Mirosław Czyżykiewicz „The best of”

15 maja 2021 (sobota), godz. 17.00
Premiera online: YouTube, Facebook
Współpraca: Magdalena Czyżykiewicz-Janusz

Mirosław Andrzej Czyżykiewicz (ur. 1 marca 1961 w Gorlicach) – polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Przedstawiciel nurtu polskiej piosenki literackiej i poezji śpiewanej, w swojej twórczości prezentujący refleksyjne podejście do życia jako do tematu. Jako muzyk (wokalista i gitarzysta) debiutował w rodzinnym mieście w zespole Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki. Z tą formacją w 1981 r. trafił na Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Obecnie artysta podkreśla swój mocny związek z tym festiwalem oraz samym miastem, do którego często wracał, zdobywając nowe doświadczenia muzyczne. Warto przypomnieć, że Mirosław Czyżykiewicz wpisał się również w historię radomskiej „Łaźni”, goszcząc dwukrotnie na przełomie wieków jako gwiazda Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję.

Uczęszczał do I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach. Ukończył „grafikę użytkową” na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1984-87), przy czym studia rozpoczynał w ASP w Krakowie na specjalności „grafika warsztatowa”(1981-83). W latach 80. działał w studenckim ruchu artystycznym. Pierwsze wiersze Mirosława Czyżykiewicza zostały opublikowane w „Radarze” w 1986 r.

Związany był z Programem 3 Polskiego Radia i audycją Macieja Zembatego „Zgryz”(1986-1987), do której trafił dzięki Andrzejowi Garczarkowi. Debiutancka płyta Mirosława Czyżykiewicza pt. Autoportret I była pierwszą z dwóch wydanych w 1989 r. w ramach akcji „Płyta dla autora” organizowanej przez Program 3. Drugą wydaną w tej serii była Płyta Andrzeja Garczarka, gdzie w utworze otwierającym, zatytułowanym Zamojszczyzna, Mirosław Czyżykiewicz zagrał na harmonijce.

Dwa kolejne albumy Czyżykiewicza zostały nagrane w studiach Polskiego Radia. Wiosną 1993 zarejestrowano program „Świat widzialny” oparty na wierszach Josifa Brodskiego (głównie przekłady autorstwa Stanisława Barańczaka). Materiał znany był już publiczności XIX Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. W ich ramach, „Świat widzialny, czyli siedemnaście wierszy Josifa Brodskiego” został zaprezentowany w formie recitalu w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Efekty sesji nagraniowych prezentowano na antenach Programów 2 i 3 Polskiego Radia. „Świat widzialny” ukazał się dopiero w sierpniu 2000 r. na albumie Superata, odświeżony w Studiu S-4 Polskiego Radia.

Superatę poprzedziła płyta Ave nagrana w październiku 1997 w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, wydana niemal dwa lata później, tj. w lipcu 1999. Na album złożyły się wiersze Mirosława Czyżykiewicza, Josifa Brodskiego, Thomasa Hardy’ego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W 1993 r. reprezentował Polskę na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia). W 1995 i 1996 wziął udział w koncercie „Kraina Łagodności” w ramach KFPP w Opolu. Stale współpracuje z Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie oraz Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie.

Użyczał swojego głosu w spektaklach TV. Stale współpracuje z Jerzym Satanowskim.

Wziął udział w projekcie Antoniego Murackiego Świat według Nohavicy (2008) oraz w nagrywaniu albumu Szukamy Stajenki (2008) złożonego z kolęd i pastorałek autorstwa Jacka Kaczmarskiego.

Wspiera młodych muzyków udzielając się w ich projektach. Do artystów wielokrotnie sięgających w swoich dyskografiach po piosenki Mirosława Czyżykiewicza należy Marek Dyjak. 

Biografia Czyżykiewicza jest bardzo bogata, warto wymienić tu chociażby nagrody na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej (FAMA) w Świnoujściu, pierwszą nagrodę im. J. Kaczmarskiego za całokształt swojej pracy przyznawanej przez Kapitułę tej nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także szereg wspaniałych, niezapomnianych koncertów na festiwalach, przeglądach, w audycjach radiowych. Laureat „Mateusza” – nagrody muzycznej Programu 3 Polskiego Radia w 1990 roku

Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena. Czyżykiewicz śpiewa swoje utwory oraz wiersze Josifa Brodskiego, którym jest zafascynowany. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, gdzie jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. Jego teksty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Ten artysta słowami potrafi oddać to, na co wielu z nas często nie znajduje własnych słów. Nadaje kształt emocjom, które możemy odnaleźć w każdej codzienności. O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży.

W programie "The Best of" znajdą się zarówno utwory zaliczane do klasyki Mirka tj. Ave, Sam na Sam, Giną ludzie, Bieg lat, Tańcz!, ale też utwory ze spektakli Jerzego Satanowskiego, Konie narowiste, Biała Lokomotywa czy Para nasycona z Zanim będziesz u brzegu z Hanną Banaszak, oraz oczywiście adaptacje muzyczne wierszy Josifa Brodskiego.

Wróć