18. Radomski Festiwal Jazzowy. Ladies, jazz and more!

GŐRAN LARSEN QUARTET. ALONE TOGETHER

6 listopada 2019 , 18.00, wstęp wolny

Göran Larsen pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra zarówno na saksofonie tenorowym, jaki i sopranowym. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w roku 1966 i powracał do naszego kraju  ponownie w 2003 i 2013, grając koncerty w Gdańsku, Sopocie i  Gdyni. Jednym z efektów jego wizyt w Polsce jest płyta p.t. „Alone Together”  nagrana w kwartecie razem z Bukowskim, Lemańczykiem i Sowińskim. Lata 1994-2008 Göran spędził w Helsinkach (Finlandia), gdzie był członkiem dwóch jazzowych orkiestr: Opera Big Band i Great Helsinki Swing Big Band. W tym samym czasie prowadził też dwa własne projekty: septet "City-Jazz" Orchestra i kwintet „Talking Tenors”, w którym współpracował z estońskim saksofonistą Raivo Tafenau.

W latach 70. i 80. Göran Larsen grał z plejadą amerykańskich muzyków odwiedzających Szwecję, wśród których byli między innymi: Clark Terry, Kay Winding, Tony Scott, Buddy de Franco, Nelson Riddle, Eartha Kitt, Jerome Richardson, Jerry Dodgion. Göran grał również na Intenational Jazz Festival w Vancouver, w Kanadzie w 2002r. Brał również udział w projekcie „Scandinavian weeks" w latach 2001 do 2003 i w ramach tego programu, występował na scenach jazzowych w Bangkoku, Kuala Lumpur i Manilii. Obecnie aktywnie współpracuje z muzykami jazzowymi ze Szwecji, Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Skład formacji: Goran Larsen - saksofony; Wojciech Sanocki - fortepian; Jarosław Michaluk - kontrabas; Radosław Żyła - perkusja

Jarek Michaluk - Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej Wydziału  Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli. Debiutował w 1988 r. podczas Ogólnopolskiego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie, zdobywając z zespołem Jazz Trio II nagrodę. Wspólpracował m.in. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Karolem Szymanowskim, Ewą Urygą, Jorgosem Skoliasem, Piotrem Wromblem. Okazjonalnie z Tomaszem Szukalskim, Kazimierzem Jonkiszem, Markiem Napiórkowskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Kulentym, Adamem Wendtem, Maciejem Strzelczykiem, Maciejem Sikałą, Marcinem Olakiem, Danutą Błażejczyk, Natalią Niemen z grupą Osjan, orkiestrą kameralną Filharmonii Lubelskiej, Przemyską orkiestrą kameralną, a także muzykami z zagranicy. Występował na wielu festiwalach i salach koncertowych. Ma na swym koncie nagranych 6 płyt, w tym jedną z Janem Ptaszynem Wróblewskim, na której znalazło się kilka utworów Jarka. A jedna z kompozycji trafiła na płytę The Best Of Polish Smooth Jazz. Jest twórcą oraz dyrektorem artystycznym 2 znanych festiwali: Podlasie Jazz Festival oraz Biała Blues Festival, od ponad 20 lat prezesem Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

W  2017r. został odznaczony brązowym medalem” Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Radek Żyła - Ukończył Akademię Muzyczną w Białymstoku  występował  m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Ewą Urygą, Jorgosem Skoliasem, Maciejem Strzelczykiem, Karolem Szymanowskim, Danutą Błażejczyk.

Wojciech Sanocki - Pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Współpraca z Wojciechem Młynarskim, Jackiem Wójcickim, Agnieszką Fatygą i Marianem Opanią. Laureat Międzynarodowych konkursówów dla muzyków jazzowych. Koncerty z Arkiem Skolikiem i Wojciechem Pulcynem, współpraca z Ewą Urygą.

 

GRAŻYNA AUGUŚCIK & PAULINHO GARCIA. THE BEST OF BOSSA NOVA

8 listopada 2019, 18.00, bilety 30 złotych – dystrybucja Żeromskiego 56

Grażyna Auguścik to wokalistka o międzynarodowej sławie. Polka, choć od blisko ćwierćwiecza mieszkająca w Stanach. Dyplom ukończenia studiów odebrała z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau. Jej niezwykły głos, zaliczany do najważniejszych w światowym jazzie, pojawił się na kilkudziesięciu płytach. Siłą i barwą głosu Auguścik zachwycają się krytycy po obu stronach Atlantyku - piszą między innymi o niezwykłym brzmieniu, swobodzie i własnym stylu wokalnej interpretacji, wyjątkowej precyzji, świeżości i inwencji. Koncertowała i nagrywała z takimi sławami jak Jim Hall, John Medeski, Patricia Barber, Michał Urbaniak i Urszula Dudziak. Przez kilka lat z rzędu (2002-2006)  uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez magazyn "Jazz Forum".

Grażyna Auguścik jest także aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” w 1988r. trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992r. rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau. Gra tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni. Współpracowała z artystami takimi jak : Michael and Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, John McLean, Terry Callier, Ernie Adams, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Robert Irving III, Andrzej Jagodziński, Paulinho Garcia, Bogdan Hołownia, Jarek Bester i kilku innych.

Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Brała udział na wielu festiwalach w USA i na świecie, m.in.: Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festival, Fujitsu Concord Jazz Festival, Ellite Jazz Festival i wielu innych wydarzeniach muzycznych. Jej koncert z muzyką Chopina, który odbył się w roku 2010 w Millennium Park w Chicago, zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez Chicago Tribune za jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat.

7 maja 2011 r. w konsulacie Polskim w Chicago odbyła się uroczystość przyznania Grażynie Auguścik tytułu Wybitnego Polaka 2011 r. organizowanego przez Fundację „Teraz Polska”. We wrześniu 2011 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Grażynie Auguścik doroczną nagrodę za wybitne osiągnięcia.

Debiutowała jako wokalistka w 1977 r. na festiwalu piosenki w Toruniu. W 1979 zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów w Opolu, a w 1981 nagrodę na festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie oraz na festiwalu jazzu tradycyjnego „Złota Tarka” w Warszawie występując z zespołem „Playing Family” (późniejsza "Swing Orchestra Cracow").

Nagrała 13 autorskich albumów, w tym dwa z Urszulą Dudziak. W 2002, 2003, 2004 i 2006 r. uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez Jazz Forum Magazine.

Paulinho Garcia urodził się w Brazylii, a od 30 lat mieszka w Chicago. Komponuje, gra na gitarze i śpiewa. Karierę muzyczną rozpoczynał już w wieku dziewięciu lat. Jest jednym z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Koncertował w wielu krajach na całym świecie. Od ponad dziesięciu lat, wspólnie z saksofonistą Gregiem Fishmanem tworzą duet „Two for Brazil”. Garcia regularnie koncertuje również z wyśmienitą flecistką Julie Koidin, współpracował z Altamiro Carrilho, Marią Teresą Madeira, Judy Roberts i wielu innymi.

Wydał 13 płyt, które cieszą się dużą popularnością na obu kontynentach amerykańskich. Ostatnia płyta autorska "My very live" w 2010 r. była nominowana do prestiżowej nagrody Grammy.

Grażyna Auguścik o muzyce, którą tworzy z Paulinho Garcia: Nasza muzyka z „krainy łagodności” uspakaja, relaksuje. Jest nareszcie chwila ciszy, o którą coraz trudniej dziś w muzyce – melancholijnie i dobrze. Wydawałoby się, że muzyka brazylijska to przede wszystkim bomba energetyczna z ogniem. Owszem, jest tak w wielu przypadkach. W naszym to energia nasycona słońcem, która leczy.

IWONA SKWAREK & S’KWARTET. TRIBUTE…

13 listopada 2019, 19.00, wstęp wolny

Na Łaźniowej scenie, po kilku latach przerwy, pojawia się ponownie formacja doskonale znana w środowisku, której trzon stanowi grupa starych, dobrych przyjaciół z muzyczną przeszłością… Ciekawostkę w składzie stanowi klawiszowiec – Wojciech Gadaszewski, znany bywalcom „Łaźni” jako muzyk towarzyszący Klaudii Kowalik. Tytuł projektu sugeruje chęć podzielenia się z publicznością muzycznymi preferencjami liderów zespołu. Klimaty latino i bossa novy też będą.

Iwona Skwarek - wokalistka, nauczyciel. Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu .Brała udział w niemieckich produkcjach musicalowych (,,A. L. Webber Gala”, ,,G. Gershwin Gala” i „Musical’s Classics”), współpracowała z formacjami jazzowymi Simple Accoustic Quartet , Szkill Trio, Kossacz Band i Jarosław Barów Band, Rolland Jazz Quartet, Leliva Jazz Band oraz kabaretem Koń Polski. Udziałem tej wokalistki jest kilka projektów muzycznych. Ostatnie to płyty „Późne dziecko” z zespołem Qviat Rycerstwa i „Zapach deszczu” Marcina Lenca”. Jest założycielką i dyrygentką chóru „Gospel Radom” .

Jerzy Skwarek – perkusja. Muzyk pracujący w sekcjach akompaniujących czołowym artystom polskiej estrady w kraju i zagranicą. Współpracował z zespołem Włodka Kiniorskiego oraz z orkiestrami showowymi i musicalowymi, z zespołem Koland Band, Jarosław Barów Band, kabaretem Koń polski, programem TVN ,,Ananasy z mojej klasy” oraz z Q.R.

Michał Trzpioła - gitarzysta, wszechstronny muzyk. Laureat 1 miejsca w prestiżowym festiwalu gitarowym Solo Życia 2013. Gra na stałe w zespole Wojtka Pilichowskiego. Nagrali razem 4 płyty. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku jazzu i muzyki estradowej. Współpracował też z takimi artystami jak: Jan Borysewicz, Mietek Jurecki, Kasia Kowalska, Paweł Kukiz.

Andrzej Wartyni - gitara basowa. Radomski weteran muzyki jazzowej, bluesowej i rockowej. Zaczynał w latach 70. w klubie na Obozisku, następnie zastąpił Ryszarda Szpaka w zespole Integracja. W latach (1987-2010) muzyk na statkach wycieczkowych w Royal Caribbean International jako bandleader grupy Locomotion. Obecnie pracownik Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Stadnickiej oraz Kuźni Artystycznej MOK Amfiteatr.

Wojciech Gadaszewski - pianista, aranżer, absolwent kierunku jazz i muzyka estradowa na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie.

AGNIESZKA HEKIERT z zespołem. SOULNATION

15 listopada 2019, 18.00, bilety 20 złotych, dystrybucja Żeromskiego 56

Długotrwała współpraca wybitnego bułgarskiego pianisty Konstantina Kostova i wokalistki Agnieszki Hekiert zaowocowała kolejną, doskonalą w swoim brzmieniu płytą SOULNATION. Połączenie słowiańskiej duszy z bułgarską wirtuozerią oplecione głębokim brzmieniem kontrabasu i niesamowitymi rytmami perkusji (grają zdobywcy amerykańskiej nagrody Grammy Paweł Pańta oraz Cezary Konrad). Ta płyta dotyka, porusza, nie pozostawia obojętnym, łamie wszelkie bariery. Szalone improwizacje przeplatają się z wrażliwymi opowieściami, a energia płynąca od samej wokalistki wydaje się łączyć nas ze źródłem. Tę płytę trzeba przeżyć.

Soulnation: Agnieszka Hekiert – vocal; Konstantin Kostov – piano, Cezary Konrad- drums, Paweł Pańta - double bass and bass. Gościnnie na płycie: Jerzy Malek – trumpet, Vladimir Karparov – saksofon

Agnieszka Hekiert — polska wokalistka jazzowa, nauczycielka śpiewu, od 2009 roku współpracująca z wybitnym artystą sceny jazzowej Bobbym McFerrinem, jak również z Trio Krzysztofa Herdzina w Polsce oraz Leszkiem Żądło i bułgarskim Trio w Monachium. Łączy swoje dwie pasje bycia na scenie jako leaderka podczas koncertów jazzowych oraz bycia obok sceny jako vocal coach, czyli ta, która pomaga, doradza, uczy emisji i daje ostatnie szlify młodym artystom. Jest absolwentką wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Początkowo jej kariera rozkwitała tylko w Polsce. W dorobku wiele wygranych festiwali i współpraca z rodzimymi gwiazdami, takimi jak: Krzysztof Ścierański, Wiesław Pieregorólka, Natalia Kukulska, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Marek Bałata. Doceniona również na scenach międzynarodowych. Sama komponuje, pisze teksty, aranżuje, prowadzi chóry circle singing (metoda B. McFerrina) i warsztaty wokalne z nauką improwizacji, pracą nad rytmem, interpretacją, emisją głosu i obyciem na scenie.

por. https://twoja-twarz-brzmi-znajomo.fandom.com/pl/wiki/Agnieszka_Hekiert

Wróć