównoważonych materiałów takich jak certyfikowane tkaniny organiczone pozostałości magazynowe, odpady, a także tkaniny pozyskane z upcyclingu. Ważnym elementem jest autorski print, który odzwierciedla esencję kolekcji. 

Projektant:

Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, o specjalizacji projektowanie ubioru. Finalistka pro-ekologicznego konkursu Responsible Fashion Awards. Interesuje się̨ podróżami, sztuką i sportem, w szczególności łyżwiarstwem figurowym. 

Wróć