1. Duet Rad - Maciej Józwicki i Juliusz Rusin – kolekcja „Wiesia”

Kolekcja: „Wiesia” to opowiedziana w postaci kapeluszy, marynarek i koszul historia o Polsce oraz słowiańskiej tożsamości i środkowo-wschodniej Europy. Unikatowe dzieje naszego narodu spowodowały, że paradoksalnie często wstydzimy się własnego pochodzenia. Cepelię kojarzymy z kiczem, symbole ludowe z przeszłością, tradycyjny strój regionalny – odpust, wieś i skansen. „Wiesia” inspirowana jest mitologią słowiańską, obrzędami, tradycją, wspomnieniami z dzieciństwa. W kolekcji wykorzystaliśmy materiały z recyclingu odzyskane ze starych firan, obrusów, bieżników, serwet oryginalne huculskie kilimy i dywany pochodzące z Jugosławii z lat 60-tych. Ręcznie malowana ekoskóra odwzorowuje w bardzo dokładny sposób wzory zdobiące włocławski fajans. Guziki zastępują gałki do kuchennych szafek, suknie tworzą kordonkowe narzuty robione na szydełku przez nasze babcie, haftowana szopka krajowska staje się kapeluszek, koszule dekorują talizmany domków, kaczek, kwiatów paproci, czterolistnych koniczyn. Czy kiedy byłeś dzieckiem bawiąc się „na dworze”, twoja babcia również obserwowała cię zza firany?

Projektant: Jako DUET RAD współpracujemy od trzech lat. Ukończyliśmy poznańskie uczelnie artystyczne (Juliusz – Projektowanie Ubioru w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych, Maciej – Wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym) Trzykrotnie stawaliśmy na podium OFF FASHION KIELCE, zdobywając pierwsze miejsce (2019r.) i dwa razy trzecie (2017 i 2018) Jesteśmy finalistami ART&FASHION FORUM 2017 oraz FASHION WEEK 20108. Projektujemy ubrania, biżuterię, kostiumy. Rozwijamy dwie linie odzieżowe – eksperymentalną oraz sprzedażową, w której wykorzystujemy tkaniny w całości wyprodukowane w polskich fabrykach. W projektowaniu często wykorzystujemy techniki unikatowe, sami tworzymy czy modyfikujemy materiały, drukujemy własne półfabrykaty i detale. Marka RAD skierowana jest do kobiet poszukujących mądrej i świadomej mody, a inspirowana postacią Marii Skłodowskiej-Curie – kobiet,y która jako jedyna w historii dwukrotnie zdobyła nagrodę Nobla.

2. Anna Hasiak - kolekcja „PARTY CITY”

Kolekcja: PARTY CITY inspirowana jest twórczością Gianniego Versace – genialnego włoskiego kreatora mody oraz serialem American Crime Story, który wyjaśnia kulisy jego morderstwa. Dla sylwetek charakterystyczne są mocne, nasycone barwy zestawione w kontrastowych połączeniach ,błyszczące powierzchnie, oraz biżuteryjne zdobienia. Kolekcja PARTY CITY stanowi metaforę skrajności współczesnych czasów – podkreśla dionizyjską ekstazę i instynkt, jako przeciwwagę dla harmonii i równowagi. W myśl ideom, które przyświecały twórczości projektanta,ubiory są pełne barw,życia i podkreślają piękno kobiecej sylwetki, odkrywając jej największe atuty.  W kolekcji można wyróżnić sylwetki o wyraźnej, niemal rzeźbiarskiej fakturze nawiązujące do kultury antycznej Grecji,która miała ogromny wpływ na twórczość projektanta., jak również sylwetki inspirowane projektami stworzonymi w latach 90.W projektach wykorzystane są dzianiny wykonane tradycyjnymi metodami dziewiarskimi przy użyciu dwupłytowych szydełkarek płaskich, a także tkaniny i materiały o błyszczącym wykończeniu. Projekty łączą w sobie ważne dla łódzkiej tradycji włókienniczej techniki wytwarzania dzianin z bogatym i pełnym przepychu włoskim dizajnem.

Projektant: Anna Hasiak to projektantka mody, studentka na wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Finalistka Fashion Designer Awards 2019 oraz zdobywczyni wyróżnienia podczas Off Fashion 2019.Prezentowała swoje prace na wielu wydarzeniach w kraju, jak również za granicą (Aspara Fashion Week – Kazachstan, Fashion Philosophy Fashion Week Berlin - Niemcy ). W swoich pracach opiera się na kolorze i jego działaniu w różnych zestawieniach, formach oraz detalach. Mocny kolor, błyszczące powierzchnie oraz konstrukcje podkreślające atuty kobiecej sylwetki to charakterystyczne elementy, przejawiające się w projektach. Dotychczasowe kolekcje stanowią połączenie nowoczesnego stylu i tradycyjnego rzemiosła oraz nawiązują do popkultury i stylistyki lat 80 i 90.

3. Aleksandra Jendryka – kolekcja „REBUBBLE”

Kolekcja: Główną inspiracją w kolekcji „REBUBBLE” jest chińska kultura i miejski styl życia azjatyckich metropolii, widoczne w postaci sylwetek oraz stylistyce. „Rebubble” to unikatowa kolekcja, wykonana głównie mierze ręcznie. W kolekcji pojawiają się autorskie projekty nadruków na tkaninach, przeszycia, ręcznie malowane tkaniny, struktura, wielowarstwowość i niezwykle ważna przestrzenność. Tkaniny z kolekcji zostały wykonane poprzez malowanie, farbowanie, wybielanie, przeszycie, plisowanie, trójwymiarową fakturę, przy użyciu i łączeniu różnych technik manipulacji tkaninami.

Naszą najbliższą przyszłością  powinno stać się całkowita odnawialność, korzystanie z materiałów używanych, dlatego kolekcja jest stworzona w duchu strategii projektowania „Design for Low Waste”, opartej na technikach zrównoważonego projektowania, recyklingu, rekonstrukcji, z wykorzystaniem zasady zero odpadów. Projekty w większości wykonane są z resztek tkanin z różnych źródeł (odzież używana - odzież jeansowa z second-handów, z mojej własnej oraz znajomych garderoby, uszkodzonych tkanin - nieużyte tkaniny z produkcji,  na przykład z wadami koloru lub nadruku, próbki tkanin, nadwyżka fabryczna resztek odpadów z produkcji próbek tekstylnych, koniec zwojów - resztki fabryczne, nadwyżek odpadów z produkcji odzieży, tekstylia cięte i szyte - skrawki tekstylne wytwarzane podczas produkcji odzieży, próbki tkanin - resztki próbek tkanin z produkcji, pozostałości tkanin i odpadów z własnej pracowni.

Możliwość prezentacji sylwetek ma na celu pokazanie umiejętności łączenia niestandardowej myśli projektowej z odpowiedzialnym projektowaniem, gdzie myśl powtórnego wykorzystania surowca, bądź odpadów jest również istotna co sam projekt. Rebubble to zbiór moich osobistych wspomnień i inspiracji zebranych podczas studiów i podróży po Chinach. Inspiracją dla form kolekcji była budowa kimona i tradycyjnych chińskich strojów, które w Chińskim Imperium zmieniły się od tysiąca lat. Kolorystyka i paleta kolorów zostały również skomponowane w odniesieniu do najważniejszych kolorów w chińskim stroju i nawiązujących do nadchodzących trendów.

Projektant: Aleksandra Jendryka – ur. w Pszczynie, obecnie zamieszkała w Katowicach w Polsce. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz Beijing Institute of Fashion Technology w Chinach.

Aktywnie bierze udział w przedsięwzięciach artystycznych, wystawach oraz konkursach dla projektantów mody. Obecnie realizuje ekologiczny projekt w oparciu o zrównoważone projektowanie.

Osiągnięcia:

  • I miejsce w Międzynarodowym konkursie Fashion Designer Awards 2015
  • I miejsce w konkursie Radom Fashion Show 2016
  • Finalistka Międzynarodowego Konkursu ACTE – The European Fashion Contest Award 2015 we Włoszech
  • Finalistka Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka 2015
  • Wyróżnienie w Konkursie dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion Kielce 2016
  • Finał REBELPIN 2019 – Fashion Award by ACTE w Rzymie
  • Półfinał w Konkursie dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion Kielce 2019
  • Stypendium Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne
  • Staże m.in. u Lidii Kality w Warszawie
  • Mauro Gasperi w Mediolanie i inne

Liczne publikacje w magazynach zagranicznych takich jak L’Officiel, Harper’s Bazaar, HUF Magazine, Atlas Magazine, Haute Punch Magazine, La Plus Belle Magazine, Estetica Magazine i inne.

4. Klaudia Klimas – kolekcja „Aryston”

Kolekcja: Inspirowana rosyjska pozytywką symbiozą koloru, detalu, euforycznych dźwięków i emocji. Przejawiający się motyw baletnicy charakterystyczny dla przedmiotu, który uzupełnia muzyka. Kompozycja kobieca, nieco przerysowana – teatralna. Wyróżniająca się ręcznymi wykończeniami i dbałością o każdy szczegół. Mimo swych  mocnych kontrastów i pozornego chaosu posiadająca wspólny mianownik.

Projektant: Absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych na kierunku „Fashion Design” oraz  Artystycznej Alternatywy na kierunku „Stylizacja i kreowanie wizerunku”. Dotychczasowy dekorator i Visual merchandiser. Pokazy, w których brałam udział: Cracow Fashion Awards 2019  - laureatka nagrody Blackballoon oraz Nagrody Ariadna, Pokaz Off Fashion 2019 – laureatka nagrody Seyes, Fashion Night, Young Fashion Show, No Waste Fashion, Labolatorium Mody.Moje projekty były publikowane w Vogue Italia, Lśnienie Mag, Magma Mag. Brały udział w tegorocznej kampanii Perfum „Nou” Kampanii „Batycki” oraz najnowszym teledysku Zuzy Jabłońskiej.

5. Adrian Krupa – kolekcja ubioru

Kolekcja: Główną inspiracją do zaprojektowania mojej kolekcji ubiorów były ludzkie słabości, uzależnień ujęte w nowoczesnym aspekcie tego zjawiska. Do wyboru tego tematu zainspirowały mnie obserwacje panujących w społeczeństwie zjawisk, które nas otaczają i w pewnym stopniu prowadzą ludzkość do autodestrukcji. Słabości, które kojarzone są z próżnością i „lekkim” stylem życia, takie jak: zakupoholizm, uzależnienie od blichtru i sławy czy fonoholizm nadały kierunek przy doborze materiałów do zaprojektowanych modeli oraz konstrukcji wybranych asortymentów. Podczas tworzenia konstrukcji poszczególnych asortymentów starałem się jak najbardziej wyjść w przestrzeń otaczającą sylwetkę, aby formy sprawiały wrażenie przestrzennych rzeźb kryjących ludzkie ciało. W kolekcji pojawia się motyw dłoni, który symbolizuje zaciskające „sidła” słabości, na które człowiek jest narażony. Przestrzenne gwiazdy i serca interpretują emotikony, których społeczeństwo nadmiernie używa w relacjach międzyludzkich. Inspiracją do zaplanowania kolorystyki i ogólnego klimatu kolekcji były dla mnie obrazy Stanisława Ignacego Witkiewicza, który w swoich działach, szczególnie obrazach – np. Ogólne zamieszanie, XXI wiek, używek, pod różnymi postaciami. Całość została przeze mnie  własnoręcznie skonstruowana i zrealizowana. Chciałem pokazać spektrum moich możliwości projektowych i technicznych. Był to bardzo żmudny proces, z którym postanowiłem uporać się samodzielnie. Najbardziej pracochłonną sylwetkę, w całości wykonaną z dzianiny, wydziergałem na drutach. Część ubrań została wyszyta ręcznie szklanymi koralikami, aby podkreślić nieoczywiste detale. Każdy z asortymentów cechuje duża dbałość o szczegóły i wygodę użytkowania, dlatego większość z nich wykończona jest podszewką. Samodzielnie wykonałem również serię dodatków: nausznic okularów i naszyjników. Kolekcję uzupełnia seria zaprojektowanych i skonstruowanych przeze mnie butów.

Projektant: Student projektowania ubioru na drugim roku studiów magisterskich w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Swoje umiejętności doskonali w słynnej pracowni 240 pod okiem Michała Szulca i Małgorzaty Czudak. Zajmuje się projektowaniem ubrań, butów i dodatków. Samodzielnei tworzy konstrukcję i sam szyje swoje projekty dlatego każde ubranie spod jego ręki jest unikatowe. Swoją działalność określa jako awangardę w której spokojnie można wyjść na ulicę. W soich pracach eksperymentuje z formą konstrukcją i wyjątkowymi tkaninami. Debiutował podczas konkursu Złota Nitka 2017, po czym jego ubrania zaczęły nosić gwiazdy m.in. Natalia Nykiel, Karolina Gilon, Natasza Urbańska, Michał Szpak, Julia Wieniawa, Monika Brodka, Kasia Kowalska, Małgorzata Ostrowska, Marcelina Zawadzka i Honorata Skarbek. Jego prace pojawiały się na łamach takich magazynów jak KMAG, VULKAN MAGAZINE, Lounge Magazine, Vouge Polska, Twój Styl, Fashion Magazine, Elle Polska, L Offciel Polska. Jest laureatem takich konkursów jak: Fashion Designer Awards, Złota Nitka 2018, off fashion, złoty guzik, radom fashion show.

6. Joanna Małecka - kolekcja „Release”

Kolekcja: Jest inspirowana emancypacją. Emancypacją, jako wyzwoleniem spod wpływów innych osób i organizacji oraz jako długą drogą kobiet do równouprawnienia. Ma ona stać się sposobem na wyrażenie siebie, bez zwracania uwagi na opinię innych i ślepe podążanie za trendami. Kolekcja „Release” jestmodą w krzywym zwierciadle pojawiające się przerysowane formy  i detale są środkiem do zaznaczenia swojego indywidualizmu. Kobieta nie powinna wstydzić się pokazywaniem swojej kobiecości, odmienności, a przede wszystkim swoich przekonań i charakteru, wyrażonych tutaj symbolicznie poprzez różne części ubioru zestawione w integralne zestawy „Release” to seksowna elegancja z odrobiną zadziorności. Kolekcja „Release” jest kolekcją redy-to-wear i składa się z dwunastu sylwetek damskich w rozmiarach 36. Ubiory wykonane są z różnorodnych materiałów, typu latex, skóra ekologiczna, żakard, delikatne muślinowe tkaniny z połyskiem, organzy czy tkaniny powlekane z domieszką lurexu.

Projektantka: Joanna Małecka w tym roku broni dyplom magisterski z Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w łodzi. Od dwóch lat projektantka pokazuje swoje autorskie kolekcje na prestiżowych konkursach zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych m.in. Off Fashion Kielce, Złotej Nitce, Fashion Designer Awards. Jej poprzednia, zeszłoroczna kolekcja A/W 18/19 „Upside Down” znalazła się w finałowej 15-konkursu Złota Nitka 2018 i w finałowej 20-stce konkursu Off Fashion Kielce 2018. W poprzednim roku ubiór jej projektu i wykonania został pokazany na ekspozycji towarzyszącej wystawie „Jerzy Antkowiak – Moda Polska” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w łodzi. Projektantka posiada w swojej ofercie propozycje ubiorów pret – a – porter dla kobiet. Uwzględnia też możliwość szycia na miarę i wykonywania projektów indywidualnych, pod konkretne zamówienie klienta. Jej projekty złynąz asymetrycznych form, które najczęściej dominują w proponowanych ubiorach, jednak czasami występują tylko w detalu.

7. Angelika Anna Ożdżyńska - kolekcja „ART!C”

Kolekcja: Interpretacja otchłani ludzkiego umysłu oparta na połączeniu niekonwencjonalnych materiałów. Przedstawienie wizji futurystycznej w chłodnej kolorystyce arktycznego świata. Nowatorskie metody połączenia materiałów, kontrast lekkich brokatów z surowo wykończonym filcem. Kolekcję charakteryzują ręcznie utworzone struktury imitujące kształty Arktyki. Autorskie nakrycia głowy i akcesoria.

Projektant: Absolwentka szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Finalistka Cracow Fashion Awards 2019 – nagroda FASHIONPOST.PL Laureatka International Baltic Ethnic Fashion Festival – White Nights Fashion Week 2019 w Sankt Petersburgu. Samodzielnie szyje i eksperymentuje z formą. Projektowanie uzupełnia wizją futurystyczną. Do tworzenia projektów podchodzi rzeźbiarsko podkreśla w nich ręcznie uformowane struktury. Wykorzystuje materiały niekonwencjonalne, wyszukując metod ich połączenia.

8. Justyna Rożek – kolekcja „Harmony”

Kolekcja: „Harmony” to kolekcja ubiorów dzianych inspirowana kulturą skandynawską. Źródłem inspiracji było czerpanie pewnych elementów ze współczesnego stylu skandynawskiego, jak również odniesienie się do rzemieślniczych technik rękodzielniczych oraz nawiązanie do tradycyjnych wzorów i form ubiorów. W kolekcji widoczna jest zabawa formą, zastosowanie różnorodnych splotów, faktur dzianin oraz tkanin w połączeniu z autorsko zaprojektowanym wzorem żakardowym. W efekcie końcowym tworzy swoisty balans pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Projektant: Absolwentka Liceum Plastycznego im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu. – tegoroczna absolwentka studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. – Grand Prix w konkursie „O złoty guzik Boruty” XXV spotkanie z modą na zamku królewskim w Łęczycy – kolekcja „Harmony” – 2019r. I miejsce – opracowanie nowych rozwiązań projektowych uniformów dla pracowników sklepów sieci „Biedronka” – Łódź 2017r. – stypendium prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej dla młodych utalentowanych wrocławian – 2015r. – uczestnictwo w Biennalach uczniowskiej sztuki użytkowej – Wrocław 2016r. – publikacje z udziałem moich kolekcji m.in.  w Hiro.pl (2016r.), Drimingless mag (2016r.), Splendor magazine (2016r.), Lśnienie magazyn (2018r.), Flanelle magazine (2019 r.).

9. Agnieszka Szlaga - kolekcja „Re-mission”

Kolekcja: Re-mission, kolekcja damska ubioru I obuwia pret-a-porter, z autorskimi elementami zaprojektowana na sezon jesień/zima 2019/20. Balansowanie na granicy piękna i brzydoty stało się głównym punktem odniesienia dla twórcy. Kolekcja to hołd dla brzydoty ukazanej w piękny sposób.

Projektant: Absolwentka projektowania ubioru UTH RADOM, oraz Akademii Sztuk Pięknych w łodzi. Laureatka konkursów modowych m.in. finalistka OFF FASHION KIELCE 2019, zwyciężczyni I miejska w Łęczycy w konkursie o „Złoty Guzik Boruty”. W 2019 roku, uczestniczka wystawy pt. „Proces” w FILHARMONII ŁÓDZKIEJ. Prezentowała swoje prace na międzynarodowych Targach Poznańskich oraz na Philosophy Fashion Week Poland w 2019r. Stypendystka rektora ASP dla najlepszych studentów w 2018 i 2019 r.

10. Ireneusz Wąsik – kolekcja „HE WAS DESPISED”

Kolekcja: Inspiracją do powstania kolekcji była aria He was despised z oratorium Mesjasz J.F. Haendla. Motyw wzgardy i odrzucenia przejawiający się w tym dziele muzycznym stał się pretekstem do stworzenia unikatowej kolekcji ubiorów męskich. Słowa proroka Izajasza użyte w owej arii pozostają uniwersalne i ponadczasowe, możliwe do odczytania w różnych epokach i kulturalnych kontekstach. Dlatego tak poruszają i w czasach gdy zostały napisane i dziś, gdy wciąż konfrontujemy się ze złem, nienawiścią i podłością. Współczesny mężczyzna niejednokrotnie spotyka się w swoim życiu z odtrąceniem, jednak ze względu na panujące stereotypy musi być powściągliwy i oszczędny w okazywaniu swoich uczuć. Autorska kolekcja ubioru jest swoistym sposobem manifestacji negatywnych emocji z którymi spotyka się współczesny, wzgardzony mężczyzna.

Projektant: jest absolwentem Wydziału Sztuki UTH w Radomiu w specjalności projektowanie ubioru. Interesuje się modą, sztuką, designem oraz muzyką włoskiego baroku.

W projektowaniu zwraca uwagę na: asymetrię, oversizowe kształty oraz cechy materiału. Według niego ubiór jest formą manifestu do przekazu głębszych treści. Ubrania charakteryzują się luźnym krojem, rzeźbiarską konstrukcją z awangardowymi detalami. W swoich projektach skupia się na oryginalności i precyzji wykonania. Lubi niekonwencjonalne rozwiązania oraz innowacyjne materiały.

Wróć