„Pieśni Kresów Naszych” - Jan Kondrak & Adam Szabat

14 maja 2021 (piątek), godz. 17.00
Premiera online: YouTube, Facebook
Na gitarze: Waldemar Korzeniowski

„Pieśni Kresów Naszych” – koncert piosenek autorskich Jana Kondraka i Adama Szabata utrzymany w konwencji na dwa głosy męskie i gitarę. Większości kompozycji towarzyszy klimat nostalgii. Z jednej strony to osobiste wyznania, pełne tęsknoty za czasem minionym, za ludźmi, którzy odeszli, za miejscem dziecięcych zabaw, z drugiej zaś opowieści o tragicznej historii kresów i zwyczajnym człowieku w nią wplątanym. Nietuzinkowe teksty i chwytające za serce melodie okraszone są dodatkowo barwnymi opowieściami autorów, którzy czasem występują w roli świadków historii. Istotnym elementem tego wydarzenia jest mistrzowski akompaniament Waldemara Korzeniowskiego wcielającego się jednocześnie w rolę dyrygenta.

Jan Kondrak – absolwent polonistyki UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel i jeden z liderów Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, laureat Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu (za tekst) i świnoujskiej FAMY. Ceniony autor i kompozytor. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych. Występuje w konwencji na głos męski i gitarę, ewentualnie z towarzyszeniem dwóch, trzech akompaniatorów. Sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga, Jacka Kaczmarskiego. Uroda głosu predestynuje go szczególnie do wykonywania romantycznych ballad, tchnących pobliskim stepem i wolnością, zaś temperament osobisty popycha go do kabaretowego sposobu prowadzenia koncertów.

Adam Szabat – wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek. Trener wokalny. Członek Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego. Współzałożyciel hrubieszowskiego Teatru Piosenki Młyn. Laureat m.in: Lubelskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne”, Ogólnopolskiego Festiwalu Bardów „Ballada o...” w Chełmie, Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia” w Radomiu, Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca” w Chorzowie, Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej "YAPA" w Łodzi, dwukrotny finalista Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Obdarzony ciepłym, mocnym i melodyjnym głosem. Ma na koncie trzy płyty z Teatrem Piosenki Młyn.

Waldemar Korzeniowski – uniwersalny i wrażliwy gitarzysta, wokalista, z muzyką związany od urodzenia. Uwielbia jazz, swing, smooth jazz i muzykę disco z lat 80’ oraz poezję śpiewaną. Współzałożyciel lubelskich składów (Walter Band, Syjon), od wielu lat związany z muzyką chrześcijańską. Członek Teatru Piosenki Młyn. 

Wróć