DOTYK TKANINY

28 maja (piątek) godz. 17.00
ul. Traugutta 31/33, Radom
wystawa czynna do 18 czerwca 2021 r.

DOTYK TKANINY to wystawa dotycząca ubioru, a szerzej tkaniny w kontekście ciała ludzkiego i odczuć jakie mamy gdy DOTYKAMY TKANINY i gdy TKANINA DOTYKA nas. DOTYK to zmysł, na którym skupiamy się przy tworzeniu tej wystawy. Chcemy pokazać szerokiej publiczności nasze kreatywne pomysły, na temat zetknięcia się tkaniny z ciałem człowieka. Ideą przyświecającą nam jest współczesny trend odejścia od produkcji masowej odzieży i skłonienia się ku indywidualnemu podejściu do kwestii ubioru. Nieważna jest moda sezonowa, lecz charakter człowieka, nieważna jest jednakowość społeczna, lecz oryginalność i wyjątkowość jednostki. To właśnie stanowi o konieczności użycia tkanin unikatowych, już nie tylko w działach sztuki lub we wnętrzach, ale również w ubiorze codziennym. 

W wystawie bierze udział 39 artystek i artystów z Okręgu Warszawskiego ZPAP. Pierwsza odsłona wystawy od 15 do 25 maja odbywa się w Galeriach DAP1 i DAP2 znajdujących się w Domu Artysty Plastyka przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie. Autorami projektu tej interdyscyplinarnej wystawy ubioru są kuratorki Monika Lewicka i Katarzyna Szymańska oraz komisarki Ewa Cieniak, Bożena Kuzio-Bilska i Joanna Lohn-Zając.

Monika Lewicka Katarzyna Szymańska

Druga odsłona wystawy DOTYK TKANINY będzie prezentowana w dniach od 28 maja do 18 czerwca w „Łaźni” Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii przyul. Traugutta 31/33. Zdecydowanie bardziej kameralna przestrzeń wystawiennicza Galerii w Radomiu powoduje konieczność dokonania wyboru prezentowanych realizacji. Zmieniają się korelacje między pracami ale formuła wystawy pozostaje niezmieniona. Wszystkie obiekty będą obecne dzięki multimedialnej prezentacji z I Odsłony. Wystawa pokazuje i zaskakuje różnorodnością form, przekazów mentalnych, bogactwem użytych materiałów i technik. Realizacje przenikają dyscypliny tkaniny unikatowej, ubioru, grafiki, rzeźby. Tworzą nowe wartości. Wystawa Warszawskiej Sekcji Tkaniny ZPAP w przestrzeni wystawienniczej Radomia jest ważnym elementem upowszechniania kultury a możliwość zobaczenia innego kontekstu własnej realizacji nowym doświadczeniem. Cieszę się, że jako artystka, która żyje i pracuje w Radomiu, a przynależy do Sekcji Tkaniny w Warszawie, mogłam dołączyć do zespołu organizacyjnego Wystawy DOTYK TKANINY i podjąć się funkcji komisarza II Odsłony. 

Hanna Wojdała - Markowska

Uczestnicy: Joanna Alexandrowicz, Barbara Bielecka-Woźniczko, Waldemar Borowski, Ewa Cieniak, Małgorzata Dąbska, Aleksandra Giros (Sasha), Anna Hlebowicz, Maria Jełowicka, Ewa Kamieniecka, Bogumiła Klaudel-Rezler, Dominika Korzeniowska, Bożena Kuzio-Bilska, Bożenna Leszczyńska, Monika Lewicka, Marek Lewicki, Katarzyna Lis-Lachowicz, Joanna Lohn-Zając, Zygmunt Łukasiewicz, Ewa Łukiewska, Jolanta Mikuła, Ewa Misiak, Ewa Osińska-Rozpędek, Barbara Pierzgalska, Magdalena Piwko-Chudzik, Katarzyna Pleśniak, Teresa Rucińska, Bohdan Ruciński, Anita Sadlej-Stelmach, Tomasz Sadlej, Nadiya Sobolewska, Dorota Sztabińska, Katarzyna Szymańska, Urszula Święcicka, Joanna Tumiłowicz, Jolanta Wdowczyk, Kamila Wojciechowicz-Krauze, Hanna Wojdała-Markowska, Krystyna Wojtyna-Drouet, Dorota Wójcik 

Kuratorki: Monika Lewicka, Katarzyna Szymańska

Kuratorka II odsłona: Hanna Wojdała-Markowska

Komisarki: Ewa Cieniak, Bożena Kuzio-Bilska, Joanna Lohn-Zając

 

Wróć