Szekspir – siedmiu błaznów. Monodram Piotra Kondrata

27 marca (poniedziałek) 2017 r., godz. 18:00
ul. Żeromskiego 56

"Szekspir - siedmiu błaznów" to propozycja „Łaźni” na dzień obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Słowa - Wiliam Szekspir (Postaci z "Burzy", "Komedii omyłek", "Ryszarda III" , "Snu nocy letniej", Jak wam się podoba", "Wieczoru trzech króli" i "Króla Leara")
Scenariusz i wykonanie - Piotr Kondrat z towarzyszeniem dźwięków perkusji; Reżyseria - Maciej Ferlak; Premiera: Kraków, 2 listopada 2015

"Szekspir - siedmiu błaznów" to teatr jednego aktora, w którym wątki wysnute z siedmiu sztuk Szekspira tworzą esencję dzieł dramaturga wszechczasów. Piotr Kondrat pojawia się na scenie jako duch zmarłego przed czterystu laty Williama Szekspira i w jego imieniu powołuje do życia postaci z siedmiu sztuk tego autora. Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają... Każda z tych błazeńskich postaci jest krzywym zwierciadłem dla otaczającego nas świata i ludzkich ułomności: manipulujący innymi Ryszard Trzeci, dziecinnie rozwiąźli bracia Dromio, przepity Trynkulo ze swoimi infantylnymi marzeniami o władzy nad światem, narcystyczny Probierczyk, demoniczny i okultystyczny Puk i szalony terapeuta Feste, który w swoim zwierciadle ukazuje pychę jako poważną chorobę naszych czasów...
O czym rozmawia Szekspir z tymi błaznami ? A może to bardziej spowiedź niż rozmowa ? Ostatni błazen (z "Króla Leara") mówi, że "odejście ze świata trzeba przyjąć tak jak kiedyś przyjście - z poczuciem, żeśmy do tego dojrzeli".

Przedstawienie wyreżyserował Maciej Ferlak, a scenariusz napisał Piotr Kondrat. Spektakl jest ukoronowaniem współpracy tego duetu z dziełem Szekspira. Zaczęło się prawie 20 lat temu od "!2 scen z Hamletem" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Tak wówczas jak i dziś punktem wyjścia była próba zrozumienia testamentu duchowego mistrza ze Stradfordu. 
Piotr Kondrat zagrał Hamleta ponad  150 razy. Nie tylko w Polsce, bo grał go na festiwalach szekspirowskich w Armenii, Estonii, Rumuni, na Węgrzech i w Belgii. Z kolei "Szekspira - siedmiu błaznów" zdążył już pokazać na tegorocznych festiwalach szekspirowskich  w Krajowej (Rumunia) i w Gdańsku.

Piotr Kondrat to aktor związany z wieloma teatrami w Polsce: Studyjnym w Łodzi, Współczesnym we Wrocławiu, Polskim w Bydgoszczy, Dramatycznym w Warszawie i STU w Krakowie. Obecnie jest aktorem Teatru Powszechnego w Radomiu. Grał w przedstawieniach Mikołaja Grabowskiego, Piotra Cieplaka, Krzysztofa Jasińskiego, Janusza Wiśniewskiego, Jana Klaty, Moniki Strzępki i Przemysława Wojcieszka. Zagrał też w wielu filmach, m.in. w „Komorniku”, „Mistrzu”, „Syberiadzie” i „Marii Curie”.

Wróć