Towarzystwo Polsko-Austriackie

Towarzystwo istnieje w Polsce od 1960 r. Siedzibą główną jest Warszawa. Spośród ok. 20-stu Oddziałów działających w Polsce, radomski oddział TPA jest jednym z najmłodszych. Działa od 1995 r., organizując cykl imprez o różnorodnym charakterze, od comiesięcznych spotkań członków towarzystwa poczynając poprzez organizację wykładów, odczytów, filmów i prelekcji o Austrii. Radomski oddział TPA realizuje zadania statutowe w zakresie rozwoju wiedzy o Austrii w różnych dziedzinach życia społeczno - kulturowego tego kraju. Organizuje wycieczki krajowe zwane „spotkaniami w plenerze” połączone z twórczością dotyczącą powiązań polsko - austriackich. Organizuje w miarę możliwości finansowych (własnych) wyjazdy do Austrii. TPA Oddział Radom prowadzi kącik języka niemieckiego dla chętnych członków towarzystwa. Aktywnie włącza się w życie kulturalne miasta Radomia. Regularnie co miesiąc organizuje spotkania w Galerii Łaźni przy ul. Traugutta 31/33, podczas, których odbywają się wykłady prezentujące m.in. postacie Polaków żyjących w Austrii, którzy zasłynęli swoją osobowością i umysłem, jak również tych Polaków, którzy krzewili kulturę polską w Austrii.
Prezes Towarzystwa Polsko Austriackiego ( oddział radomski) - Irena Szcześniak.

Spotkania - druga środa miesiąca; godz. 18.00; Łaźnia - ul. Traugutta 31/33

Śladami Cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej Bardejov

Czy warto było jechać do Krynicy Zdroju - jednego z najwspanialszych kurortów w Polsce, udać się  do Bardejowa  i Kupeli Bardejowskich  śladami cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej, znanej  jako Sisi,  a ponadto pospacerować po ogrodach sensorycznych  w Muszynie, odwiedzić Nowy Sącz i spotkać się z Prezesem Towarzystwa Polsko Austriackiego i jego przyjaciółmi w Nowym Sączu?

Grupa 20 osób  z TPA Oddział w Radomiu w ciągu 4 dni –  od 25.06.-28.06.2021r.  zrealizowała ten ambitny plan przy sprzyjających warunkach oraz  przepięknej słonecznej pogodzie,  zatrzymując się w  „Hajduczku”-  ośrodku wypoczynkowym u podnóża Góry Parkowej. Nasza wycieczka miała bardzo bogaty program kulturalno-turystyczny. Zaczęliśmy  od spaceru z przewodnikiem po Krynicy Zdroju -mieście pięknych wilii, deptaków z rzeźbami i dywanami kwiatowymi, pełnym fontann i pięknych parkowych zakątków oraz pomników m.in. Jana Kiepury i Nikifora. Do Bardejowa na Słowację - tylko 32 km od naszego „Hajduczka” -  wyruszyliśmy pokonując przeszkody związane z przekroczeniem granicy w okresie pandemii Covid-19.  Bardejów ze względu na położenie na ważnym szlaku handlowym był gospodarczym i kulturalnym sercem regionu.  To piękne bajkowe miasteczko  ma jeden z najpiękniejszych rynków w Europie z gotyckimi i renesansowymi kamieniczkami.  W samym środku rynku znajduje się wspaniała gotycka bazylika św. Egida (Idziego) z XIV wieku i  stary renesansowy ratusz z XVI wieku. Urzekająca cisza małego miasteczka bez tłumu turystów pozwalała na spokojny spacer i robienie zdjęć.  W drodze powrotnej z Bardejowa piękna słoneczna pogoda pozwoliła nam na spacer po Bardejowskich Kupelach – słynnym uzdrowisku, którego walory zdrowotne przyciągają turystów. To właśnie uzdrowisko ściągało wiele osobistości. Częstymi gośćmi  była tu polska i  austro-węgierska szlachta. W 1683r. w uzdrowisku przebywała również królowa Marysieńka oczekując na powrót męża króla Jana III Sobieskiego z wyprawy wiedeńskiej.  Z kuracji  korzystali   m.in.  cesarz Austro-Węgier  Józef II, rosyjski car Aleksander I oraz  Elżbieta Bawarska - żona cesarza Franciszka Józefa.  W  1903r. pięć lat po śmierci  cesarzowej Sisi wystawiono jej pomnik, który znajduje się przed domem zdrojowym „Alżbieta”. W Kupelach Bardejowskich  jest też niewielkie muzeum pamięci Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej.

Jeszcze w Radomiu, przed wyjazdem do Krynicy nawiązaliśmy kontakt  z dr Łukaszem Połomskim – Prezesem reaktywowanego  Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Nowym Sączu, który zaprosił nas na niedzielę 27.06.2021, aby przybliżyć nam bardzo ciekawą historię swojego miasta. Spotkaliśmy się przy ratuszu – jednej z wizytówek Nowego Sącza, by spacerując uliczkami  podziwiać piękne Miasteczko Galicyjskie o bardzo bogatej historii. Pan Prezes TPA ciekawie i bardzo szczegółowo opowiadał o przeszłości i teraźniejszości tego miasta. Zdążyliśmy też podzielić się doświadczeniami, jak działają nasze Oddziały TPA,  ilu liczą członków i zaprosić do odwiedzin naszego miasta - Radomia. Trudno było się rozstać, mamy niedosyt i z pewnością wrócimy do pięknego miasteczka Galicyjskiego. Muszyna i Jaworzyna były ostatnimi punktami programu.  W Muszynie zwiedziliśmy  ogrody sensoryczne. To wspaniałe miejsce w Beskidzie Sądeckim cieszące się popularnością, bardzo spokojne i przytulne  zapewniło nam miły odpoczynek na łonie natury wśród pachnącej zieleni. Na zakończenie naszego pobytu w Krynicy Zdroju wjechaliśmy koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką, by podziwiać zapierające dech w piersiach  widoki  górskie oraz mieniącą się  różnymi kolorami zieleni kosodrzewinę.

Krynica Zdrój pożegnała nas pięknym słońcem i pozostawiła niezapomniane wspomnienia. Warto było tam pojechać, a zdjęcia, które załączamy świadczą o tym, że bardzo miło było przebywać razem i w grupie realizować nakreślony program 4-dniowej wycieczki.

Relacja z wycieczki i zdjęcia: Irena Szcześniak – Prezes TPA O/Radom

Jubileusz 60-lecia Towarzystwa Polsko Austriackiego w Polsce.

Rok 2019 to dla Towarzystwa Polsko Austriackiego bardzo ważne wydarzenie - jubileusz 60-lecia, ponad pół wieku działalności, to piękny czas. 28 grudnia 1959r w Pałacu Kazimierzowskim, w gabinecie ówczesnego rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. dra Stanisława Turskiego, odbyło się zebranie założycielskie Towarzystwa.

Z tej okazji 16 listopada 2019r w Warszawie w salach Pałacu Tyszkiewiczów – Potockich odbyły się jubileuszowe obchody Towarzystwa Polsko Austriackiego w Polsce, w których wzięła udział delegacja z Radomskiego Oddziału Towarzystwa Polsko Austriackiego.

W uroczystości jubileuszowej wzięli udział m.in. Ambasador Republiki Austrii w Polsce dr Werner Almhofer, Ambasador Austrii na Łotwie dr Stella Avallone b. radczyni – minister Ambasady Austrii w Warszawie, Dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie dr Rupert Weinman oraz przedstawiciele władz samorządowych i wyższych uczelni warszawskich m.in.Uniwersytetu Warszawskiego i Uczelni „Łazarskiego” a ponadto przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Konsulowie Konsulatów we Wrocławiu oraz w Lublinie i wielu przedstawicieli innych organizacji społecznych.

Inauguracja jubileuszu rozpoczęła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego otwarciem wystawy pt.”Blisko Austrii”, która to prezentowała publikacje naukowe i popularnonaukowe związane z Austrią, literaturą austriacką oraz kulturą i turystyką Austrii a także problematyką polonijną.

Następnie część oficjalną rozpoczął w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów–Potockich Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu Prezes Towarzystwa Polsko Austriackiego prof. nadzw. dr Zbigniew Tomkowski oraz przemówienia okolicznościowe wygłosili również Ambasador Republiki Austrii w Polsce dr Werner Almhofer, Ambasador Austrii na Łotwie dr Stella Avallone i inni przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych. Na zakończenie części oficjalnej wręczono zasłużonym działaczom odznaczenia oraz medale jubileuszowe. Medal Pamiątkowy „Pro Masowia” to honorowe odznaczenie przyznane przez marszałka województwa mazowieckiego wręczono Prezesowi Towarzystwa prof. nadzw. dr Zbigniewowi Tomkowskiemu doceniając aktywną działalność Towarzystwa przyczyniającą się do pogłębiania przyjaznych relacji polsko - austriackich w wielu dziedzinach życia społecznego, kulturalno-oświatowego, gospodarczego i turystycznego. Jubileusz obchodów 60-lecia był także szczególną okazją uhonorowania  Oddziałów TPA zasłużonych i aktywnych działaczy przez Prezesa TPA. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tym gronie znalazła się również Prezes Radomskiego Oddziału TPA mgr Irena Szcześniak.

Po części oficjalnej wiedeńscy muzycy zaprezentowali koncert muzyki klasycznej w języku niemieckim i języku polskim.

Dalsza część uroczystości jubileuszowych odbyła się w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego podczas której można było rozkoszować się potrawami austriackimi z lampką oryginalnego wina austriackiego przy jazzowej muzyce w wykonaniu zespołu „ Old Timers”. Były wspomnienia oraz wymiana doświadczeń oraz plany na przyszłość.

Relacja:  V-ce Prezes TPA O/Radom – mgr Jacek Chojnacki

Zdjęcia: Roman Cebula

Wycieczka do Pragi przez Świdnicę w dniach od 8.09. - 12.09.2019 r. w 60-lecie Towarzystwa Polsko Austriackiego.

Integracja członków Towarzystwa Polsko Austriackiego Oddział we Wrocławiu i członków Radomskiego Oddziału TPA dnia 8.09.2019r w pięknym miasteczku Dolnego Śląska - Świdnicy pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Członkowie TPA O/Wrocław według przygotowanego programu zwiedzania urokliwego 60-tysięcznego miasteczka "Perły Dolnego Śląska" bo tak się mówi o Świdnicy przybliżyli nam najważniejsze atrakcje miasta. Pierwszym punktem programu był Kościół Pokoju w Świdnicy z parkiem - Świątynia Ewangelicko - Augsburska - zabytek na liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. Następnie przeszliśmy na Starówkę - miasto szczyci się najcenniejszą po wrocławskiej Starówką na Dolnym Śląsku. Rynek i sieć uliczek zachowały niemal oryginalny układ architektoniczny średniowiecznego miasta. Z zachwytem oglądaliśmy Katedrę śś.Stanisława i Wacława gdzie w jej gotyckich murach zachowało się przebogate barokowe wyposażenie i kilka średniowiecznych rzeźb m.in.wspaniała pieta. Muzeum Dawnego Kupiectwa jedno z ciekawszych w Polsce zrobiło na nas ogromne wrażenie.

Po zwiedzaniu udaliśmy się do Hotelu ESPERANTO by wspólnie podczas uroczystej obiadokolacji podzielić się dotychczasowymi dokonaniami oraz planami w przyszłości w naszych Oddziałach. Nie zabrakło również poczucia humoru bowiem walc wiedeński porwał wszystkich na parkiet. I tak w rytmach muzyki trwało dalsze biesiadowanie.

Następnego dnia wyruszyliśmy w dalszą podróż do Pragi "Śladami Habsburgów".

O tym, że stolica Czech Praga jest niezwykle pięknym "miastem z duszą", pełnym bezcennych zabytków, ale i romantycznym, miastem, którego atmosfera przyciąga turystów o czym mogli się przekonać również turyści z Radomskiego Oddziału TPA. Przydały się dobre buty no i sporo cierpliwości, by obejrzeć tę "Złotą Pragę", miasto o stu wieżach, perłę w cesarskiej koronie HABSBURGÓW. Największe tłumy turystów na najsłynniejszym i zatłoczonym moście na świecie Moście Karola. Most Karola to najprawdziwsza wizytówka Pragi, z którego można zobaczyć piękne widoki na malowniczo rozłożoną na brzegach rzeki Wełtawy Pragę. Na moście złota płaskorzeźba św.Jana Nepomucena. Jej dotknięcie przynosi szczęście i spełnia życzenia.

Most Karola znajduje się na trasie prowadzącej z Hradczan i Małej Strany - dzielnicy bogatych kupców niemieckich na Stare Miasto i Rynek. Stare Miasto niesamowita plątanina uliczek, setki kamienic, wiele świątyń oraz place wypełnione tłumem turystów. Spacer od Bramy Prochowej do Rynku i Ratusza Miejskiego. Tu, w Staromiejskim Ratuszu XV-wieczny astronomiczny zegar Orlej a po drugiej stronie Rynku Staromiejskiego Kościół Panny Marii przed Tynem.

Kolejnego dnia po smacznym śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie wielu zabytków i innych interesujących miejsc. Zwiedziliśmy Hradczany - w tym m.in.Katedrę św.Wita i uczestniczyliśmy w odprawie warty pod Zamkiem Praskim. Przeszliśmy przez urokliwe Królewskie Ogrody na Hradczanach.Kolejnym punktem naszego zwiedzania była Mała Strana gdzie zwiedziliśmy Kościół św.Mikołaja, Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej - czyli Sanktuarium Dzieciątka Praskiego oraz podziwialiśmy ogólną zabudowę rynku. W godzinach popołudniowych przy pięknej słonecznej pogodzie odbyliśmy rejs statkiem po Wełtawie, podczas którego podziwialiśmy z innej perspektywy piękne zabytki, które wcześniej już zwiedzaliśmy. Po obejrzeniu Strahovskiego Klasztoru oglądaliśmy z wieży Eiffla panoramę miasta. Dość duże wrażenie zrobiła na nas dzielnica żydowska z ratuszem i Starą Synagogą, pozostałymi kamieniczkami, sklepikami i zachowanym cmentarzem żydowskim.

Praga słynie z dobrego piwa zatem w przerwie kosztowaliśmy u słynnego Fleka dobre piwo oraz inne smakołyki prażan np. knedliczki z sosem, smażony ser itp.

Program naszej wycieczki obejmował również Skalne Miasto Adrspach w drodze powrotnej do Radomia.

Piękna pogoda. Wszyscy dzielnie maszerowaliśmy między skałami podziwiając uroki natury. Ogromne piaskowce, przypominające różne baśniowe postacie, wąskie przesmyki skalne, strzeliste skały na niektórych można było zaobserwować wspinających się śmiałków a potem podejście - 140 schodów by łódką przepłynąć jeziorko pomiędzy skałami.

Celem wyjazdu było poznanie historii, kultury oraz wielu zabytków Pragi. W poznaniu Pragi i Skalnego Miasta pomagał nam Przewodnik Pan Maciej, który w ciekawy sposób przybliżał nam bogatą historię tego miasta i jego władców. Wróciliśmy z wieloma miłymi wspomnieniami, zachwyceni atmosferą i niezwykłym klimatem tego czeskiego miasta zadowoleni i pełni wrażeń, które pozostaną na długo w naszej pamięci.

Relacja: Irena Szcześniak - Prezes TPA O/Radom

Zdjęcia: Grzegorz Ostrowski

KONKURS WIEDZY O AUSTRII

W dniu 30 maja 2019 roku w Radomskim Oddziale Towarzystwa Polsko – Austriackiego miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Niezwykła uroczystość  zakończenia „Konkursu Wiedzy o Austrii” w ramach inauguracji 60-lecia Towarzystwa Polsko – Austriackiego pod patronatem Ambasadora Austrii w Polsce  dra Wernera Almhofera w Radomskim Oddziale TPA zgromadziła wielu dostojnych gości. Wzięli w niej udział przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko – Austriackiego w Warszawie: Wiceprezes ZG TPA – mgr Janusz Gast, Sekretarz Generalny ZG TPA w Warszawie – mgr Stanisław Szumski oraz Sekretarz ZG TPA w Warszawie –  mgr Kazimierz Fordon. Na zaproszenie Radomskiego Oddziału TPA przybył również Wójt Gminy Puławy – Honorowy Obywatel Austrii mgr Krzysztof Brzeziński.  Ponadto obecni byli  Przedstawiciele władz miasta Radomia   Dyrektor Wydziału Kultury – mgr Sebastian Równy, Kierownik Referatu Edukacji – mgr Emilia Romanowska, Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga
w Radomiu – mgr Jerzy Ciecieląg, Dyrektor „Łaźni” RKŚT i G w Radomiu – mgr Beata Drozdowska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w Radomiu Pani Anna Własiuk.

Podczas uroczystości został odczytany list Prezydenta Miasta Radomia  Radosława Witkowskiego, w  którym  wyraża zadowolenie  że właśnie w Radomiu zainaugurowane zostały wydarzenia w ramach 60-lecia Towarzystwa Polsko – Austriackiego.  Świadczy to o wielkim zaangażowaniu członków radomskiego oddziału TPA, o ich profesjonalizmie, wiedzy ale też umiejętności grupowania różnych środowisk wokół ważnej idei upowszechniania dziedzictwa kulturowego Austrii i wspólnej historii naszych państw. Na szczególną uwagę zasługuje fakt trwałej i owocnej  współpracy TPA Oddział w Radomiu z Ambasadą Austrii w Polsce, Oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w Radomiu, Łaźnią Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią oraz radomskimi szkołami.

Wiceprezes ZG TPA w Warszawie, mgr Janusz Gast w swoim przemówieniu nawiązał do historii 60-lecia i działalności Towarzystwa. Natomiast mgr Krzysztof Brzeziński – Honorowy Obywatel Austrii w swoim refleksyjnym  przemówieniu  nawiązał do wcześniejszych  doświadczeń z pobytu w Austrii, gdzie piastował funkcje Dyrektora szkoły muzycznej w gminie miasta Gross-Siegharts. Gratulował organizatorom wspaniałego wydarzenia na okoliczność inauguracji Jubileuszu 60-lecia TPA.

Bardzo ważnym punktem programu było uroczyste wręczanie nagród i dyplomów zwycięzcom „Konkursu  Wiedzy o Austrii” – laureatom I,II,III miejsca oraz wyróżnionym, a także podziękowań nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu. W etapie szkolnym konkursu uczestniczyło 213 uczniów z 11 szkół ponadgimnazjalnych Radomia. W II etapie konkursu wzięło udział 26 uczniów z 9 szkół: I LO, II LO, III LO, IV LO, V LO, I Społecznego Liceum STO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Samochodowych oraz Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu. W finale na pytania otwarte dotyczące Austrii odpowiadało 12 uczniów. Spośród nich wyłoniono zwycięzców. Najlepszy wynik uzyskała Klaudia Gutkowska – uczennica I LO im. M. Kopernika (opiekun: mgr Teresa Ciepły). Tuż za nią uplasowała się Julia Chmielowiec – z  IV  LO  im. Dra T.Chałubińskiego (opiekun:  mgr Izabela Ikwanty). Trzecie miejsce zajął Beniamin Sibilski z III LO im.płk.D.Czachowskiego w Radomiu (opiekun: mgr Agnieszka Ficek)

Ceremonię wręczania nagród i dyplomów laureatom Konkursu uświetniła prezentacja młodych talentów muzycznych – uczniów  Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, którzy przygotowali na tę  okoliczność  koncert  utworów muzyki klasycznej na  różnych  instrumentach muzycznych.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę zdjęć z wyjazdów do Austrii członków Radomskiego Oddziału TPA.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, który był okazją do wielu miłych rozmów.

Relacja Prezesa TPA O/Radom – mgr Ireny  Szcześniak
autor zdjęć: Janusz Kunka

Relacja Towarzystwa Polsko Austriackiego O/Radom z wycieczki Austro - Węgry w dniach 12.09.2018-16.09.2018

Tegoroczna wycieczka TPA O/Radom w dniach 12.09. - 16.09.2018r Austro – Węgry, śladami Cesarzowej Marii Teresy i Cesarzowej Elżbiety Bawarskiej – Sisi. Program wycieczki obejmował : Wiedeń , Budapeszt, Szekesfehervar, Eger. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Wiedeń a pierwszym punktem programu był przejazd na Wzgórze Kahlenberg – spotkanie z Rektorem Muzeum na Kahlenbergu- księdzem Romanem Krekora , naszym rodakiem Radomianinem, który przypomniał historię Odsieczy Wiedeńskiej i zwycięstwo naszego króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Przyjazd do centrum Wiednia i spacer z przewodnikiem Panią Anną Perlowską po ulicach starego miasta Wiednia m. in. uliczką luksusu Kohlmarkt, na której mieszkał kiedyś Fryderyk Chopin, pod Katedrę Świętego Szczepana – serce Wiednia i jej otoczenie. Zatrzymaliśmy się również przed Kościołem Kapucynów z XVII wieku - rzymskokatolicka świątynia na wiedeńskim placu przy Kartner Strasse. W jego podziemiach znajduje się Krypta Cesarska, w której spoczywają Habsburgowie począwszy od 1633r. gdzie zwiedzaliśmy groby rodu Habsburgów.
Po zaliczeniu kawy wiedeńskiej i tortu Sachera udaliśmy się na zwiedzanie letniej rezydencji cesarskiej Schonbrunn, jej zabytkowych wnętrz (m.in. gabinet Franciszka Józefa, apartamenty Sisi, sypialnia Marii Teresy, sala balowa tzw. Wielka Galeria oraz spacer po barokowym rozległym ogrodzie z piękną Gloriettą i innymi barokowymi amorkami. Piękna słoneczna pogoda zachęcała do dalszego zwiedzania a więc Belwederu i jego otoczenia. Ten okazały barokowy pałac to również galeria sztuki tutaj mieszczą się zbiory austriackiej sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych– największa kolekcja dzieł Gustawa Klimta i jego „Pocałunek” oraz Egona Schiele i Oskara Kokoschki. Tutaj mieszczą się zbiory austriackiej sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych. Dolny Belweder i barokowy ogród wokół pałacu są kwintesencją barokowej sztuki architektury krajobrazu.
Po zasłużonym wypoczynku w hotelu Wiental w środku lasku wiedeńskiego udaliśmy się do Budapesztu . W drodze do Budapesztu odwiedziliśmy najstarsze miasto Węgier Szekesferhervar pierwszą historyczną stolicę Węgier z jego ciekawą historią w okresie panowania Habsburgów. Tam właśnie zwiedziliśmy piękny Zamek Borego, który powstawał przez 40 lat. Artysta Jeno Bory budował go wg własnego projektu przy pomocy 2-ch budowniczych. Zamek to dar serca w dowód wielkiej miłości artysty dla małżonki.
Przyjazd do Budapesztu, gdzie zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki stolicy Węgier a mianowicie: Parlament Węgierski, Zamek Królewski, Politechnikę Węgierską Akademii Nauk oraz główne mosty Łańcuchowy, Św. Małgorzaty, Elżbiety, Wolności. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od śródmieścia Pesztu: bulwary, uliczki z zabudową secesyjną i neoklasycystyczną, Plac Millenium, Bazylika Św.Stefana – pierwszego Króla Węgier oraz Parlament Węgierski. Wieczorem po kolacji rejs statkiem, podczas którego zobaczyliśmy najważniejsze budowle Budapesztu i mosty spinające oba brzegi miasta, Wzgórze Zamkowe i Parlament. To tutaj we wschodniej części szczytu wzgórza budapesztańskiego znajduje się „statua wolności” czyli statua kobiety z liściem palmowym. Następnie przejazd Aleją Andrassyego, najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta, która kończy Plac Bohaterów z nieopodal położonym zamkiem Vajdahynuad. Zwiedzanie Dzielnicy Zamkowej (Baszta Rybacka, Kościół Św. Macieja, Zamek Królewski).
Każde miasto czymś zaskakuje. W Budapeszcie zaskoczyło nas miasto bulwarowe i most Szechenyi. Pomnik Holocaustu, rzeźba przedstawiająca dziesiątki mosiężnych, pojedynczych butów nad Dunajem robi duże wrażenie oraz widok na Wodne Miasto (czyli dolną Budę), Wzgórze Zamkowe, Most Szechenyi, którego z dwóch stron pilnują olbrzymie kamienne lwy.
Po tak intensywnym zwiedzaniu wieczór folklorystyczny dla grupy wycieczkowej był wspaniałym relaksem. Uroczysta obiadokolacja w węgierskiej czardzie połączona z degustacją węgierskich potraw i wina to rewelacyjny pomysł. Wyjeżdzając z Budapesztu w drodze powrotnej odwiedziliśmy miasteczko Eger - perłę północnych Węgier. To urokliwe 60-tysięczne miasto węgierskie słynące z uprawy winnej latorośli i produkcji wina m.in. Egri Bikaver (Bycza Krew). Spacer w piękną słoneczną pogodę po zabytkowej części miasta zwiedzając XIX wieczną bazylikę, Kościół Minorytów, wizyta w Dolinie Pięknej Pani z piwnicznymi winnicami a następnie degustacja wina w jednej z piwniczek węgierskich to niezapomniane miłe wrażenia ,które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Relacja: Irena Szcześniak
Zdjęcia: Grzegorz Ostrowski

Jubileuszowy koncert w Austriackim Forum Kultury 14 maja 2018 r.

Wyjątkowo wcześnie Towarzystwo zaczęło świętować jubileusz sześćdziesięciolecia powstania, kiedy to 29 grudnia 1959 r. na zebraniu postanowiono o jego utworzeniu.
A to za sprawą Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, które to zorganizowało 14 maja 2018 r. koncert dedykowany Towarzystwu, właśnie z racji zbliżającego się jubileuszu. Koncert pod nazwą „Bitter Fruit” był wyjątkowy, bo na proste, historyczne flety i śpiew. Zespół VIVID Consort z Wiednia, składający się z trzech urodziwych, młodych flecistek, wykonał utwory muzyczne powstałe w średniowieczu i renesansie. Witając zebranych, Dyrektor Austriackiego Forum Kultury, Radca Minister Ambasady Austrii w Warszawie, Rupert Weinmann podkreślił okazjonalność tego koncertu. W koncercie uczestniczyło spore grono działaczy Towarzystwa na czele z Prezesem, prof. nadzw. Dr Zbigniewem Tomkowskim. Poza członkami Towarzystwa z Warszawy na koncert przybyli członkowie Towarzystwa z Oddziału w Radomiu, z panią Prezes Ireną Szcześniak; z Oddziału w Łowiczu, z Prezesem dr Tadeuszem Żaczkiem oraz pani Prezes Zarządu Oddziału TPA w Łodzi, dr Agnieszka Kisztelińska – Węgrzyńska. Koncert zaszczycili swoim udziałem Jego Ekscelencja Ambasador Austrii w Warszawie, dr Werner Almhofer, jego zastępca –Minister Martin Hermges, a także Radca Handlowy Ambasady, dr Karl Schmidt z małżonką.
Po koncercie Ambasador dr Werner Almhofer wydał koktajl dla członków Towarzystwa.
W swoim przemówieniu podziękował Towarzystwu za wieloletnią działalność oraz życzył dalszych sukcesów. Występujący Prezes TPA, prof. nadzw. Dr Zbigniew Tomkowski podkreślił, że najbliższe inicjatywy organizowane przez Towarzystwo będą miały związek ze stuleciem powstania Republiki Austriackiej. Złożył na ręce Ambasadora oraz  Dyrektora Austriackiego Forum Kultury podziękowania za wieloletnią, dobrą współpracę. Zaprosił też Ambasadora jak też towarzyszących mu przedstawicieli Ambasady i Austriackiego Forum Kultury do uczestnictwa w konferencji naukowej pt. “Republika Austrii. Dzieje, współczesność, relacje polsko austriackie.” organizowanej 7 czerwca 2018 r. wspólnie przez Towarzystwo Polsko – Austriackie i Wyższą Szkołę Menadżerską w Warszawie.

Opracowanie: Stanisław Szumski
Zdjęcia: Janusz Kunka

Rok Jubileuszowy Arcyksiężnej Marii Teresy z rodu Habsburgów - 300 rocznica urodzin

Wykład dr Kamila Kubickiego

24 marca (piątek) 2017 r., godz. 18:00
ul. Żeromskiego 56

Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria American Corner Radom oraz Towarzystwo Polsko – Austriackie / Oddział w Radomiu zapraszają na spotkanie z okazji Roku Jubileuszowego Arcyksiężnej Marii Teresy z rodu Habsburgów – w 300 rocznicę urodzin.

Wykład wygłosił dr Kamil Kubicki, historyk, stypendysta Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu oraz Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

IX Bal Karnawałowy Radomskiego Oddziału Towarzystwa Polsko Austriackiego

Tradycją Radomskiego Oddziału Towarzystwa Polsko Austriackiego stały się doroczne bale karnawałowe wzorem Wiedeńczyków, gdzie sezon balowy w Wiedniu swój punkt kulminacyjny osiąga w styczniu i lutym .
Mogliśmy się o tym przekonać 28 stycznia 2017r kiedy to odbył się IX Bal Karnawałowy w Restauracji Ambrozja w Radomiu zorganizowany przez Zarząd TPA Oddział Radom. To był pierwszy punkt planu działalności na 2017 r.

Imprezę otworzyła Prezes Zarządu Pani Irena Szcześniak wraz z Panem Januszem Kunka członkiem TPA w Radomiu.

 

Na balu nie zabrakło zaproszonych gości z:
- Radomskiego Oddziału Towarzystwa Numizmatycznego,
- Biura Turystycznego Tukan” w Radomiu,
- Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
- sympatyków TPA Radom .
Zabawę rozpoczęliśmy jak zawsze walcem wiedeńskim „Nad pięknym modrym Dunajem„. Na menu składały się potrawy m.in. austriackie – austriacka zupa szlachcica (gulaschsupe), schab po wiedeńsku (schweinskarree) oczywiście kawa po wiedeński i sernik wiedeński.
Można odważnie stwierdzić, że był to wieczór pełen atrakcji i niespodzianek. Obudziła się we wszystkich wiedeńska krew. Cudowny nastrój, w karnawałowych maskach i szampański humor wyzwoliły przy dźwiękach muzyki wiele pozytywnych emocji na parkiecie, co zresztą widać na załączonych zdjęciach.

Opracowała: Irena Szcześniak

Wróć