JAZZ & LOVE. Polsko-szwedzki projekt muzyczny

23 lutego (czwartek) 2017, godz. 18.00,
ul. Żeromskiego 56

Miłość to wdzięczny temat piosenek, przez jazz doceniony i pokazany w wielu odcieniach. Miłość do jazzu łączy trójkę artystów z Polski i USA. Trio Jazz & Love tworzą Klaudia Kowalik, Grzegorz Rogala i Anders Grop.
Grzegorz Rogala uwielbia składy w których, harmonia jest pokazana jako połączenie linii melodycznych. Do takich należy jego PGR, w którym co prawda gościnnie występuje fortepian (a przy nim Witold Janiak), jednak trzon zespołu to nawiązujący do „Masady” kwartet składający się z 2 dęciaków, kontrabasu i perkusji. Innym tego typu projektem jest „2+”, w którym poza „loopowanym” brzmieniem puzonu mamy Franka Parkera na perkusji lekko „doprawionej” elektroniką. Tym razem bez perkusji, za to z wokalem i kontrabasem Grzegorz Proponuje Jazz & Love Trio, również firmowane jako PGR, co odpowiada prawdzie, bo swojsko brzmiąca nazwa to akronim od „Projekt Grzegorza Rogali”.

W ramach 6 koncertów zespół zagra 23 lutego o godzinie 18.00 w radomskiej „Łaźni”. Repertuar, to jazzowe „evergreeny” jak np. „Fever”, „My Funny Valentine”, czy Disnejowski standard zasymilowany przez świat jazzu – „Someday my Prince will come”. Poza nimi usłyszymy utwory z ostatniej płyty PGR & Zilberman „Poezjazz”, w której lider zespołu zmierzył się z tekstami Bruno Szulca, z opowiadania Wiosna, ze zbioru Sanatorium pod klepsydrą. Jak zabrzmi skład bez instrumentu harmonicznego, jednak składający się z samych ciepłych brzmień – można tylko przypuszczać, gdyż jest to pierwsza tego typu próba Grzegorza Rogali.

Skład: Klaudia Kowalik – wokal/skrzypce; Grzegorz Rogala – puzon + looper; Anders Grop – kontrabas

Klaudia Kowalik, to fenomenalna wokalistka i skrzypaczka, odkryta przez amerykańskiego pianistę Stana Breckenridge’a. Laureatka Top Art Festiwal w Paryżu (2015). Radomianka, nominowana do Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2015 rok – dopisek „Łaźni”.

Grzegorz Rogala – puzonista, kompozytor i lider wielu projektów. Absolwent Instytutu Jazzowego w Berlinie i Stypendysta Berklee College of Music. Od 10 lat aktywnie tworzy polską scenę jazzową m.in. z zespołami Kattorna, czy PGR.

Anders Grop – kontrabasista, urodzony w 1964 r. w Sztokholmie kontrabasista i kompozytor i pedagog. Po ukończeniu Sztoholmskiego Instytutu pedagogiki muzycznej w 1995 r. rozpoczął życie muzyka koncertującego. Występował na całym świecie z takimi zespołami jak SOS Big Band, Stockholms Storband, Latin The Mood, Cirrus, Lynx, Persone(Rock), Flintstones Big Band. W 2003 roku z Berlin Big-Band „zdobył” Jazz & Blues Award Berlin.
Współpracował m.in. z Nilsem Landgrenem, Hayati Kafé, Ulfem Andersonem (ABBA), Paulem Youngiem

Przedsmakiem tego, co usłyszymy podczas koncertu może być utwór „Srebrne Błota” – nagrany podczas koncertu PGR & Friends, z udziałem Klaudii Kowalik.

 

Wróć