Popołudnie artystyczne „MIĘDZY SZTUKAMI”

2 lipca 2021 (piątek),

18.00, ul. Żeromskiego 56
LUSTRA Otwarcie wystawy prac Piotra Jakubczaka i Czesława Czaplińskiego.

19.00 w muszli koncertowej – koncert formacji JAH Trio „Travelers”

Gorąco polecamy nową wystawę w „Łaźni”. Będzie to kolejna okazja do obcowania z osobowością artystyczną Piotra Jakubczaka, którego w Radomiu gościliśmy już w sierpniu minionego roku. O ile w 2021 prezentowaliśmy różne prace malarskie, tak teraz chcemy pokazać cykl lustra, zrealizowany w ścisłej współpracy z fotografikiem Czesławem Czaplińskim, którego idea uwydatnia się na styku fotografii i malarstwa. 

(…)

Znakomity artysta malarz Piotr Jakubczak przyjął na siebie gigantyczny obowiązek sportretowania postaci fotografowanych na przestrzeni życia przez Czesława Czaplińskiego.
Tworzenie i przetwarzanie wizerunków twarzy i duszy z fotografii to ta część projektu „LUSTRA", która otacza dzieło tajemniczością i mistycyzmem. Nie jestem w stanie ocenić znaczenia tegoż unikalnego projektu jakim są „LUSTRA" niosące potężne wartości kulturowe, dokumentacyjne i artystyczne. 

„LUSTRA", zestawione razem przez artystów fotografa i malarza, niosą przeogromny ładunek intelektualny, emocjonalny i historyczny. Galeria postaci w „LUSTRACH" to kamienie milowe rozwoju i historii ludzkości, myśli, sztuki, kultury materialnej i dokonań społecznych. „LUSTRA" to wielkość i maestria artystów Czesława i Piotra, a także tytaniczne i bezkompromisowe dążenie do prawdy o tej galerii postaci nietuzinkowych, o ponadczasowych cechach ludzkich, tych właśnie kierunkowskazów życia. Ci właśnie artyści wypełniają powinność żyjących, aby dawać świadectwo prawdy i pamięci dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

Fragment z tekstu Jana Kukuczki, z 7.04.2019

Czesław Czapliński
Światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 r. w Łodzi. Od 1979 roku mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Autor kilkudziesięciu albumów i książek, wielu filmów dokumentalnych. W dorobku posiada ponad 200 wystaw fotograficznych, między innymi w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. Podczas 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki i sportu. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach: Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych w różnych krajach świata.

Piotr Jakubczak
Urodzony w Hrubieszowie, 7 kwietnia 1968 r. Ukończył Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. Pierwszymi nauczycielami byli prof. Wiktor Zin i Marek Kadra. W latach 1991-92 butafor scenografii teatralnej w teatrze STU, 1992-93 Konserwacja Architektury w Nysie Kłodzkiej. 1993-97 ASP Kraków w pracowniach prof. Leszka Misiaka, prof. Zbigniewa Grzybowskiego oraz prof. Włodzimierza Kunza. W latach 1997-2008 tworzył i mieszkał w Narbonne (południe Francji). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych – Galeria „Na Żywo” w Polskim Radio Katowice w 2009 r., krajowych i zagranicznych. Prace w kolekcjach klubu C.I.B.A (Międzynarodowy Klub Artystów Malarzy). Brał udział w wystawie zbiorowej w latach 1997-98 w Montpellier, gdzie zdobył trzecie i drugie miejsce. W 1995 r. na Wystawie Międzynarodowej w Nicei zdobył główną nagrodę. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Watykanie, Japonii oraz USA. Od kilkunastu lat związany z Beskidem Śląskim, gdzie całą energię poświęca malarstwu.

2 lipca 2021 (piątek), godz. 19.00, muszla koncertowa

JAH to akustyczne trio jazzowe złożone z utalentowanych polskich muzyków młodego pokolenia. Zespół tworzą lider Jan Jarecki - fortepian, Michał Aftyka - kontrabas oraz Marcin Sojka - perkusja. Trio w swojej twórczości stawia na nowoczesne brzmienie, ale przy tym nie porzuca jazzowej tradycji. Bardzo ważne dla nich są śpiewność melodii, różnorodność rytmiczna oraz rozbudowana harmonika. Wykorzystują elementy swingu, groove'u oraz szeroko pojętej improwizacji. Laureaci konkursów ogólnopolskich oraz zagranicznych m. in.: Wyróżnienie dla zespołu JAH Trio na VI Blue Note Poznań Competition 2019, Finaliści Bucharest International Jazz Competition 2020 oraz Finaliści konkursu Jazz Juniors 2020: współpraca z Jazz Po Polsku i występ specjalny na Nisville Jazz Festival 2021 w Serbii.

Jan  Jarecki - Fortepian
Pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Włodzimierza Nahornego i dra Sławka Jaskułke. Związany z trójmiejską sceną jazzową. Lider JAH Trio, sideman w wielu zespołach w Trójmieście m.in: Maja Biesek Quartet, Paulina Porszke Septet, Mietek Big Band, Loveina i wielu innych. Oprócz tego pianista teatralny i kompozytor muzyki do spektakli. Współpracuje z Big Bandem aMuz oraz Jan Konop Big Band. Bierze udział w nagraniach płytowych oraz koncertuje. 

Michał Aftyka - Kontrabas
Kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Święsa. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Namysłowskim, Mateuszem Smoczyńskim, Tomaszem Wendtem i Łukaszem Ojdaną. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień współtworzy wiele projektów związanych z warszawskim i łódzkim środowiskiem jazzowym. Obecnie student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie kontrabasu jazzowego Michała Barańskiego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marcin Sojka - Perkusja
Perkusista i producent, absolwent Wydziału Jazzu Bednarskiej w klasie Krzysztofa Gradziuka. Na co dzień porusza się w różnych światach muzycznych. Z Janem Jareckim i Michałem Aftyką współtworzy trio grające kompozycje pianisty (JAH Trio). Jest współzałożycielem eklektycznej formacji Tropical Soliders in Paradise. Grupa wydała w 2018 roku mini album dla wytwórni Dreamland Syndicate Records a w roku 2020 drugi album dla wytwórni Coastline Northern Cuts. Razem z przyjaciółmi z dzieciństwa współtworzył jako producent hiphopową formację BŁG Skład. Obecnie student perkusji jazzowej na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

„Travelers” to debiutancki album zespołu zawiera sześć utworów osadzonych w konwencji współczesnego jazzu. Pięć z nich to autorskie kompozycje lidera oraz aranżacja utworu Blue in Green autorstwa Billa Evansa. Materiał został zarejestrowany w Cavatina Studio w Bielsku-Białej 10 grudnia 2019 r., wydany nakładem wydawnictwa Soliton.

Wróć