RADOM FASHION SHOW 2017 - preselekcje konkursowe

Prezentujemy wszystkie zgłoszone kolekcje, które pod względem formalnym spełniały wytyczne regulaminowe. Spośród nich komisja jury wybierze te, które zostaną zaprezentowane w finale konkursu (tj. 26 sierpnia 2017).

Teksty opisujące kolekcję oraz projektanta są autorstwa uczestników, "Łaźnia" nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone treści.

1. Judyta Bialik

Kolekcja „WaveWhiteWind”

Kolekcja: Inspirowana jest zjawiskami pogodowymi: wiatr, fale, mgła. Elementy te przeniesione są na kolekcje pod postacią zwiewnych i lekkich form, specjalnie dobranych materiałów takich jak: szyfony, organdyna oraz autorski materiał w postaci białych pasków. Źródłem do malowniczego charakteru kolekcji były obrazy Beksińskiego oraz Wyspiańskiego, które również nawiązywały do zjawisk pogodowych. Ukazana na nich martwa natura odwzorowana była w postaci masek. Całość zamyka się w kolorach szarości, fioletów i bieli.

Projektant: Edukacja: Krakowskie Szkoły Artystyczne, kierunek Projektowanie ubioru (2015-2017), Technikum Technologii Odzieży (2015 -2017). Praca: asystent kolekcji w firmie Poca & Poca, projektant w firmie: VENSCHI.

2. Paulina Biszta

Kolekcja „DIGITAL IDENTITY”

Kolekcja: Skupiłam się na potrzebach użytkowniczek portali społecznościowych, które szukają akceptacji w Internecie. Młode kobiety, często niedocenione i niezauważane w świecie realnym, odnajdują się w tym wirtualnym, co przekłada się później na ich lepszy nastrój i pewność siebie.
Kaptury i golfy mają nawiązać do formy swego rodzaju miejskiego kamuflażu. Wykorzystane w moich projektach wiązania to forma ograniczająca swobodę użytkownika i deformująca jego sylwetkę a tym samym odnosząca się do kreowania naszego prawdziwego „ja”, na rzecz tego kreowanego w sieci. Zarówno sznurki, skórzane paski jak i supły materiału uniemożliwiają swobodę ruchu mimo wygodnego, jakby mogło się wydawać, obszernego kroju. Warstwowość sylwetek odnosi się do filtrów, które nakładamy na zdjęcia i filmy w momencie ich edycji, ingerując w kolorystykę, kształt czy fakturę. Transparentne materiały – siatki, nawiązują do sieci internetowej, a kolorystyka tkanin do barw emitowanych przez urządzenia elektroniczne.

Projektant: Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru na Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Oprócz projektowania autorskich kolekcji ubiorów, zajmuje się także nadrukami na tkaninach, Wcześniej ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie mieszka od dziecka. Pracowała jako szefowa garderoby podczas Łódzkiego Tygodnia Mody oraz przy wielu indywidualnych pokazach polskich projektantów. Umiejętności organizacyjne łączy z kreatywnym i użytkowym podejściem do mody.

3. Kinga Chłopek

Kolekcja „201”

Kolekcja: „201” to 27 tygodniowa próba zderzeniowa wielowiekowej tradycji tworzonej przez społeczność japońską, a konkretnie gejsze, z nowoczesnymi formami. Kolekcja traktuje o usiłowaniu zachowania wieloletniej sztuki w otoczeniu rozwijającego się świata.

Projektant: Absolwentka Krakowskich Szkół Artystycznych na kierunku Projektowanie ubioru. Laureatka specjalnego wyróżnienia podczas Cracow Fashion Awards 2017, od Fashion Post i Fashion Prtalks. Na swoim koncie ma publikacje w magazynach takich jak: „Minc Magazine”, „Elegant Magazine” oraz „Regret”. Miała okazję zaprezentować podczas Fashion Expo 2016 w Szczecinie.

4. Ewa Chojnacka

Kolekcja „YOU TALK TOO MUCH”

Kolekcja: „You Talk Too Much” to efekt inspiracji życiem na morzu, żeglarstwem pomnikową, wertykalną formą latarni morskiej. Większość kolekcji została uszyta z dzianin o wysokiej gramaturze. Konstrukcje do kolekcji powstały wieloetapowo. Niektóre z sylwetek zostały zaprojektowane tak, by tworzyć wrażenie braku grawitacji, osiągnąć efekt unoszenia się w wodzie.

Projektant: Tegoroczna absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Kolekcja dyplomowa zakwalifikowana do Finałowej Gali Cracow Fashion Week' 17, nagrodzona kilkoma wyróżnieniami.
Udział w pokazach / publikacje: Pokaz marki Nespresso (2015), Laboratorium Mody (2015,2016), artykuł w magazynie „Miasto Kobiet”(2017), publikacja w niemieckim magazynie „Kalbut” (2017), udział w: Fashion Square Kraków 2017, pokaz w Novotel Kraków Centrum (2017), Finał Off Fashion Kielce, Warsaw Fashion Street (2017).

PREZENTACJA KOLEKCJI (plik pdf. do pobrania)

5. Nikola Gadzinowska

Kolekcja „THE WORLD'S END IS THE WORLD'S BEGINING”

Kolekcja: Inspiracją do kolekcji była Alaska. Patrząc na mapę świata można pomyśleć, że to kompletny koniec świata. A może jednak jego początek. Jako, że Alaska słynie z ciekawej kultury etnicznej i charakterystycznej sztuki, w kolekcji zastosowano pikowania oraz hafty z motywami występującymi na totemach.

Projektant: Pochodząca z Turku, kształciła swój warsztat w Szkole Artystycznego
Projektowania w Krakowie. Miłośniczka przyrody i sportu czerpie inspiracje z życia codziennego, przykładając uwagę do indywidualności projektów oraz ich nietuzinkowości. Najlepiej się czuje w klimacie „sportowej - elegancji”.

6. Justyna Goźlińska

Kolekcja „IT'S JUST THE BEGINNNING”

Kolekcja: Kolekcja ukazuje scenariusz naszego życia. Na świecie nie ma idealnego życia, tym bardziej idealnych filmów, ludzi, projektów. Nie ma recepty na dobry scenariusz, jak i dobry projekt. Przedstawiona kolekcja ukazuje różnorodność zachowań oraz upodobań ludzkich.

Projektant: Absolwentka projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Laureatka trzeciego miejsca w ogólnopolskim konkursie mody Modetyka, organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce. Jedna z finalistek Gryf Fashion Show w Szczecinie. Brała udział w finałach konkursu Bursztynowa Igła, podczas pierwszej edycji Baltic Fashion Week w Koszalinie. Została zaproszona do zaprezentowania swojej kolekcji w Miejski Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Brała udział w finałach konkursu Srebrna Pętelka organizowanego przez Polską Akademię Mody w Poznaniu. Miała przyjemność pokazania kolekcji w finałach Mielec Fashion Show oraz w półfinałach Off Fashion w Kielcach.

7. Klaudia Kasińska

Kolekcja „FINDING FORM”

Kolekcja: Kolekcja damska nawiązująca do inspiracji architekturą oraz formą zaczerpniętą z malarstwa XX w, w skład której wchodzi 8 pełnych stylizacji. Formy ubiorów są bardzo architektoniczne i proste. Kolorystyka naturalnych i wyrazistych tonacji idealnie kolaboruje ze sobą, tworząc spójną kolekcję. Rzeczą unikatowa ubiorów jest to, iż część garderoby posiada ręcznie wykonane silikonowe aplikacje przypominające geometryczne formy. Dopełnieniem stylizacji są ręcznie wykonane obuwie w postaci platform oraz ozdobne geometryczne saszetki.

Projektant: Projektant ubioru. Ubiegłoroczna absolwentka Wzornictwa, Projektowania Obuwia Odzieży UTH Radom. Tworzy z pasją oraz pełnym zaangażowaniem, w którym nie brak dokładności i ciężkiej pracy. Swoją wiedzę i umiejętności w projektowaniu zdobywała również w trakcie studiów we Francji oraz zagranicznego stażu w Barcelonie dla największej hiszpańskiej marki odzieżowej, znanej na całym świecie. Laureatka i uczestniczka wielu konkursów modowych. Własne projekty zaprezentowała na licznych Targach oraz Pokazach .Jak również w zagranicznych magazynach modowych oraz mediach społecznościowych.

PREZENTACJA KOLEKCJI (plik pdf. do pobrania)

8. Ivanna Kitliaruk – Kot

Kolekcja „MALEFICENT”

Kolekcja: Kolekcja damska mieści „6” sylwetek. Inspirowana bajeczną postacią - „Diabolina”z filmu „Czarownica” (org. Maleficent). Na celu ma pokazanie drapieżności kobiecej, jak i samej kobiecości, z pomocą ciemnej kolorystyki materiałów.

Projektant: Modą interesuję się już dłuższy czas,od momentu kiedy uszyłam sama sobie pierwszą rzecz (około 10 lat temu). Ale przez bardzo długi czas nie miałam możliwości rozwijać pasji. Teraz jestem studentką Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania na kierunku „Projektowanie ubioru”, Skończyłam I rok. Uwielbiam projektować i realizować nietypowe, skomplikowane rzeczy.

9. David Kotowski

Kolekcja „FUTURE LOVERS”

Kolekcja: „Future Lovers” uwzględnia nowoczesny oraz ekologiczny światopogląd. Przedstawia nowoczesne ubiory oraz stylizacje (buty) wykreowane całkowicie przeze mnie. To obraz świata przyszłościowego datingu, podlegającego nowym zasadom.

Projektant: Projektant oraz fotograf. Aktualnie studiuje na KSA w Krakowie. Ma swoją markę obuwniczą „Didaldi”, której projekty można było zobaczyć w Top Model. Jego buty noszą także Lady Gaga, Rihanna i Lana del Rey. Projektuje inspirując się symbolizmem, nie unika kontrowersji i prowokacji.

10. Hubert Kluge

Kolekcja „GEOMETRIC LOOK”

Kolekcja: Przy tworzeniu kolekcji „Geometric Look” inspiracją była geometria, głównie trójkąty. Użyłem materiał „Marchiano”. Kolekcja przeznaczona jest dla wyjątkowych kobiet, które w modzie cenią delikatne materiały, pastelowe kolory i oryginalne wycięcia.

Projektant: Absolwent MSKPU w Warszawie na kierunku Projektowanie ubioru.
Ukończył kurs szycia dla początkujących i dla zaawansowanych. Projektuje i jednocześnie szyje. W swoich projektach często stosuje geometrię. Finalista konkursów: Young Fashion Day 2014,2015 .Off Fashion 2016.

11. Maja Kusińska

Kolekcja „KnittedKitsch”

Kolekcja: Kolekcja składa się z pięciu modeli, całość utrzymana jest w żywych, neonowych kolorach. W kolekcji wykorzystano kolorową przędzę, wstążki, pióra i sztuczne futra. Wszystkie swetry są zrobione na drutach i ręcznie przetykane tasiemkami. Całość dopełniają ręcznie wykonane akcesoria: buty, plecaki oraz maska.

Projektant: 2016 r.: udział w finale Off Fashion, zdobycie dwóch wyróżnień, udział w finale Radom Fashion Show, zdobycie wyróżnienia od Międzynarodowych Targów Poznańskich 2015 i wcześniej: udział w półfinale Off Fashion i finałach innych konkursów.

12. Paulina Łęcka

Kolekcja „Noza Nova”

Kolekcja: Konsekwentnie rozwijamy markę Noza Nova. Wkładamy całą naszą energię, uczymy się, a także w pełni korzystamy z już nabytej wiedzy, jednakże nie zapominamy, że ma nam to sprawić przyjemność i rozwijać duchowo. Nie zamykamy się w tytułach i kolekcjach. Tworząc torby i ubrania nie myślimy o aktualnych trendach czy nadchodzących sezonach. „Moda przemija styl pozostaje” /Coco Chanel/.

Projektant: Paulina Łęcka serce Noza Nova. Musimy wspomnieć o wspaniałych ludziach z pasją, z którymi współpracujemy, fachowcami w swojej dziedzinie .Takie zgrane towarzystwo, dbałość o szczegóły i jak najwyższą jakość , niekonwencjonalne połączenia skór i tkanin oraz zdobienia pozwala nam tworzyć to co chcemy i bardzo nam miło, ze jest to zauważane i doceniane.

13. Monika Makowska

Kolekcja „POŁĄCZENIE” „Connection”

Kolekcja: Kolekcja inspirowana energią miłości, która jest kluczem do łączności między tym co widzialne a tym co niewidzialne. Podmuch inspiracji wspiera inteligencję w drodze do odkrycia prawdy. Główną tkaniną jest sztruks, który w połączeniu z tkaniną żakardową i ekologiczną skórą tworzy elegancki i kobiecy look. Tkaniny są wolne od okrucieństwa wobec zwierząt, nie zawierają składników odzwierzęcych. Nakrycia głowy dopełniają stylizacje. Kolekcja dedykowana dla Babci Wandy Gomuły, po której projektantka odziedziczyła pasję do mody i zamiłowanie do piękna.

Projektant: MakoMo - projektantka mody, finalistka wielu prestiżowych konkursów, urodziła się, by swoją pracą wysławiać piękno i harmonię.

14. Dominika Malinowska

Kolekcja „CZARNA DZIURA”

Kolekcja: „Czarna dziura” czyli jak wszechświat może tworzyć modę w ubiorze. Kolekcja zainspirowana Wszechświatem i elementami wchodzącymi w ramach Kosmosu, głownie czarną dziurą. Celem mojej pracy jest stworzenie dwóch odrębnych, a zarazem spójnych kolekcji obuwia czółenkowego i odzieży wieloasortymentalnej. Kolekcja składa się z sześciu pełnych sylwetek (odzieży i obuwia). Modele podkreślają kobiece ciało, jej seksapil. Forma kolekcji jest kobieca, charakteryzująca się elegancją, wyrafinowaniem oraz klasą. Ujawnia się w niej tajemniczość oraz romantyczność. Kolekcja kierowana jest do kobiet młodych oraz odważnych. Zawiera sylwetki wieczorowe, koktajlowe, eleganckie.

Projektant: Ukończyła Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny w Radomiu na kierunku Wzornictwo z tytułem Projektanta ubioru (2017). Otrzymała „Złoty Medal 2017” na Międzynarodowych Targach w Poznaniu za kolekcję obuwia.

15. Kinga Nawrocka

Kolekcja „LARA CROFT – TOMB RIDER”

Kolekcja: Zainspirowana filmem Simona Westa. Ubrania symbolizują kobiecą siłę oraz niezależność. Kolorystyka kolekcji jest stonowana, przeważają szarości oraz zielenie.

Projektant: Ma 20 lat, uczęszcza do Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Od najmłodszych lat moda była dla niej szczególnie ważna, to wtedy zaczęła swoje pierwsze projekty. Jednak na studiach dopiero rozpoczęła praktykę i rozwinęła skrzydła. Jej ubrania skierowane są do wszystkich kobiet, które kochają klasyczny styl.

16. Anna Nawrocka i Beata Piecząka

Kolekcja „SHADOWS”

Kolekcja: Główną inspiracja kolekcji są przenikające cienie, zdjęcia rentgenowskie roślin oraz mroczny street wear japoński czerpiący z historii ubioru. By uzyskać efekt przenikania, transparentności, nakładania się na siebie warstw zastosowano ograniczoną kolorystykę. Nowoczesne materiały strukturalne zostały zestawione z „Tradycyjnymi tkaninami”. Kolekcja wykończona jest charakterystyczną falowaną taśmą, rypsem i haftami wykonanymi w japońskiej technice kanzashi.

Projektant: Tegoroczne absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. W swoim dorobku artystycznym każda z nich ma kolekcję dyplomową. Tym razem jednak zjednoczyłyśmy siły by stworzyć wspólną kolekcję, którą mają nadzieję zaprezentować podczas „Radom Fashion Show 2017”.

17. Michał Niedopytalski

Kolekcja „INSOMNIA”

Kolekcja: „Insomnia” utrzymana jest w chłodnym odcieniu bieli. To połączenie klasycznej formy z nowoczesnością. Użyto w niej nietypowych materiałów, takich jak m.in. włosy, które w połączeniu ze zwiewnym szyfonem i dzianiną nadają jej osobliwy, tajemniczy charakter. Inspiracją do stworzenia kolekcji była zima - mróz, chłód, niestałość oraz wszelkie jej aspekty.

Projektant: Absolwent Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu. Ma za sobą trzy autorskie kolekcje oraz dwie stworzone we współpracy przy sezonowych kolekcjach fryzur „ Akademii Berendowicz & Kublin”. Obecnie studiuje w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie.

18. Arkadiusz Podgórzak

Kolekcja „LOOP LIFE”

Kolekcja: „Loop life” jest kolekcją dyplomową MSKPU 2017. Charakteryzuje ją zgodność skłaniania się ku asymetrycznym cięciom geometrycznym łączącym różne szlachetne tkaniny z dzianinami zarówno gładkimi jak i urozmaiconymi strukturą, wierność inspiracji skupiającej uwagę na labiryncie jako metaforze zagubienia, szukania i znalezienia we współczesnym świecie, wielowarstwowość i dokładność wykonania. Dużym atutem kolekcji są także autorskie printy, hafty komputerowe i cięcia laserem .

Projektant: Absolwent MSKPU w Warszawie, gdzie w 2017 roku obronił dyplom kolekcją „Loop life”. Jego kolekcja została wybrana do top 13 i została przedstawiona podczas pokazu dyplomowego MSKUP 2017, a następnie wyróżniona przez Tomasza Kanię byłego prezesa Inditex Polska. W czerwcu 2017 projektant wraz ze swoją kolekcją uczestniczył w półfinałach Off Fashion w Kielcach.

19. Piotr Popiołek

Kolekcja „iD”

Kolekcja: Kolekcja inspirowana relacjami międzyludzkimi oraz wzajemną zależnością. „iD” ukazuje kształtowanie swojej tożsamości poprzez wpływ otoczenia. Nawiązanie do faktury skóry podkreśla indywiduum każdego z ludzi poprzez jej naturalną unikatowość.

Projektant: Projektant mody, stylista, kostiumograf. Zwycięzca” Cracow Fashion Awards 2017” i „Młoda Fala 2017”. Absolwent Art & Fashion Forum i SAPU w Krakowie Finalista „OFF Fashion”. Dołączył do akcji „Fashion Revolution Day”. Pracował nad kostiumami do spektakli w teatrach: Teatr Nowy w Krakowie, Teatr Kana w Szczecinie, Teatr Żychowski w Warszawie, Teatr Lalki i Aktora w Kielcach. Ukończył staż zawodowy w LPP S.A. (House, dział męski).

20. Artur Stec

Kolekcja „MIEJSKI KAMUFLAŻ”

Kolekcja: Kolekcja wykonana jest z konopi i lnu (odzież wierzchnia) oraz termoaktywnego poliestru (bielizna). Techniki farbowania i odbarwiania materiału oraz projekty haftów są autorskie. Kolekcja posiada akcesoria w postaci modułowych plecaków i toreb.

Projektant: Graffiti w PITER (98/99 roku). Tegoroczny absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Kolekcja „Miejski kamuflaż” brała udział w: ”Cracow Fashion Awards”, Hyundai Autoneo Show, „Silesia Fashion Day”, Offashion 2017”, „Warsaw Fashion Street”, podczas których była nagrodzona i wyróżniona.
Kolekcja została nieco zmodyfikowana (nabicie dziurek) tak by była przewiewna (dopasowanie do wyższych temperatur), nie zmienia jej to wizualnie tylko technicznie.

PREZENTACJA KOLEKCJI (plik pdf. do pobrania)

21. Wojciech Wyza

Kolekcja „REMEMBER”

Kolekcja: Kolekcja inspirowana jest dzisiejszymi czasami pełnymi wojny, nienawiści i nierozumienia. To opowieść o żołnierzach, którzy zgubili się na morzu. Dręczy ich samotność i smutek. Lecz w niewyjaśniony sposób mogą żyć dalej, bez jedzenia , picia, bez wojny. Została im tylko wegetacja i trzymanie się nadziei.

Projektant: Ukończył Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru na dwóch kierunkach: Projektowanie Ubioru i Kostiumografia.

Wróć