"Podróż w czasie" - jubileuszowa wystawa 20-lecia twórczości artystycznej Lidii Ziemińskiej

21 września (piątek) 2018 r., godz. 18.00
wystawa czynna do 19 października 2018 r.

ul.Traugutta 31/33

Na wystawie będzie można zobaczyć najnowszy cykl malarski "Nie płoszyć koloru", który powstał w ciągu ostatnich trzech miesięcy (czerwiec - sierpień) 2018 roku dla którego inspiracją były miniatury artystki: "Kartki z odzysku"powstałe kilka lat wcześniej. Oprócz niego eksponowane będą wybrane prace z ostatnich dwudziestu lat, obrazy i tkaniny unikatowe począwszy od fragmentu pracy dyplomowej artystki a skończywszy na małych formach tkackich, papierowych z lat ostatnich.

Urodzona w 1970 r. Ukończyła kierunek: Malarstwo, z wyróżnieniem, na krakowskiej ASP w 1998 r.
 Specjalizację i dyplom zrobiła w Pracowni Tkaniny Artystycznej, aneksy w Pracowniach Rysunku 
i Malarstwa. Studiowała w Pracowniach prof. Lilli Kulki i prof. Ryszarda Kwietnia (tkanina artystyczna), prof. Włodzimierza Kunza (malarstwo), prof. Janusza Orbitowskiego (rysunek). Otrzymała podczas studiów (1997) stypendium w Akademii Sztuki i Designu w Bratysławie, w pracowni: volna textilna tvorba. W 1999 roku brała udział w wystawie „Najlepsze Dyplomy” w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Uczestniczyła w ponad 60-ciu wystawach konkursowych ogólnopolskich (Kraków, Wrocław, Łódź, Toruń, Gdańsk, Warszawa, Jelenia Góra), środowiskowych i międzynarodowych (Litwa, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Belgia, Kanada, Irlandia, Urugwaj) zdobywając wyróżnienia 
i nagrody za nowatorskie rozwiązania w dziedzinie fiber art (obiekty tkackie, techniki własne) oraz za malarstwo. Miała 12 wystaw indywidualnych we Wrocławiu, Kamiennej Górze, Radomiu, Warszawie. Prace artystki znajdują się w zbiorach: Akademii Sztuki i Designu w Bratysławie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Miasta Gdyni, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galerii Szombathelyi Keptar na Węgrzech, Centre for Artemision w Niemczech, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Po powrocie do Radomia z Krakowa pracowała w Zespole Szkół Plastycznych i w Szkole Plastycznej w Radomiu, ucząc tkaniny artystycznej, malarstwa i rysunku, oraz kompozycji. Przez ostatnie trzy lata funkcjonowania Miesięcznika Prowincjonalnego współpracowała z pismem, pisząc recenzje z radomskich i okolicznych wystaw. Uprawia tkaninę unikatową, malarstwo, rysunek, fotografię. Należy do Okręgu Warszawskiego ZPAP. Mieszka i tworzy w Radomiu.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Wyróżnienie honorowe w konkursie na tkaninę inspirowaną poezją H. Poświatowskiej, za pracę „Z takich nitek jest uplątane ciało”, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, 2000
  • I Nagroda im.Agnieszki Sienkiewicz na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Włókna – Kowary; 2001
  • Wyróżnienie na II Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej w Krośnie 2002
  • I Festiwal Tkaniny w Krakowie – Nagroda Prezesa ZPAP 2004
  • Wyróżnienie Prezesa ZPAP za malarstwo na „Przedwiośniu 2007” w BWA, Kielce
  • Nagroda główna w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim imienia Stanisława Grochowiaka w Radomiu 2014
  • Finalistka konkursu szwedzkiej firmy Carpet Vista na projekt dywanu 2016
  • Nominacja do nagrody za kolaże na 44 Salonie Zimowym – Ogólnopolskim Biennale Sztuki w Radomiu,
    Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” 2016

Wróć