MAPY – wystawa Zbigniewa Sikory

18 sierpnia (piątek) 2017 r., godz. 18:00
wystawa czynna do 1 września 2017 r.

Łaźnia, ul. Żeromskiego 56 

„Mapy” to wystawa najnowszych prac Zbigniewa Sikory, w których artysta odnosi się do rozwoju najnowszej technologii oraz pojęcia mapy – obszaru, który jest graficzną prezentacją rzeczywistego terytorium, wyznaczoną za pomocą prostych znaków.
Sikora decyduje się na użycie modułu nawiązującego swoją formą do układu scalonego i za pomocą tego elementu konstruuje siatki/mapy konkretnych miejsc, które są dla niego istotne. W ten sposób zobrazowane fragmenty miasta tworzą opowieść o przestrzeni, która jest bardzo graficzna, schematyczna, nieco zimna, może nawet apokaliptyczna. Obrazy/mapy Sikory są malowane w taki sposób, że przywołują na myśl zdjęcia lotnicze i rysunki techniczne. Mamy do czynienia z fragmentami miasta, które wygląda, jak opuszczone. Obecność człowieka jest niewyczuwalna. Miasto jawi się nam jako zmechanizowany twór, samowystarczalna machina wprawiona wprawdzie w ruch przez człowieka, jednak nie potrzebująca go, aby trwać.
Zbigniew Sikora urodził się w 1985 r. w Warszawie. W 2010 r. ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Uczęszczał także do Pracowni Alternatywnego Obrazowania prowadzonej przez prof. Włodzimierza Szymańskiego przy Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii oraz na specjalizację do Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej kierowanej przez prof. Mirosława Duchowskiego.
W 2008 r. otrzymał wyróżnienie w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej za projekt zagosodarowania Placu Defilad w Warszawie. W 2009 r. zwyciężył w V edycji konkursu organizowanego przez Galerię A19, w ramach którego zrealizował mural „Metro Muzeum” wewnątrz jednej ze stacji Warszawskiego Metra. W 2011 r. został laureatem stypendium na realizację muralu promującego stolicę przyznanego przez Biuro Kultury m. st. Warszawy. W roku 2012 ukończył studia podyplomowe Grafiki Komputerowej i Multimedialnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od 2009 r. współtworzy Stowarzyszenie Artystyczne „Front Sztuki” i działa w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie.
W latach 2013-2014 pełnił funkcję asystenta prof. Mirosława Duchowskiego w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz prof. Ewy Latkowskiej- -Żychskiej w Pracowni Kompozycji na kierunku Grafiki w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Od roku 2014 prowadzi własną pracownię Malarstwa, Rysunku i Warsztatu 2D. Od 2015 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jego prace znajdują się w kolekcji sztuki współczesnej Polish Art Collection.

Wróć