Oleś Brothers & Christopher Dell - GÓRECKI AHEAD

6 kwietnia 2018, godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
ul. Żeromskiego 56

Zapraszamy na kolejne już, zorganizowane z inicjatywy radomskiej „Łaźni”, spotkanie z artystycznymi żywiołami inspirującymi Braci Olesiów i ich współpracowników scenicznych. Tym razem będzie to radomska premiera projektu GÓRECKI AHEAD. To całkowicie odmienne i nowatorskie ukazanie muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. Bracia Oleś i ich gość Christopher Dell, przedstawiają kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście, ukazując jego muzykę z zaskakującej perspektywy muzyków improwizujących. Ta swoistego rodzaju aktualizacja jego twórczości, ukazuje jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje.

Henryk Mikołaj Górecki należy do najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, a sława jaką zapewniła mu III Symfonia dalece wykracza poza normy osiągalne dla kompozytorów muzyki poważnej. Jego dorobek nie jest jednak powszechnie znany, a okresy twórczości przez które przeszedł są na tyle różnorodne, iż miłośnicy jednego bywają często antagonistami innego. Status awangardzisty jaki zapewniły mu jego wczesne dzieła przeszkadza poniekąd w percepcji jego późniejszych utworów, a kontemplacyjny charakter dzieł późniejszych – mylony często z minimalizmem – choć przysporzył mu pop-sławy i nowych fanów na całym świecie, zakwestionował jego wcześniejszy dorobek i wywołał falę krytyki wśród przychylnych mu onegdaj akolitów. Niejednoznaczna ocena jego twórczości już sama w sobie wiele mówi nam o Góreckim jako o twórcy i człowieku który, będąc kompozytorem-myślicielem, za wszelką ceną próbował wymykać się zarówno krytyce, jak i kompanom po fachu. Jest jednak w Góreckim coś jednoznacznego i na wskroś konsekwentnego, co sprytnie kamuflował w swojej muzyce z premedytacją unikając jednoznaczności w ocenach i środkach. On sam powiedział kiedyś, iż jest kompozytorem jednej idei. Co zatem miał na myśli?

Przystępując do realizacji projektu GÓRECKI AHEAD to pytanie zadali sobie jego twórcy, czyli kontrabasista Marcin Oleś, perkusista Bartłomiej Oleś oraz niemiecki wibrafonista Christopher Dell. Trio, które razem tworzą od 2011 roku, zrealizowało uprzednio album z muzyką Krzysztofa Komedy, odczytując ją poniekąd na nowo - odrzucając narosłe klisze interpretacyjne i korzystając w pełni z możliwości otwartej partytury kompozytora. W przypadku muzyki Góreckiego zamierzenia i realizacja skupiły się raczej na odszukaniu elementów wspólnych jego kompozytorskiej układanki i zagraniu tej muzyki niejako od nowa. Zmianie uległy obsada instrumentalna, często struktury i długości utworów, niekiedy niemalże wszystko toczy się zgodnie z kompozytorskim zamysłem twórcy, ale jest poddane odmiennej wrażliwości muzyków improwizujących. GÓRECKI AHEAD jest bowiem autorską propozycją odczytania muzyki mistrza, przefiltrowaną przez wrażliwość i muzyczne doświadczenie muzyków tria Oles Brothers & Christopher Dell.

Wróć