Marek Drewnowski. Recital Jubileuszowy (fortepian)

15 października 2021 (piątek), godz. 18.00
Łaźnia, ul. Żeromskiego 56
wstęp wolny

Marek Drewnowski jest wybitnym pianistą, dyrygentem, który zyskał międzynarodową sławę, gdy Leonard Bernstein zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną w 1985 r., po tym jak tylko raz usłyszał w radiu nagranie 12 Sonat fortepianowych Domenica Scarlattiego. Pan Drewnowski występował na jednych z najbardziej renomowanych i prestiżowych sal koncertowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Na specjalne życzenie Leonarda Bernsteina grał pod jego batutą ponownie w 1989 r., podczas specjalnego koncertu z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Urodzony w Kołobrzegu, 1946. Zaczął grać na pianinie jako dziecko. Studiował grę na fortepianie w Warszawskiej Akademii Muzycznej u Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, a po śmierci prof. Drzewieckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie u Jana Hoffmana. Ukończył z tytułem magistra sztuki, a następnie otrzymał tytuł doktora, dyplom z Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2016 r. otrzymał tytuł profesora. 

Nagrania Drewnowskiego obejmują 12 Sonat fortepianowych Domenico Scarlattiego (DUX, 1975); Koncerty fortepianowe nr 1 i 2 C.M. von Weber (Arts Music); muzyka Fryderyka Chopina, w tym koncerty fortepianowe w wersji kameralnej, ożywionej przez samego Drewnowskiego; II Koncert fortepianowy Tansmana i IV Symfonia koncertowa Szymanowskiego. Od 2007 r. pianista angażuje się w projekt szwajcarsko-polski, nagrywając pełne dzieła Fryderyka Chopina. Do tej pory nagrał osiem płyt z koncertami, walcami, preludiami, wariacjami, mazurkami, sonatami, etiudami i balladami.

Jest prezesem i założycielem Fundacji Josepha Hofmanna. Jego misją jest promowanie uznania i docenienia zapisu, literackiej, edukacyjnej i pomysłowej spuścizny polskiego pianisty Josepha Hofmanna oraz wspieranie rozwoju artystycznego młodych muzyków. Jego programy edukacyjne obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności fundacji Drewnowski nagrał dwie płyty: Koncerty fortepianowe nr 2 i 4 Ludwiga van Beethovena oraz Koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.

Znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Brał udział w licznych projektach filmowych. W 2017 r. napisał scenariusz do spektaklu radiowo – teatralnego „Dał nam niepodległą... - Ignacy Jan Paderewski” realizowanego przez RDC. Napisał również, scenariusz filmu o Ignacym Janie Paderewskim.

Długoletni profesor fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi i innych polskich instytucjach muzycznych. Prowadził klasy mistrzowskie na całym świecie. Obecnie jest profesorem w Hacettepe University Ankara State Conservatory w Ankarze w Turcji.

Laureat licznych nagród. Na przykład, w 2010 r. Drewnowski otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę "Paszport Chopina" przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa Chopina. W 2017 r. odznaczony Medalem za Zasługi Kulturze Gloria Artis. 

Wróć