MIĘDZY SZTUKAMI

30 lipca 2021 (piątek)

Prezentacja sztuki kubańskiej ze zbiorów Marcina Wiosny
godz. 17.00, RKŚTiG ul. Żeromskiego 56

Wystawa prezentuje twórczość trzech współczesnych artystów kubańskich: Eduardo González – Expósito, Carlos César, Adonis Muiño 

Eduardo González – Expósito
Dojrzały i doświadczony artysta, urodził się w Hawanie, na Kubie w 1964 r. Jakkolwiek Exposito jest profesjonalnym aktorem i fotografem to jednak swoje życie związał z malarstewm podobnie jak Jego dziadek. Należy od do grona znanych artystów kubańskich i od 15 lat jest członkiem Unión Nacional de Pintores y Artistas de Cuba. Bardzo znanymi pracami Expósito jest kolekcja „Estados del Tiempo”, która była wystawiona na Universidad de Colima, Cuba w styczniu 2004 i przyniosła mu międzynarodowy rozgłos. Artysta wykorzystuje proste formy aby stworzyć w widzu impresje, które ostatecznie skutkują intymnym, jeszcze bardziej intensywnym przekazem między sztuką a widzem. Za jego sztuką stoją nie tylko odczucia, ale również idee. Niektóre ulubione techniki w malarstwie jak monotyp czy kolaż, Expósito eksperymentując, rozwija sam. Rozpoznawalny w jego obrazach jest wpływ różnych twórców ekspresjonizmu, w tym Goya, Ensuart, Sander, Muller, jednak on nie podąża tradycyjną drogą, jest raczej w swoich pracach „agresownym” indywidualistą.

Prace Expósito można znaleźć w galeriach i prywatnych kolekcjach po całym świecie min. w USA, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoszech, w Emiratach Arabskich, Japonii i oczywiście w Ameryce Łacińskiej.

Carlos César
Urodził się w Remedios, Villa Clara,na Kubie w 1972 r., Ukończył studia: Escuela de Arte „Olga Alonso” Santa Clara na Kubie. Na Jego obrazach widoczny jest wpływ współczesnych mistrzów kubańskich, takich jak Pedro Pablo Oliva, jego własny, wysoce ekspresjonistyczny styl mocno nawiązuje do stylu Marca Chagalla. Podobnie jak Chagall, Carlos stosuje często surrealistyczne podejście do przedstawania ludzkiej kondycji, a także relacji między człowiekiem a światem przyrody. Robiąc to, Carlos wykorzystuje swoje głębokie zrozumienie koloru i światła, a także innowacyjne techniki nakładania warstw, tekstury i ścierania powierzchni, które tworzą dzieła, które są natychmiast rozpoznawalne jako wyjątkowo kubańskie.

Adonis Muiño
Urodził się w 1987 r. na Kubie, pochodzi z Hawany. W wieku trzech lub czterech lat używał już kredek i kredek jako środka uspokajającego, a w wieku pięciu lat uczęszczał już na warsztaty malarskie w stołecznej gminie. Jest uczniem Lázaro Saavedry, Nelsona Domíngueza i innych kubańskich artystów.
Jego malarstwo wyróżnia się na tle współczesnych kubańskich artystów. Jego obrazy są odzwierciedleniem Kuby zarówno tej współczesnej jak tej z dawnych czasów. Są tajemnicze i intrygujące. Jego tematy, styl i forma nie są powszechne wśród twórców zamieszkujących wyspę. 
Mając zaledwie 32 lata ma na swoim koncie już kilkanaście wystaw i kilka nagród. Jego sztuka, obecnie jest w fazie figuratywnej. Młody człowiek nie toleruje sztuki obłudnej.

Wróć