Jorgos Skolias & Ajagore „PHILIA”

23 lutego 2019 (sobota); godz. 18.00
Łaźnia, ul. Żeromskiego 56,
wstęp wolny

Polecamy Państwa uwadze wyjątkowy koncert. Artyści, którzy stworzyli zapowiadany projekt, bywali już w Łaźni niejednokrotnie. Rzec by się chciało wręcz, że to zaprzyjaźnione z radomską placówką podmioty artystyczne. Jednakże zapowiadany projekt ma charakter premierowy i jest prawdziwą niespodzianką. Na okoliczność zdarzenia, oprócz notek o wykonawcach i projekcie, próbujemy pokusić się o małe sprawozdanie z wizyt tak Jorgosa, jak i Ajagore w Łaźni, w ostatnich latach.

 

JORGOS SKOLIAS
Jorgos Skolias - polski wokalista greckiego pochodzenia, obdarzony charyzmatyczną barwą głosu. W swojej sztuce poszukuje indywidualnej formuły na jego zastosowanie w muzyce. Traktuje głos jak instrument i jest mistrzem improwizacji. Inspiracją jest dla niego blues, jazz, rock oraz muzyka etniczna od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Samodzielnie opanował technikę śpiewania harmonicznego, nazywanego również gardłowym.
Zawodową działalność rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji „KRZAK”. Zajmuje się nowymi wizjami muzyki pracując ze Zbigniewem Wegehauptem, zespołami „Young Power”, ”Tie Break”, „Pick Up & Free Cooperation”, „Osjan”, Radosławem Nowakowskim (perkusjonistą zespołu „Osjan”), Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem, Arturem Dutkiewiczem, Jarosławem Besterem, Joachimem Menclem, Mino Cinelu, Theo Spassovem, Pawłem Kaczmarczykiem, braćmi Oleś, Antonisem Skoliasem i innymi wybitnymi muzykami.
Swój głos zamieścił na ponad 50 płytach. Jest muzykiem czynnym, poszukującym 
i poszukiwanym.

AJAGORE
Polska grupa muzyczna z powoli dojrzewającego w naszym kraju nurtu jam band, uprawiająca folk, folk rock. Powstała po rozpadzie trójmiejskiej formacji Szela. W 1999 roku zadebiutowali na rynku fonograficznym płytą Ajagore. W 2002 roku zespół formalnie się rozwiązał, aby wrócić na scenę w nowym składzie w 2006 roku. Zespół inspiruje się melodiami i przyśpiewkami ludowymi. To zainteresowanie obejmuje zarówno polski folklor, jak i muzykę różnych rejonów świata. Nie używa jednak ludowych instrumentów, a głównie gitar i perkusji. Ich managerem jest Leszek Barwik. Skład formacji: Sławomir Kornas – śpiew, gitara basowa; Maciej Kortas – gitara elektryczna; Michał Szczeblewski – perkusja. Formacja współpracowała 
i współpracuje z czołowymi artystami scen muzycznych, szczególnie znana 
z regularnego grania z Grażyną Łobaszewską.

JORGOS SKOLIAS & AJAGORE
„PHILIA” – W Starożytnej Grecji słowo oznaczające przyjaźń. To określenie kluczowe dla zrozumienia powodów, dla których muzycy zdecydowali się powołać do życia nowy muzyczny twór.
Przyjaźń i szacunek dla wspólnych dokonań jest bowiem spoiwem łączącym artystów.
SKOLIAS i AJAGORE spotykają się na scenie by zabrać słuchacza w niezwykłą, muzyczną podróż. Repertuar tworzą zarówno utwory JORGOSA jak i piosenki AJAGORE.
To próba nowego spojrzenia na własną twórczość i chęć zaproponowania zupełnie nowych, wspólnych kompozycji.
„PHILIA” to muzyczna mozaika zbudowana z elementów szeroko pojmowanego folkloru, Jazzu czy Bluesa. Niepowtarzalny głos SKOLIASA spotyka się z ogromem energii, jaką niosą ze sobą występy AJAGORE.
Sięgając do tradycji antycznej Grecji, możemy mówić o swego rodzaju muzycznym misterium.

JORGOS SKOLIAS w ŁAŹNI
26.10.2013 – Jorgos Skolias i Artur Dutkiewicz Trio „Hendrix Piano”
7.03.2014 – Jorgos Skolias & Bronisław Duży “Do It”
7.11.2014 – Jorgos Skolias i Oleś Brothers („Sefardix”)
8.11.2017 – Jorgos Skolias i Oleś Brothers („Sefardix” kontynuacja)
15.12.2017 – Jorgos Skolias & Antonis Skolias “Kolos”
5.12.2018 – Jorgos Skolias & Dominik Wania

AJAGORE W ŁAŹNI 
2014 czerwiec – Grażyna Łobaszewska i Ajagore
2014 październik – Ajagore na Radomskim Festiwalu Jazzowym
2015 maj – Artyści Teatru Muzycznego w Gdyni - Rafał Ostrowski i Aleksandra Meller i Ajagore „Ballady Ofiar – piosenki Nicka Cave’a”
2015 wrzesień – Grażyna Łobaszewska i Ajagore
2017 kwiecień – Grażyna Łobaszewska i Ajagore „Sklejam się”

(żródła: materiały promocyjne, wikipedia, ajagore.com, 7204)

Wróć