XXV Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję „ŁAŹNIA”

11, 12, 13 maja (piątek, sobota, niedziela) 2018
ul. Żeromskiego 56 oraz ul. 25 Czerwca 70

W tym roku – nietypowo – w ramach turnieju nie odbędzie się konkurs wykonawczy. Skupimy się bowiem na świętowaniu wspaniałego jubileuszu. Proponujemy zestaw koncertów dobrany stosownie do okazji. W piątek i w niedzielę przypomnimy znanych radomian, których droga kariery związana była niewątpliwie z historią radomskiego Turnieju. W sobotę biletowany koncert klasyka gatunku Stanisława Sojki (bilety dostępne od 7 maja w Łaźni przy Żeromskiego 56). Gala jubileuszowa w Zespole Szkół Muzycznych z dodatkowymi elementami jak promocja publikacji Jana Poprawy czy tradycyjny tort jubileuszowy. Patronat nad imprezą objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Radomia.

NOTY ARTYSTÓW XXV OTŚP

STANISŁAW SOYKA
Wokalista, kompozytor, aranżer. Mówi się o nim „zwierzę muzyczne”. Ciągle się zmienia, dużo improwizuje, a mimo to jego kompozycje można poznać już po kilku pierwszych dźwiękach. Jest niezwykle charyzmatyczny i z łatwością podbija serca zgromadzonej publiczności. Uważa się za człowieka szczęśliwego. Docenia to, co już umie, ale fascynuje go możliwość dalszego rozwoju. Twierdzi, że z wiekiem muzyka sprawia mu jeszcze większą radość, którą chce się dzielić z słuchaczami. Stanisław Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i... nie tylko.

PIOTR DĄBRÓWKA
Artysta obdarzony charyzmą o bardzo męskiej barwie głosu autor tekstów, gitarzysta i kompozytor. Repertuar koncertu to kompozycje do poezji m. in. : Jonasza Kofty, Stanisława Grochowiaka, Marka Tercza, Tadeusza Nowaka, Mariana Piechala, Jacka Kaczmarskiego, Bolesława Leśmiana, oraz autorskie utwory. Odważne interpretacje poezji, ekspresja wokalisty na długo zapadają w pamięć słuchacza. Laureat festiwali poezji śpiewanej i piosenki literackiej:
• Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję "Łaźnia" – I NAGRODA , nagroda Publiczności i akredytowanych mediów
• Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie - I NAGRODA
• Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku – I NAGRODA
• Festiwal Sztuki Słowa w Elblągu – II NAGRODA
• Festiwal Piosenki Ekologicznej Józefowie - I NAGRODA
• Wieczorne Nastroje -Kwidzyn - I NAGRODA • Poetycka Dolina – Warszawa - I NAGRODA
• Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską – I NAGRODA
• Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej w Piasecznie - I NAGRODA
• Elbląskie Noce Teatru i Poezji - Laureat Księżycowej Statuetki
• Finalista Olsztyńskich Spotkań Zamkowych,
• Finalista Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu,
• Laureat Nagrody Kulturalnej Miasta Radomia
• Laureat Certyfikatu Jakości Artystycznej Lubelskich Ogrodów Piosenek Występy telewizyjne: Został zaproszony do udziału w koncertach zarejestrowanych i emitowanych przez TVP 1, TVP 2, TVP Kultura
• "Damy radę- piosenki Lecha Janerki" (wraz z: Katarzyną Groniec, Pauliną Bisztyga, Maciejem Maleńczukiem, Wojciechem Waglewskim, Renatą Przemyk, Lechem Janerka)- reż. Janusz Grzywacz
• "13 Poetów" (wraz z: Joanną Liszowską, Stefanem Brzozowskim, Krystyną Świątecką, Andrzejem Garczarkiem, Tomaszem Szwedem, Katrzyną Groniec)- reż. Prof. Jan Poprawa "A jednak po nas coś zostanie"- jubileusz 60-lecia Zrzeszenia Studentów Polskich (UM im. F. Chopina w Warszawie)- reż. Janusz Gast
• Uczestniczy w koncercie "Źródło"- pieśni Jacka Kaczmarskiego, wraz z Jagą Wrońską i Jarosławem Hanikiem w krakowskim Lochu Camelot fragm. recenzji koncertu (…) Całkowita, do trzewi szczerość, niemal ponadludzka energia, ból i świadomość - takimi słowami określiłbym dziś to, co może nas dotknąć razem z dźwiękami Piotrowych piosenek. Tomasz Drachal Piotrowi towarzyszyć będzie Dorota Sowa Kuziela, zwyciężczyni ubiegłorocznego Turnieju, wokalistka i skrzypaczka związana ze środowiskiem gdańskim.  

SZYMON WYDRA
Polski wokalista, gitarzysta, kompozytor i poeta. Założyciel i lider zespołu Carpe Diem. Finalista 1 edycji konkursu Idol. Urodzony w Radomiu. Ukończył Państwowe Ognisko Muzyczne w klasie gitary klasycznej, a także szkołę średnią z tytułem technik mechanik. Studiował w Wyższej Szkole Dziennikarstwa w Radomiu, a także w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. 18 września 1992 (jako 16-latek) założył zespół Carpe Diem. Jego styl muzyczny określany był mianem progresywnej piosenki autorskiej, zahaczającej niejednokrotnie o przebojową muzykę środka. W 1995 ze swoją grupą odniósł z pierwszy fonograficzny sukces. Utwór Taki na nas widok trafił jako Power Play do Radia Radom i przez 6 tygodniu utrzymywał się na jego liście przebojów. Do 2000 ze swoją grupą występował na wielu przeglądach i festiwalach o charakterze regionalnym i ogólnopolskim, zdobywając tam wiele nagród i wyróżnień. W 2001 roku wystąpił w programie Szansa na sukces w TVP 2, śpiewając piosenkę z repertuaru Piotra Szczepanika i otrzymując wyróżnienie. W lutym 2002 ponownie wystąpił i wygrał w Szansie na sukces, tym razem wykonując utwór Ryszarda Rynkowskiego. Przełomowym momentem w karierze Szymona Wydry był udział w pierwszej edycji programu IDOL w 2002r., gdzie zajął 3. miejsce. Kilka miesięcy później ukazał się pierwszy album grupy Teraz wiem, z którego pochodzą przeboje: Teraz wiem i Pozwól mi lepszym być. W 2005 wraz z zespołem wydał drugą płytę Bezczas promowaną przez single: Życie jak poemat i utwór tytułowy. Album zyskał status złotej płyty. Trzeci album artysty, zatytułowany Remedium, ukazał się także w listopadzie (2007). W sierpniu 2007 dostał się do półfinałowej piątki polskich wykonawców walczących o reprezentowanie Polski podczas Sopot Festival. Wraz z Carpe Diem wykonał utwór Gdzie jesteś dziś. W 2014 r. ukazała się płyta „Piąty element”. Szymonowi Wydrze towarzyszyć będzie Zbigniew Suski, gitarzysta współpracujący z Artystą od początków kariery.

JAN POPRAWA
Krakowianin. Historyk, krytyk muzyczny, publicysta, pedagog. Poczynając od 1995 roku do chwili obecnej związany z Ogólnopolskim Turniejem Śpiewających Poezję „Łaźnia” jako główny juror. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i szkół muzycznych. W latach 60. ubiegłego stulecia debiutował jako muzyk jazzowy, prezes Krakowskiego Jazz Klubu „Helikon”, następnie wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Krakowie. Od połowy lat sześćdziesiątych korespondent prasy muzycznej, następnie współpracownik prasy kulturalnej w Krakowie („Student”, „Przekrój” etc.). Animator zjawiska „kultury studenckiej” w Polsce. Dyrektor artystyczny i członek rad programowych największych festiwali (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA, Przegląd Piosenki Aktorskiej). Twórca cyklicznych programów artystycznych (m.in. „Próba generalna”, „Trzynastu poetów” czy „Salon literacki Jana Poprawy”) Na przełomie wieków prowadził pracę pedagogiczną (m.in. jako wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie). Współtwórca i uczestnik wielu „warsztatów artystycznych” w dziedzinie sztuki estradowej. Juror konkursów w dziedzinie muzyki, sztuki estradowej, sztuk scenicznych etc. Wiceprezes Stowarzyszenia Autorów Polskich, autor ponad dwudziestu książek autorskich, scenariuszy, redaktor serii wydawniczych („Salon Jana Poprawy”, „Biblioteka Stowarzyszenia Autorów Polskich” etc.), pomysłodawca i redaktor naczelny periodyków (m.in. „Notes Jazzowy”, „Suplement”, „Piosenka”). Twórca i redaktor „Rocznika Kulturalnego Piosenka” (od 2013). W latach dziewięćdziesiątych kierownik literacki teatru „Bagatela” w Krakowie, współpracownik innych scen teatralnych (opracowania muzyczne). Przez dziesięć lat członek kierownictwa Ośrodka Telewizji Polskiej w Krakowie. Po 2010 członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

Wróć