Helplessness – Dorota Sak

Wystawa w ramach cyklu: „Pracownie – Konfrontacje”
Wernisaż online na kanale
YouTube oraz na Facebook: 23 kwietnia (piątek) 2021 r., godz. 19.00

Kolejna edycja wystaw w ramach cyklu: „Pracownie – Konfrontacje”, którego głównym założeniem jest badanie zależności, relacji prezentowanych artystów. 

W tegorocznej edycji prezentujemy dwie twórcze kobiety: Hannę Wojdałą – Markowską oraz Dorotę Sak, artystki, które mają za sobą 30 lat pracy twórczej. A ich znajomość miała początek na studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W I części wystawy zapraszamy do obejrzenia wystawy Doroty Sak.

Wystawa Helplessness zaaranżowana w radomskiej galerii Łaźnia prezentuje twórczość Doroty Sak. Na wystawie można zobaczyć obiekty powstałe w 2021 roku jak również obrazy z wcześniejszych okresów twórczości autorki, m.in. obrazy z cyklów: Rytmy czasu, Synapsy, Ogrody, Stado, Powidoki. 

Obiekt Gwiezdny pył otwiera nowy rozdział w twórczości autorki. Temat szeroko rozumianej ludzkiej bezradności staje się motywem przewodnim jej działań. Punktem wyjścia do stworzenia obiektu był obraz namalowany na przełomie roku 2020 i 2021 - dwóch pandemicznych lat, które zachwiały ludzką kondycją. Autorka zmultiplikowała komputerowo swój własny obraz i wydrukowała go w formie tkaniny, tworząc w ten sposób płaszczyznę - tło dla 100 rąk wtapiających się w abstrakcyjną przestrzeń. Zawieszeni gdzieś w kosmicznej sferze borykamy się z codziennymi problemami związanymi z ludzką egzystencją. Przemieszczamy się w poszukiwaniu „lepszego”, „nowego”, ulegamy płynnej tożsamości. Podważamy zastane reguły, tworzymy sztuczną inteligencję, w sidła której sami powoli wpadamy. Wielka kosmiczna przestrzeń wchłania nas niezauważalnie.  

Na wystawie autorka prezentuje również film My story stworzony w głównej mierze przez aplikację Movie Creator, którą zupełnie przez przypadek odkryła w swoim smartfonie. Film powstał zanim autorka zorientowała się jak działa aplikacja. Stąd w dużej mierze jego twórcą jest sztuczna inteligencja. Nawet tytuł dobrany został w sposób przypadkowy. Dorota Sak zaakceptowała działania aplikacji, zmieniając jedynie muzykę. Rozpikselowanie obrazu w trakcie zmiany kadru podkreśla jakim zmianom podlegamy jako ludzkość, w którą stronę zmierzamy. Jeszcze wraca naturalny kształt, ale czy nie stajemy się powoli uporządkowanym konstruktem kwadratów?

Tkanina drukowana Help powstała poprzez kolejne filtrowanie w programach komputerowych obiektu Gwiezdny pył. Motyw powtarzającej się ręki tworzy kształt dłoni. Ekspresja i skala przedstawienia nadają monumentalny charakter i podkreślają przesłanie obrazu.

„...Rytmy czasu to cykl malowany od 2005 roku do dzisiaj. Obrazy z tej serii nawiązują do zjawiska przemijalności, ale też odkrywania śladów przeszłości, ich wpływu i podobieństwa na teraźniejszość. Bezpośrednią inspiracją do powstania obrazów były fragmenty fresków i dekoracji ściennych w soborze sofijskim w Kijowie, który artystka miała możliwość zobaczyć podczas pobytu w tym mieście. Zauroczenie kolorem, światłem, mistyką wypełniającą wnętrze świątyni dało impuls do pracy. O powstałych obrazach pisze w swoim tekście dr Dariusz Leśnikowski: „Obrazy ... odznaczają się gorącym kolorytem i wyrazistą kompozycją ... płaszczyzny pulsują, wielowarstwowe pokłady form i kolorów wywołują wrażenie drgania powierzchni. Dodatkowy element rytmu wprowadza zestawienie  z tłem  centralnego motywu – pasa kontrastującego barwą lub walorem z powierzchnią płótna.” 

Innym prezentowanym cyklem są obrazy pt.: Ogrody. Jesień, dla którego charakterystyczne jest wykorzystanie ciepłej kolorystyki nawiązującej do tej pory roku. 

„Synapsy” to również zestaw obraz, który dominuje migotaniem, ukazujac formy i kształty niczym spod mikroskopu.

W obrazach Doroty Sak korelacja barw, oddziaływania kształtów i kolorów na siebie ma ogromne znaczenie.

Technika malowania obrazów opracowana przez artystkę opiera się na wykorzystywaniu narzędzi, które z pozoru nie są dedykowane do malowania obrazów, są to wałki, szablony itp. 

Wykorzystując je nakłada kolejne wzory, kształty operując barwami, dzięki czemu tworzy niezwykłe obrazy prowokujące do kontemplacji.

Wróć