Czy Radom potrzebuje więcej murali? - debata

8 maja (poniedziałek) 2017 r,, godz. 18.00
Łaźnia, ul. Żeromskiego 56

Pytanie o estetykę miejskiej przestrzeni jest istotne, choćby dlatego, że wśród mieszkańców Radomia w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie przestrzenią publiczną oraz sztuką, która mogłaby się w niej znaleźć. W poprzednim roku, na oficjalnym otwarciu muralu z okazji 40. rocznicy Czerwca '76 zgromadziło się wielu zainteresowanych. Do Budżetu Obywatelskiego 2018 radomianie zgłosili aż pięć projektów związanych z muralami. Nie od dziś wiadomo przecież, że estetyka otoczenia ma wpływ na zadowolenie znajdujących się w niej osób. Nasuwa się pytanie czy Radom i jego mieszkańcy zyskają na wprowadzeniu w tkankę miejską tzw. sztuki ulicy?

Czy sztuka w przestrzeni publicznej jest potrzebna? Jakie korzyści daje miastom street art? Czy liczba murali w Radomiu się powiększy? Czy Radom potrzebuje więcej murali? Czy powstanie szlak street artu? Jakie rzeczywiste efekty mogą przynieść działania artystyczne w przestrzeni publicznej dla mieszkańców miasta? Czy to, jak wyglądają ulice, dzielnice i całe miasta, ma wpływ na zadowolenie z życia ich mieszkańców? W debacie udział wezmą m.in. Marcin Rutkiewicz, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej i Dariusz Paczkowski, aktywista, prezes Fundacji Klamra.

MODERATOR: Karol Suwała, kurator programu edukacyjnego Łaźni

UCZESTNICY DEBATY:
Beata Drozdowska - dyrektor Łaźni - Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii

Marcin Rutkiewicz - prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim. Twórca i kurator Galerii Forty/Forty. Członek Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Współautor z Elżbietą Dymną publikacji albumowych Polski outdoor (Warszawa 2009), Polski street art. (Warszawa 2010), Między anarchią a galerią (Warszawa 2012), Galeria Forty/Forty (Warszawa 2015) oraz (z T. Sikorskim) Graffiti w Polsce 1940–2010 (Warszawa 2011).

Dariusz Paczkowski – prezes Fundacji Klamra, działacz społeczny, założyciel i były współpracownik wielu organizacji pozarządowych, grafficiarz, performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka, LGBT i ekologii oraz praw zwierząt i przeciwko szczepieniom dzieci. Były działacz organizacji: Front Wyzwolenia Zwierząt, Grupa Trzecia Fala, Fundacja Inna Przestrzeń, Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Klub Gaja.

Aleksandra Wójcik - założycielka nieformalnej grupy "Akcja: Wywalczmy murale dla Radomia"

Daria Żurowska - Radio Vox FM

Wróć