17. Radomski Festiwal Jazzowy

14-28 października 2018 (trzy koncerty)
ul. Żeromskiego 56

MICHAŁ WIERBA TRIO „Body Language” (14 października 2018)

Michał Wierba (znany również jako Mike Verba) - polski wirtuoz fortepianu, kompozytor i producent, doktor instrumentalistyki oraz laureat ponad 20 najważniejszych polskich i europejskich festiwali muzycznych. Ma na swoim koncie ponad 600 zagranych koncertów i ponad 20 nagranych albumów oraz współpracę z najważniejszymi muzykami polskiej i światowej sceny muzycznej. Prekursor wykorzystania w Polsce  nowoczesnego instrumentu elektronicznego ROLI Seaboard. Ceniony za wirtuozerię i sceniczną charyzmę, z łatwością zdobywa publiczność pozytywną energią, pasją do muzyki i charakterystycznym wizerunkiem. 
Choć grę na fortepianie Michał Wierba rozpoczął dopiero w wieku 17 lat i nikt nie wróżył mu sukcesu na wybranej drodze, już po dwóch latach nauki artysta rozpoczął studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, by zaraz potem wygrać wszystkie znaczące festiwale w Polsce i zaistnieć na głównych scenach w Europie. Działając międzynarodowo od ponad 10 lat (m.in. Polska, Holandia, Szkocja, Anglia, USA, Hiszpania, Ukraina) artysta współpracował z czołowymi postaciami świata jazzu, world music i muzyki rozrywkowej, m. in. Dante Luciani, Marek Bałata, Marek Piekarczyk, Piotr Baron, Maciej Sikała, Flavio LiVigni, Francesco Angiuli, Przemysław Strączek, Zbigniew Wodecki, Wojciech Myrczek, Karo Glazer, Leopold Kozłowski, Piotr Wojtasik, Jakub Żytecki, Damian Ukeje, Sebastian Perłowski czy Marek Stryszowski. Na stałe współpracuje również z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz ogólnopolskim projektem multimedialnym Filharmonia Futura. 
W 2017 roku Wierba rozpoczął współpracę z amerykańskim legendarnym perkusistą Ronnie Burrage, z którym czterokrotnie odbył trasę koncertową w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, występując  m.in. All Souls Jazz Festival w Chicago, słynnym Smalls Jazz Club w Nowym Jorku oraz prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie. Owocem tej współpracy i przyjaźni muzyków jest album Holographic Principle, którego premiera planowana jest na 2019 rok. Pianista wielokrotnie pojawiał na łamach cenionej polskiej i zagranicznej prasy, radia i telewizji,  m.in. Jazz Forum, Jazz Press, TVP Kultura czy Glasgow Herald. Koncert w Programie III Polskiego Radia, transmitowany na żywo ze Studia im. Agnieszki Osieckiej, wydany został w 2017 roku na albumie ,,Body Language”, stając się podstawą pracy doktorskiej Wierby na Akademii Muzycznej w Krakowie. Album zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków i cieszy się również doskonałym odbiorem na koncertach, na których Michał Wierba łączy wyrafinowaną pianistykę z kreatywną zabawą z publicznością. 
Trzy lata temu pianista poznał polską wokalistkę, performerkę i wizjonerkę Mag Balay, poruszającą się w świecie fantastycznego indie pop i world music. Nagrany wspólnie album ,,No borders” połączył artystów na scenie i w życiu, a Wierbę skierował w stronę nowych technologii, muzyki filmowej i science fiction. Artyści przygotowują obecnie projekt multimedialny i album. Wierba nie porzuca jednak swoich korzeni i równolegle przygotowuje swój pierwszy w karierze album solo piano.

SKŁAD ZESPOŁU: Michał Wierba – piano; Marcin Chatys – bass; Jan Rusin - drums

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO „Traveller” (19 października 2018)

Najnowsza płyta Artur Dutkiewicz Trio „Traveller” /2017/ zawierająca w całości kompozycje Artura Dutkiewicza, jest wewnętrzną podróżą po różnych wzajemnie dopełniających się nastrojach. Duży ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music łączą się tu z głębią przekazu. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej. Muzyka na płycie jest nie tylko echem licznych tournee artysty, ale przede wszystkim podróżą w głąb siebie, na najdłuższej drodze: z głowy do serca.
"Totalny jazz genialnych muzyków i jedna z najlepszych płyt ostatnich miesięcy i to w skali światowej" Marek Dusza / Magazyn Audio
„.......uważam ją za jedną z najlepszych płyt ostatnich kilkunastu miesięcy wydanych na świecie”. Tomasz Pierchała / Jazz Forum

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO - jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych /wg ankiety JazzTop magazynu Jazz Forum/, z wyrazistym i rozpoznawalnym stylem.
Michał Barański - kontrabas i Łukasz Żyta - perkusja to znakomici muzycy, z którymi pianista koncertuje na całym świecie, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Indonezji, Niemczech, Rosji, Włoszech, Turcji, Kanadzie.

Wybitny polski pianista jazzowy nazywany bywa „Ambasadorem jazzu”. Jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił często kilkukrotnie w ponad 60 krajach świata; od USA przez Europę po Chiny, Australię i Nową Zelandię. Promuje kulturę polską za granicą, podkreślając swoje korzenie. Odznaczony przez MKiDN srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pochodzi z Pińczowa (woj. Świętokrzyskie), jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982 r. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r. Współpracował ze znakomitymi muzykami, m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym koncertował przez 25 lat tworząc Tomasz Szukalski Kwartet oraz duet Szukalski/Dutkiewicz, oraz ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Cypreinem Katsarisem. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget, Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro, Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Festival / Turcja.

OLES BROTHERS & PIOTR ORZECHOWSKI Mysterious Weather (28 października 2018)

Trio Braci Oleś z Piotrem Orzechowskim to drugie w dorobku braci trio fortepianowe. Po współpracy z uznanym amerykańskim pianistą Kenny Wernerem i przyjętej z entuzjazmem płycie SHADOWS (płyta roku 2005 według Radia Kraków), bracia zapraszają do współpracy niezwykle utalentowanego i obsypanego nagrodami, wybitnego polskiego pianistę młodego pokolenia Piotra Orzechowskiego vel Pianohooligan. Na prapremierowy koncert złożą się utwory z przygotowywanego albumu zawierającego muzykę zmarłego przed kilku laty austriackiego pianisty i kompozytora Joe Zawinula, który zasłynął jako lider jednego z najważniejszych zespołów jazzowych wszechczasów "Weather Report". Twórczość Zawinula widziana ze środkowoeuropejskiej perspektywy i z tożsamymi punktami odniesienia ukazuje jego odrębność na tle innych kompozytorów muzyki jazzowej, dając muzykom tria możliwość eksplorowania uzupełniających się języków jazzu i muzyki europejskiej. Piotr Orzechowski należy do grona najbardziej utytułowanych i wszechstronnych pianistów młodego pokolenia. Z jednakową biegłością porusza się w muzyce klasycznej, co w meandrach improwizacji; koncertuje zarówno solo, jak i z największymi orkiestrami, wyznaczając tym samym nowe standardy dla przyszłych pokoleń. Bracia Oleś-kontrabasista Marcin Oleś i perkusista Bartłomiej Oleś – od czasu swego debiutu w 2000 roku z konsekwencją realizują autorską wizję muzyki, w której jazz i improwizacja są głównym punktem odniesienia. Mając na swoim koncie ponad 30 wydanych albumów z najwybitniejszymi muzykami z całego świata, nie ustają w powoływaniu do życia nowych, a zarazem oryginalnych projektów z pogranicza stylistyk.

Wróć