Pomiędzy materią a metaforą. Hanna Wojdała - Markowska

wystawa w ramach cyklu ,,Pracownie - Konfrontacje'' 
wernisaż wystawy - 28 października (czwartek) godz. 18.00

ul. Traugutta 31/33
wystawa czynna do 26 listopada 2021 r.

Prezentowane tkaniny i obrazy pochodzą z okresu ponad 30 lat pracy artystycznej i stanowią formę osobistych zapisów idei i rzeczywistości. W moich inspiracjach niezmiennie deklaruję fascynację zewnętrzną urodą znaków przynależących do odległych kultur, światem otaczających nas rytmów, powidoków, struktur organicznych. Istotna jest dla mnie transpozycja własnych wyobrażeń poprzez wykorzystanie środków ekspresji tkwiących w przenikających się materiach malarsko - tekstylnych. Częścią wystawy jest prezentacja autorskiego projektu twórczego zrealizowanego w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury w 2021 roku. Jest to cykl niewielkich form szytych, haftowanych i tkanych inspirowanych polską tkaniną XVI - XVIII wieku. Różnorodność użytych splotów i rodzajów włókien tkackich, bogactwo zestawów barwnych i tematyki wzornictwa oraz jakość zabytkowych: arrasów, tapiserii, pasów kontuszowych, aplikowanych ornatów czy ,,ukruszenie'' ich form spowodowane minionym czasem, stanowią dla mnie wartość dodaną moich inspiracji. Od długiego czasu doceniam urodę i wartość niechcianych i niewykorzystanych różnorodnych materiałów przeznaczonych do utylizacji. Wykorzystuję powtórnie własne podłoża rysunków i obrazów, znajduję tkaniny dekoracyjne, próbniki nici, przędze, metale, stare oraz nowe  papiery, które stanowią materiał budulcowy tkanin. W moich realizacjach ważny jest akcent emocji zawarty w procesie twórczym, pokazanie niedoskonałości - ,,błędów'' w rejestrowaniu rytmów zarówno pędzlem czy stemplem na powierzchni płótna jak również poprzez montaż modułu większej struktury do osnowy w tkaninie. W ostatnim czasie mając możliwość fizycznego dotknięcia tkanin historycznych podczas kwerend muzealnych znalazłam możliwość przełożenia tego materialnego ale też mentalnego konkretu w konkret osobisty.

Hanna Wojdała - Markowska urodziła się w 1964 r. w Radomiu. W latach 1984-1990  studiowała  na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1990 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego  Starczewskiego oraz w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego. W 1998 r. uzyskała doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2007 r. uzyskała stopień doktora  habilitowanego  na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1996 r. pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, od 2007 r. na stanowisku prof. UTH. W latach 2009 - 2016 kierownik Katedry Struktur Przestrzennych i Teorii Sztuki, od 2017 do 2020 kierownik Katedry Wzornictwa, obecnie kierownik Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru.
Uprawia twórczość w zakresie: malarstwa i rysunku, tkaniny unikatowej, autorskiego ubioru. Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Wzięła udział w ponad 200 wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich, środowiskowych. Zorganizowała 32 wystawy indywidualne oraz kilka pokazów autorskich kolekcji ubioru. Prace w zbiorach (m. in.) Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ,"Elektrownia" w Radomiu, Muzeum Miasta Gdyni, Biur Wystaw Artystycznych w Kielcach, Rzeszowie i Olkuszu, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim oraz w zbiorach prywatnych. 

Wróć